Przeszłość emocjonalna bólem teraźniejszości

Przeszłość emocjonalna bólem teraźniejszości

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś nieodpartego uczucia świadomości utraconego czasu, zmarnowanych chwil, które odchodzą w przeszłość i nigdy nie wrócą? W tych właśnie momentach rozumiemy, że czas jest naszym najcenniejszym dobrem. Czas to życie, jedyna rzecz, która nie wraca. Przeszłość jest nieodwracalna.

To normalne, że myślimy o przeszłości. Tym, co jest jednak szkodliwe jest życie z niezagojonymi emocjonalnymi ranami. To one powstrzymują nas od postępu, nie pozwalają nam na solidne uchwycenie się teraźniejszości i na delektowanie się tym, co mamy.

Trzeba zawsze wiedzieć, kiedy coś się kończy. Jeśli naciskamy na przedłużenie naturalnego stanu rzeczy, tracimy szczęście oraz znaczenie kolejnych etapów, przez które musimy przejść. Dopełnione cykle, zamknięte drzwi, skończone rozdziały – jakkolwiek to nazwiemy, liczy się jedynie zdolność odpowiedniego ich zakończenia i zostawienia za sobą chwil z życia, które dobiegły końca.

Nie możemy być w teraźniejszości żyjąc przeszłością. Nie możemy nawet zastanawiać się dlaczego tak się stało. Co się stało, to się nie odstanie i musimy odpuścić, stać się niezależnymi. Nie możemy wiecznie być dziećmi, ani później nastolatkami, nie możemy być pracownikami nieistniejącej firmy, ani wiązać się z kimś, kto nie chce mieć z nami nic wspólnego.

Tak czasami bywa i musimy się z tym pogodzić!

Paulo Coelho-

Emocjonalny zawrót głowy

Karmiąc myśl, że wszystko w przeszłości było lepsze z pewnością spowoduje, że będziemy cierpieć ból emocjonalny w teraźniejszości. Powstrzymuje to nas przed pójściem naprzód, pogrąża nas w otchłani paniki, której głębokości nie mogą dostrzec nasze niewidzące oczy. Przeszłość może ograbić nas z sił.

Tak działa zawrót głowy, ale nie byle jaki, lecz emocjonalny. Z rodzaju tych, które powstrzymują nas przed dopełnieniem, zaleczeniem ran i zaprzestaniem dotykania newralgicznych punktów.

Przeszłość

Przeczytaj też artykuł: Twoja pasja – odnajdź ją w 8 krokach

 

Czysta przeszłość – jak ją osiągnąć?

Niektórzy ludzie twierdzą, że oglądanie się w przeszłość to strata czasu, że nie potrzebują psychologicznego oczyszczenia, a najważniejszą rzeczą jest życie teraźniejszością. Jeśli jednak nie stawimy czoła przeszłości, złe wspomnienia powstrzymują nas przed rozwijaniem się, tworząc jeszcze większą górę bólu.

Aby dać nam punkt odniesienia, to jak ktoś z alergią zamiatałby cały kurz w domu pod dywan, myśląc że stamtąd go nie dosięgnie.

Musimy uwolnić się od łańcuchów, które sprawiają nam ból i sprawić by przestały pogłębiać nasze rany. W pewnym sensie to, kim jesteś i to, co masz teraz jest wynikiem przeszłości. Zarówno rzeczy dobre, jak i złe.

Miej świadomość, że bez stosowania introspekcji nie możesz przed tym uciec, wręcz przeciwnie – pozwalasz negatywnym częściom swojej emocjonalnej przeszłości wpływać na swoje dzisiejsze życie. To rzecz jasna zajmuje miejsce dla pozytywów, jednocześnie sprawiając ból. Wiele bólu.

Zobacz też: Kochać siebie, by móc pokochać innych

Leczenie obecnych ran z naszej emocjonalnej przeszłości

Przemaganie strachu przed uwolnieniem od przeszłości to jedyny sposób na zamknięcie drzwi, tak by zły nie miał więcej wstępu do naszego domu.

Warto wysilić się i spróbować wyleczyć rany, będące wynikiem naszej przeszłości, pozbyć się ciężkich bruzd i być świadomym tego co ciągnie nas w dół.

Wyobraź sobie, że bóle przeszłości są jak balony, do których jesteś przywiązany. Przetnij linę i uwolnij się, popatrzysz na niego przez chwilę, jak ulatuje do nieba i stracisz go z oczu, uśmiechając się i czując przyjemny wewnętrzny spokój.

Balony

Pozwól im odejść!

Jeśli nie wnoszą szczęścia do twojego życia… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli nie rozświetlają cię, ani nie budują… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli pozostają, ale się nie rozwijają… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli dają ci poczucie bezpieczeństwa i w ten sposób powstrzymują twój osobisty rozwój… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli nie pomagają ci w rozpoznawaniu swoich talentów… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli nie cieszą się twoją obecnością… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli nie napędzają twoich wzlotów… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli mówią, ale nie robią… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli w ich życiu nie ma dla ciebie miejsca… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli próbują cię zmienić… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli ich potrzeby zawsze wygrywają… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli jest więcej kłótni niż porozumień… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Jeśli po prostu nie wnoszą niczego do twojego życia… POZWÓL IM ODEJŚĆ

Uwolnij się… upadek będzie znacznie mniej bolesny, niż chwytanie się tego co było, lecz już tego nie ma.

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.