Dziecko z dysleksją – jak sobie radzić?

Dysleksja

Kiedy rodzic słyszy, że jego dziecko na coś choruje, lub ma jakieś braki, pierwszą reakcją jest totalny szok. Często miłość jaką czujemy do naszego dziecka sprawia że reagujemy zbyt pochopnie i wyolbrzymiamy problem, który tłumaczy nam dany specjalista. Prawda jest taka, że te przeszkody to doskonała szansa dla nas i dla naszych dzieci. Dokładnie tak samo jest z dysleksją. Nie rozpaczaj, jeśli twoje dziecko musi żyć z dysleksją: nadal może ono osiągnąć wszystko, czego pragnie.

Czym jest dysleksja?

Pierwszy udokumentowany przypadek dysleksji pojawił się 100 lat temu. Od tamtej pory trwają debaty nad tym jak dokładnie zdefiniować tę chorobę, jak ją diagnozować oraz jaką stosować terapię.

Obecnie najczęściej uznawaną definicją, jest ta zaproponowana przez Międzynarodowy Towarzystwo Dysleksji 2002:

“Specyficzne Ograniczenie Poznawcze pochodzenia neurobiologicznego charakteryzuje się trudnościami z dokładnym i płynnym rozpoznawaniem słów oraz brakami w literowaniu i odcyfrowywaniu. Trudności te wynikają z deficytu komponentu fenologicznego.” Nie jest to choroba i dlatego nie ma na nią lekarstwa.

Umysł dyslektyka jest inny w pewien sposób tak jak na przykład górny obszar skroniowy lewej półkuli, który odpowiada za przetwarzanie fenologiczne oraz obszar przyśrodkowy, który tworzy wizualną reprezentację słów. Uważa się, że wywołane jest to przez nieprawidłowe działanie niektórych genów podczas rozwoju embrionalnego.

Przeczytaj też artykuł:  Psychoterapia Gestalt – co to takiego?

Pomoc dla ludzi z dysleksją

Luz Rello cierpi z powodu dysleksji i jest ekspertem w tej dziedzinie. Dzięki niej mamy nową aplikację zwaną “Piruletas”, która składa się z serii ćwiczeń i gier pomagających ludziom z tym problemem, która udowodniła znaczną poprawę w pisowni.

Jest też DysWebxia, aplikacja, która dostosowuje tekst dla ludzi z dysleksją, by pomóc dzieciom szybciej czytać.

Wielu rodziców dzieci z dysleksją dzieli się swoimi doświadczeniami w internecie. Te blogi mogą być pomocne w poszukiwaniu wsparcia od innych rodziców. Maria, jedna z matek, zaczęła prowadzić bloga z pomocą swojej córki z dysleksją. “Byłam zdesperowana, zestresowana i szukałam ujścia swoich emocji. Byłam przekonana, że przeczyta to wyłącznie moja matka i kilka innych osób” – mówi.

Jednak ku jej zaskoczeniu blog otrzymywał wiele wyświetleń od różnych matek, których dzieci cierpią na dysleksję. Jej najstarszy syn, który jest również dyslektykiem studiuje Inżynierię Telekomunikacyjną: przykład tego, że możesz być kimkolwiek zechcesz, bez względu na tę przypadłość.

Kierunki

Zalecenia dla ludzi z dysleksją

  • Najlepszym sposobem na pomoc dziecku z dysleksją jest dostarczenie narzędzi kompensujących trudności, jakie mają w obliczu słów. Narzędzi, które dadzą mu pewność siebie i zachęcą ich do pokonania tej niewielkiej poprzeczki i pójście dalej.
  • Im prędzej zorientujesz się, że twoje dziecko ma ten problem, tym lepiej będziesz mogła sobie z nim radzić i zastosować odpowiednie, wymienione wcześniej narzędzia.
  • Rodzice powinni zachować spokój i nie wyolbrzymiać problemu, ale nie pozwalać też z kolei na zamiatanie go pod dywan. Pamiętaj, że to działanie jest konieczne, ponieważ jeśli problem naprawdę występuje, to sam z siebie nie zniknie.
  • Pracuj wspólnie z ludźmi, którzy są częścią obszaru edukacji twojego dziecka. Czy są to nauczyciele, czy inni członkowie rodziny, każdy może i powinien trzymać się razem. W przyszłości dziecko szczerze doceni każde posunięcie we właściwym kierunku, jakie otrzyma w młodym wieku.

Piosenkarz Pau Dones, przystojny aktor z Chirurgów Patrick Dempsey i założyciel IKEA – wszyscy oni są dyslektykami. Dempsey przyznał kiedyś “Bardzo ciężko jest mi czytać scenariusze… ale nigdy się nie poddałem.”

Na koniec przytaczamy cytat Luz Rello, który mamy nadzieję będzie ci bardzo pomocny: “Szkoła to najgorsza terapia dla dyslektyka, ale pewnego dnia nawet ona się kończy. Powodzenia! Po szkole możesz uczyć się czego zechcesz, być kim zechcesz i możesz wykorzystywać wszystkie narzędzia, jakie tylko zapragniesz.”

Scroll to Top