Poznaj cytaty Aleksandra Puszkina na temat istnienia

Poznaj cytaty Aleksandra Puszkina na temat istnienia
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 02 września, 2021

Wielu anglojęzycznych czytelników nie zna twórczości Aleksandra Puszkina, ponieważ jego prace są trudne do przetłumaczenia. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze cytaty Aleksandra Puszkina.

Najlepsze cytaty Aleksandra Puszkina pochodzą bezpośrednio z jego poematów i noweli, które są poruszające i piękne.

Ojciec nowożytnej literatury rosyjskiej był pełen niespodzianek, częściowo ze względu na swoją niespotykaną perspektywę, a częściowo z powodu swojego buntowniczego ducha. Spędził większość swojego życia angażując się w politykę. Jego zasady moralne motywowały go bardziej niż posiadanie kontroli i władzy nad innymi.

“O, ludzie! Wszystkich was zrodziła
Na własny obraz matka Ewa:
Nie to, co dano, ciągnie was,
Lecz tajemnicza gałąź drzewa,
Na którą wąż podstępny wlazł:
Niech zakazany owoc daje,
Bez tego raj wam nie jest rajem.”

-Aleksander Puszkin-

Ten płodny rosyjski poeta był prześladowany politycznie. Przez wiele lat żył na wygnaniu. Zmarł w wieku 37 lat po otrzymaniu śmiertelnej rany podczas pojedynku o kobietę.

Cytaty Aleksandra Puszkina są pamiętane po dzień dzisiejszy. Oto kilka, które warto poznać.

Aleksander Puszkin i cierpienie

Człowiek patrzący na morze

“Porywy serca, urocze podstępy, szybko prowadzą do cierpienia.”

Ten werset wyraźnie odzwierciedla dramatycznego ducha, który charakteryzował romantyków tamtych czasów.

Oto kolejny piękny cytat, który odzwierciedla melancholię i idealizm:

“Lepiej zostań tu i poczekaj; być może burza przeminie, niebo stanie się jasne, a my będziemy w stanie znaleźć drogę dzięki światłu gwiazd.”

Cytaty Aleksandra Puszkina na temat tego, co należy do innych

Aleksander Puszkin został po raz pierwszy wygnany za uczestnictwo w tajnej politycznej grupie, która występowała przeciwko rosyjskiej monarchii. Następnie wygnano go za opublikowanie treści, które rząd uznawał za przewrotowe. Później – za wypowiadanie się na temat ateizmu w prywatnym liście.

Z tego powodu wiele z cytatów Aleksandra Puszkina dotyczy uczucia oddalenia, bycia w rzeczywistości, która znajduje się poza naszą. Oto jeden z nich:

“Gorzki cudzy chleb, powiada Dante, i ciężkie są stopnie cudzego ganku.”

Wszystko we właściwym czasie

Dziewczynka na plaży

Młodość stanowi jeden z powtarzających się tematów w pracach Aleksandra Puszkina, być może ponieważ czuł, że zbyt szybko stracił swoją. A może rozumiał, że ludzka dusza rozkwita na tym etapie życia.

Oto jeden z jego najbardziej znanych cytatów: Gdzieście, ach, gdzieście uleciały Wy, dni młodości mojej złote?“.

Mówienie prawdy to nie zawsze najlepsze wyjście

Chociaż jego ostatnie prace cechował wyraźny realizm, to Puszkin nigdy nie stracił swojego idealizmy. Był tego wyraźnie świadom, na co wskazuje ten cytat: “Iluzja, która nas wychwala, jest droższa niż dziesięć tysięcy prawd”. Oznacza, że warto podążać za wielkimi marzeniami, które pomagają nam się rozwijać, ponieważ realizm sprawia, że pozostajemy przeciętni. Wolał marzyć i fantazjować.

Moralne frazesy

W pracach Aleksandra Puszkina obecny jest również temat moralności. Kwestionował zwłaszcza powierzchowność życia na dworze królewskim. Liczne niesprawiedliwości, których doznawali obywatele Rosji, skłaniały go do tak dogłębnego zajmowania się tą kwestią.

Obraz Puszkina - cytaty Aleksandra Puszkina

Na koniec artykułu warto wspomnieć o jeszcze jednym wspaniałym cytacie Aleksandra Puszkina:

“Moralne frazesy są niezwykle przydatne, gdy trudno nam znaleźć w sobie coś, co usprawiedliwia nasze działania.”

Odnosi się on do nawyku usprawiedliwiania swojego zachowania pomysłami innych osób, które wcześniej były uznawane za coś pewnego.

Aleksander Puszkin wyznacza granicę między dawną a nowożytną literaturą rosyjską. Jego prace są wyjątkowe. Był myślicielem i człowiekiem przesiąkniętym ideami wykraczającymi poza swoje czasy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.