Teoria Freuda spotkała się ze stanowczym odrzuceniem i wywołała debaty na temat słuszności jej metodologii, ale nikt nie może zaprzeczyć, że stanowiła znaczący postęp w filozofii, psychologii i medycynie naukowej w swoim czasie. Ciekawostki teorii nieświadomości zaprzątają głowę badaczom po dziś dzień.
Niezależnie od tego, czy uważasz to za pseudonaukę, czy naukę, teorie Freuda dotyczące zniszczenia pojęcia id poprzez badanie nieświadomego umysłu miały zasadniczy wpływ na każdą dyscyplinę w XX wieku.
W krainie Umysłu powinnam być wolna jak inni.
-Helena Keller-
Ciekawostki umysłu według Freuda
Pragnienia i represje
Jako istoty ludzkie wszyscy mamy pragnienia i represje, które czujemy się zobowiązani kontrolować wobec innych. Czasami nawet nie jesteśmy tego świadomi, ponieważ jest to kontrolowane przez nasz nieświadomy umysł.
Często zachowujemy się w sposób, który kultura zaakceptuje, a nie w sposób, w jaki faktycznie czujemy, że uszczęśliwiłyby nas. W takich sytuacjach nasze pragnienia są sfrustrowane, ponieważ są postrzegane jako niemoralne, nielegalne lub niestosowne.
Te sprzeczności pojawiają się w sposób podprogowy w naszych snach, fantazjach lub przejęzyczeniach. Dlaczego jesteśmy tak ograniczeni tym, co inni mogą o nas pomyśleć?
Ego, id i superego
W 1923 Freud wyjaśnił, że umysł dzieli się na trzy części. Z jednej strony mamy świadomą część umysłu, „ego”, które reprezentuje kontrolowane aspekty nas samych ; z drugiej strony „id” to nieświadomy umysł kontrolowany przez zasadę przyjemności. Wreszcie mamy „superego”, które składa się z norm moralnych, które przyswajaliśmy od dzieciństwa i które kończy się zarówno poczuciem winy, jak i moralnością.
Niepoczytalność
Tak jak wierzyli starożytni myśliciele, ludzki umysł potrzebuje harmonii. Nie mówimy już o komórkach mózgowych równoważących cztery nastroje, ale o trzech wspomnianych powyżej częściach umysłu. Według Freuda brak równowagi powoduje nerwicę lub psychozę.
Było to wtedy ważne twierdzenie, ponieważ po raz pierwszy szaleństwo uznano za niezależne od obrażeń psychicznych lub fizycznych.
Ciekawostki teorii nieświadomości i zastosowania metody psychoanalitycznej
- Siła języka: kiedy pacjent chce poddać się badaniu swojej nieświadomości z powodu jakiegoś problemu, leczenie bazuje na słowie mówionym. Język to miejsce, w którym można rozpoznać wewnętrzny konflikt, więc osoba mówi na każdy temat, bez ograniczeń.
Nieświadomość jest zbudowana jak język.
- Wolne skojarzenia: poprzez język pacjent wyraża treści, które dla niego są jeszcze nieświadome, których nie rozpoznaje w sposób powierzchowny ze względu na swoje „ja”.
- Interpretacja snów: jeśli nasze sny są jednym ze sposobów ukazywania się naszym wewnętrznym pragnieniom, należy je zbadać. Pozwala to na pojawienie się traum i konfliktów, które można później rozwiązać. Wiesz już, że jesteśmy tym, o czym śnimy i śnimy o tym, kim jesteśmy.
- Rola psychoanalityka: tylko ten ostatni punkt jest tym, do czego psychoanalityk jest przygotowany. Pozwala na świadome badanie podświadomości człowieka.
-Czy pomogłoby, gdybyś powiedział swojej podświadomości, żeby się uspokoiła?
– To moja podświadomość. Pamiętasz? Nie mogę jej kontrolować.
-Nolan, Incepcja-
- Kultura: jest to sposób kształtowania podmiotu, tak jak kształtuje on również kulturę. Poprzez informacje zwrotne. Każdy okres ma swoje osobliwości i sposoby bycia, które psychoanalityk musi zbadać, aby zrozumieć, jakie są jego skutki dla pacjenta.
Symptomy patologii psychologicznych przybierają formy odpowiednie dla społeczeństw, w których żyją badani.
-Nora Sternberg de Rabinovich-
- Kompleks Edypa: to chyba największa ciekawostka w teorii nieświadomości. Freud wskazał w swoich badaniach, że mężczyzn kierują instynkty, a jednym z nich jest dobrze znany „instynkt zabicia ojca”. Postać matki staje się postacią boską, istotą esencjonalną, a jednym z pragnień podmiotu jest zajęcie miejsca postaci ojca.
Kultura, jak powiedzieliśmy, odgrywa ważną rolę w realizacji „ego”. W ten sposób jest odpowiedzialna za uniemożliwienie realizacji tego pragnienia, niosąc ze sobą moralność i religię. Represje i kompleks Edypa mogą przerodzić się w patologie.