Czy zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje podczas snu?

Podczas snu Twoje ciało czuje się idealnie. Niestety ludzie często czują się oderwani od swojego zegara wewnętrznego z powodu okoliczności związanych z ich pracą, podróżami, gadżetami oraz wpływem uniwersalnego oświetlenia pomieszczeń.

Co się dzieje podczas snu? Spełniasz podstawowe potrzeby swojego ciała, co prowadzi do rozwoju i utrzymania zdrowej równowagi metaboliczno-organicznej. Jeśli właściwy harmonogram gwarantujący wysokiej jakości sen nie jest przestrzegany, na dłuższą metę może to prowadzić do powstania poważnych problemów zdrowotnych.

Odpoczynek to ważny czynnik. który determinuje stan całego organizmu. Podczas snu odpoczywa i odnawia się nie tylko całe ciało, ale również odnawiane są podstawowe poziomu energii.

Liczba godzin snu, których potrzebuje dana osoba, różni się w zależności od jej poziomu aktywności i stylu życia. Co więcej, dorośli powinni spać osiem godzin dziennie. Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) twierdzi, że ciągłe niewysypianie się zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, chorób serca oraz innych chorób.

Co się dzieje podczas snu: fazy snu

Istnieją dwie fazy snu: NREM (non-rapid eye movement, sen wolnofalowy) i REM (rapid eye movement, sen paradoksalny). Poza tym sen dzieli się na 90-minutowe cykle, w których na przemian występują fazy NREM i REM. W trakcie każdej nocy występuje pięć takich cyklów. Gaza NREM, znana również jako sen wolnofalowy, ma trzy etapy (kiedyś miała cztery).

NHLBI stwierdziło, że dzięki przeprowadzonym niedawno badaniom na temat snu wiemy, że te etapy występują cyklicznie na przestrzeni całej nocy. Mózg pozostaje aktywny podczas snu. Jednak podczas każdego etapu dzieją się inne rzeczy.

“Uwielbiam sen. Moje życie zazwyczaj rozpada się kiedy nie śpię.”

Ernest Hemingway

Śpiąca kobieta

Do czego dochodzi podczas snu: sen wolnofalowy

Zrelaksowany stan przebudzenia

To początkowy etap snu, który może trwać od pięciu do dziesięciu minut, ponieważ nadal można się z niego łatwo wybudzić. Wszystkie mięśnie w całym ciele są rozluźnione, a aktywność mózgu spada.

Początek snu

Podczas tego drugiego etapu temperatura ciała i tętno spadają w znaczący sposób. To etap, w którym organizm przygotowuje się do wejścia w nocny głęboki sen. Spada również aktywność mózgu i mięśni.

Sen wolnofalowy

To trzeci etap (obecnie włącza się do niego również etap czwarty), który charakteryzuje głęboki sen, z którego trudniej jest się obudzić. Poza tym aktywność mózgu i mięśni spada w znaczący sposób. Podczas tego etapu organizm zajmuje się naprawianiem tkanek, budowaniem mięśni i kości oraz wzmacnianiem układu odpornościowego.

Faza REM

Podczas tej fazy, którą charakteryzują szybkie ruchy gałek ocznych, pojawiają się sny. Aktywność mózgu jest szybka, pojawia się paraliż mięśni, przyspiesza tętno oraz tempo oddechów i możesz doświadczać intensywnych snów.

Po około 90 minutach po zapadnięciu w sen pojawia się faza REM, która trwa około 10 minut. Wraz z upływem godzin fazy REM wydłużają się, póki ich długość nie osiągnie około godziny.

Co dzieje się podczas snu i dlaczego ma to znaczenie

Nie tylko ilość snu jest ważna, ale również jego jakość. Krótszy sen oznacza konieczność stawiania czoła dniu z mniejszą umiejętnością utrzymywania koncentracji, zapamiętywania różnych rzeczy lub przypominania ich sobie. Poza tym krótszy sen odbija się również na ilości pracy fizycznej, którą będziemy w stanie wykonać.

Według NHLBI badania sugerują, że im mniej dana osoba śpi, tym większe istnieje ryzyko, że przytyje, stanie się otyła, rozwinie się u niej cukrzyca i będzie stosowała wysokokaloryczną oraz nasyconą węglowodanami dietę.

Śpiący mężczyzna

Widzisz więc, że jakość snu jest silnie związana z jasnością myśli, z umiejętnością adekwatnego reagowania na bodźce zewnętrzne oraz dekodowania informacji, co pozwala stworzyć przestrzeń dla pamięci. Dzieje się tak, ponieważ podczas snu w naszym układzie poznawczym zachodzą swego rodzaju procesy odbudowy.

Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi informuje, że zmniejszenie ilości snu o jedną godzinę może utrudnić koncentrację kolejnego dnia, a czas odpowiedzi na bodźce będzie dłuższy.

Oznacza to, że skracanie czasu przeznaczonego na sen sprawi, że będziesz osiągać złe wyniki w szkole, pracy, a nawet podczas jazdy. Poza tym w znaczący sposób wpłynie na Twój nastrój i zwiększy podatność na irytację. Oprócz tego osoby cierpiące na chroniczne zaburzenia snu będą bardziej podatne na cierpienie z powodu depresji.

Podsumowując, poświęcanie odpowiedniej ilości godzin na sen oraz właściwy harmonogram snu odgrywają kluczową rolę w zachowaniu wysokiej jakości życia oraz dobrego stanu na każdym etapie życia.

Scroll to Top