Czy pochmurne dni sprawiają, że stajesz się smutny?

Czy słoneczne dni wprawiają Cię w euforię? Czy jesteś przygnębiony, gdy na zewnątrz jest pochmurno i deszczowo? Czytając nasz dzisiejszy artykuł będziesz w stanie odkryć, dlaczego tak się dzieje.

Pochmurne dni

Czy należysz do osób, które zawsze zauważają zmiany pogody? Czy pochmurne dni wprawiają Cię w zły humor? Nie martw się, nie jesteś w tym osamotniony. Wiele osób jest smutnych w szare, ciemne i pochmurne dni. Zjawisko to ma zarówno biologiczne, jak i psychologiczne wyjaśnienie.

Ważne jest w tym momencie to, by wyjaśnić, że nie wszyscy doświadczają takich zmian nastroju związanych z pogodą. Niektórzy ludzie nawet lubią deszczowe i pochmurne dni, niższe temperatury i styl życia, który wymusza tego rodzaju klimat.

Jednak dla innych jesień i zima to trudne miesiące, które stanowią poważne wyzwanie dla naszego stanu emocjonalnego.

Dlaczego pochmurne dni sprawiają, że jesteś smutny?

Czy słoneczne dni wprawiają Cię w euforię? Czy jesteś przygnębiony, gdy na zewnątrz jest pochmurno i deszczowo? Czytając nasz dzisiejszy artykuł będziesz w stanie odkryć, dlaczego tak się dzieje.

Neurobiologia

Z biologicznego punktu widzenia musisz zawsze pamiętać, że organizm funkcjonuje zgodnie z rytmami dobowymi, które regulują cykle naszego snu. Można zatem powiedzieć w pewnym uproszczeniu, że ludzki organizm synchronizuje się każdego dnia na podstawie światła słonecznego, które otrzymuje.

Kobieta przy oknie

Więcej światła to sygnał dla Twojego organizmu, że zaczyna się nowy dzień. Sytuacja odwrotna, czyli mniejsza ilość światła każe Twojemu organizmowi przygotować się na koniec dnia i odpocząć. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają również dwie ważne substancje. Są to:

  • Melatonina. Znajduje się w Twoim ciele w różnych stężeniach w zależności od tego, ile lub jak mało światła słonecznego otrzymuje Twoje ciało. Kiedy na zewnątrz robi się ciemno, Twój organizm uwalnia więcej melatoniny, która Cię relaksuje i usypia. Temperatura ciała wtedy spada i przygotowuje się ono do snu. Szare, pochmurne dni z niewielkim stopniem nasłonecznienia wyzwalają ten sam proces. Dlatego czujesz się wtedy apatyczny i senny. Po prostu Twoje ciało jest przez cały czas przygotowane do snu.
  • Serotonina. Jest ona neuroprzekaźnikiem określanym czasami jako „hormon szczęścia”. Jej obecność aktywizuje nasze procesy myślowe, poprawia nastrój i sprawia, że ​​czujesz się nastrojony bardziej towarzysko. Pomaga również zmniejszyć liczbę negatywnych myśli, które możesz mieć. Jednak brak światła słonecznego znacznie obniża poziom serotoniny w naszym organizmie. W rezultacie bardziej prawdopodobne jest, że poczujesz smutek, nostalgię i melancholię.

Psychologia

Mimo wszystko te zmiany chemiczne nie są bezpośrednio odpowiedzialne za uczucie smutku w pochmurne dni. W rzeczywistości są to zmiany połączone ze procesami poznawczymi i behawioralnymi, których doświadczasz. Innymi słowy, Twoje myśli i zachowania podtrzymują smutek i apatię, które możesz wtedy odczuwać.

Ludzie, którzy doświadczają zmian nastroju w wyniku pogody, zwykle zamykają się w sobie w pochmurne, zimne i deszczowe dni. Stają się mniej aktywni, raczej samotni i bardziej skupieni na dysfunkcyjnych wzorcach myślowych. Znacząco ograniczają wtedy kontakty społeczne, a ich dialog wewnętrzny staje się mocno pesymistyczny.

Sezonowa depresja

Osoby cierpiące na depresję sezonową do pewnego stopnia doświadczają typowych objawów zaburzeń depresyjnych w porze jesiennej i zimą. Na szczęście objawy te ustępują wiosną i latem.

Smutny mężczyzna

W najbardziej szarych i ponurych miesiącach, kiedy najczęściej występują pochmurne dni, czują się smutne i apatyczne. Mają kłopoty ze snem i zmienia się ich apetyt. Osoby z depresją sezonową czują pesymizm i beznadziejność co do swojej przyszłości. Mogą również czuć się poirytowane i nieustannie karmić się myślami o winie i potencjalnych problemach.

Jednym z powszechnych sposobów leczenia depresji sezonowej jest fototerapia. Fototerapia to ekspozycja na jasne, sztuczne światło przez określony czas każdego dnia. Jej celem jej zminimalizowanie efektu braku światła słonecznego. Chociaż jest to sposób pomocny dla niektórych osób, nie zawsze działa.

Co zrobić, gdy pochmurne dni sprawiają, że jesteś smutny?

Ponieważ nie możesz zmienić pogody, będziesz musiał skupić się na czynnikach poznawczych i behawioralnych, nad którymi masz kontrolę. Jeśli zauważyłeś, że czujesz się smutny w szare i pochmurne dni, podejmij świadomy wysiłek, aby nie paść ofiarą apatii i pesymizmu.

Spróbuj przezwyciężyć letarg i zacznij się ruszać. Rób rzeczy, które lubisz, zarówno w domu, jak i poza nim. Organizuj spotkania z rodziną i przyjaciółmi lub przeznacz więcej czasu na hobby, które kiedyś zarzuciłeś.

Powinieneś także zwracać uwagę na swoje myśli i interweniować, gdy zauważysz, że stają się one negatywne. Przede wszystkim, jeśli czujesz, że nie możesz tego zrobić sam, poproś o pomoc specjalistów.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Gatón Moreno, M. A., González Torres, M. Á., & Gaviria, M. (2015). Trastornos afectivos estacionales,” winter blues”. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría35(126), 367-380.
  • Golden, R. N., Gaynes, B. N., Ekstrom, R. D., Hamer, R. M., Jacobsen, F. M., Suppes, T., … & Nemeroff, C. B. (2005). The efficacy of light therapy in the treatment of mood disorders: a review and meta-analysis of the evidence. American Journal of Psychiatry162(4), 656-662.
Scroll to Top