Blue Monday: czy to najsmutniejszy dzień w roku?

Blue Monday: czy to najsmutniejszy dzień w roku?
Laura Fuster Sebastián

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Fuster Sebastián.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Trzeci poniedziałek stycznia uważany jest za najsmutniejszy dzień w roku. Został nazwany przez psychologów “Blue Monday” lub niebieskim poniedziałkiem. Czy to prawda, że tego dnia wszyscy czujemy się smutniejsi?

Blue Monday lub „niebieski poniedziałek” to nazwa, którą od lat używa się do określenia trzeciego poniedziałku roku. Według psychologa Cliffa Arnalla jest to najsmutniejszy dzień w roku. Tłumaczy to faktem, że po świątecznych ekscesach wiele rodzin jeszcze nie doszło do siebie, ani pod względem ekonomicznym, ani emocjonalnym.

Ponadto stopniowo zaczynamy zdawać sobie sprawę, że postanowienia noworoczne, które podjęliśmy nie są realistyczne lub przynajmniej nie tak łatwe do spełnienia. W tym momencie zdajemy sobie już sprawę, że cele, które wyznaczyliśmy sobie na początku roku są niemożliwe lub odległe, dlatego czujemy się rozczarowani.

Zmartwiona kobieta

Tak więc, czy to prawda, że jest to najsmutniejszy dzień w roku? Czy czujemy się bardziej przygnębieni w trzeci poniedziałek stycznia? Zagłębmy się w ten temat.

Blue Monday – skąd pochodzi jego nazwa?

Jak już wspomnieliśmy to psycholog Cliff Arnall, badacz z Cardiff University (Wielka Brytania) ukuł termin Niebieski poniedziałek lub Blue Monday.

W 2005 roku Arnall, przy okazji kampanii reklamowej dla kanału podróżniczego Sky Travel, pracował nad formułą, która miała określić najgorszy dzień w roku.

Proponował następującą formułę:

1/8C+(D-d) 3/8xTI MxNA, gdzie

  • „C” jest czynnikiem klimatycznym,
  • „D” długi nabyte w czasie świąt,
  • „d” wypłata, którą dostaniemy pod koniec stycznia,
  • „T” to czas, który minął od Bożego Narodzenia,
  • „I” odnosi się do okresu od ostatniej nieudanej próby rzucenia złego nawyku, takiego jak rzucenie palenia lub rozpoczęcie nowego wyzwania.
  • „M” to motywacje, które jeszcze mamy.
  • „NA” to potrzeba działania, aby zmienić nasze życie.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki Cliff Arnall stwierdził, że najsmutniejszym dniem w roku jest trzeci poniedziałek stycznia.

Blue Monday – prawda czy mit?

Wynik formuły matematycznej, która doprowadziła do uzyskania daty Blue Monday był wysoce kwestionowany. Mimo to prawdą jest, że niebieski poniedziałek to smutny fakt każdego roku.

Sieci społecznościowe są pełne wiadomości podtrzymujących na duchu w tym „tak przygnębiającym dniu”. Nawet media i niektóre marki wykorzystują ten dzień, aby oferować specjalne rabaty, aby poprawić nastroje swoich klientów.

Chociaż wszystkie te uczucia dzieli wiele osób to mało prawdopodobnym jest, że cała populacja może popaść w depresję w tym samym dniu roku.

Książka i kawa

Teoria Blue Monday oferuje pojęcie szczęścia zredukowane do bardzo niewielu czynników. Jednocześnie jest zbyt ogólna, ponieważ zakłada, że ​​czynniki te w równym stopniu wpływają na wszystkich ludzi.

Na przykład, możliwe, że w styczniu mamy mniej pieniędzy i nie możemy nigdzie wyjechać, ale możemy bardziej szukać powrotu do rutyny po świętach Bożego Narodzenia. W rzeczywistości również twórca tej formuły musiał dojść do tego wniosku, ponieważ sam Arnall przyznał później, że nie ma ona sensu.

Niebezpieczeństwa związane z Blue Monday

Blue Monday stał się styczniowym klasykiem. Graniczy z cudem, by tego dnia nie usłyszeć o nim w telewizji lub nie przeczytać komentarzy w sieciach społecznościowych.

W rezultacie ludzie mogą czuć się źle, ponieważ narzuca im się ten stan przygnębienia. Być może przeżywamy typowy poniedziałek, jak każdego roku, z jego trudnościami i radościami. Ale ciągłe słyszymy, że jest to smutny dzień, co może sprawić, że będziemy czuli się zmuszeni do patrzenia tylko na negatywne wydarzenia, które przytrafiają nam się tego dnia.

Ważne jest również to, abyśmy nie starali się cały czas szukać szczęścia. W ostatnich latach specjaliści, telewizja, media społecznościowe itp. narzucali nam wymuszony model szczęścia. Jest to jednak niemożliwe i może nam zaszkodzić.

Możemy czuć się smutni, kiedy tego potrzebujemy. W rzeczywistości czasami jest to jedyny sposób wyleczenia niektórych ran.

W związku z powyższym ważne jest, abyśmy starali się przeżyć ten poniedziałek najlepiej, jak to możliwe. I powinniśmy starać się bagatelizować nieprzewidziane zdarzenia, które mogą się pojawić. Ponadto poniższe wskazówki, aby czuć się lepiej mogą nam pomóc nie tylko tego dnia, ale przez cały rok.

Wskazówki dla dobrego samopoczucia

  • Harmonogram snu: spróbuj spać 8 godzin dziennie. Jeśli wypoczniesz następnego dnia będziesz czuć się ożywiony i pozytywnie nastawiony do pojawiających się wyzwań.
  • Ćwicz: ćwicz co najmniej dwa razy w tygodniu. Sport zmniejsza niepokój i zwiększa poczucie własnej wartości.
  • Dieta: uważaj na to, co jesz. Zrównoważona dieta bezpośrednio poprawia samopoczucie. Obfite kolacje, alkohol i kofeina mogą prowadzić do bezsenności.
  • Przyjaźnie: rozwijaj swoją sieć społecznościową, rozmawiaj z najbliższymi, dbaj o nich, bądź miły dla współpracowników, sąsiadów itp.
  • Asertywność: to zdolność do wyrażania tego, czego chcemy, myślenia i odczuwania szanując przy tym innych i nas samych. Jeśli jesteś asertywny powiesz, co chcesz zrobić i odrzucisz propozycje, na których nie masz ochoty, co przyczyni się do poprawy Twojego nastroju.
  • Przyjemne spędzanie czasu: podstawą naszego dobrego nastroju jest przyjemne spędzanie czasu. Wykazano, że jeśli robisz rzeczy, które lubisz Twój nastrój będzie lepszy w porównaniu do dni, które są wypełnione rutyną. Dlatego zaleca się, abyś każdego dnia przeznaczył czas na coś, co lubisz. Na przykład słuchanie muzyki w drodze do pracy, czytanie przed snem, spacery, kawa z przyjaciółmi, itp.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.