Wraz z premierą nowej trylogii Gwiezdnych wojen wydaje się, że pasja do sagi znów odżyła. Jednak pomimo pozytywnych recenzji nowych filmów i sukcesów kasowych, w dwóch oryginalnych trylogiach czegoś brakuje. Nieobecny jest w nich, oczywiście, Anakin Skywalker.
Anakin Skywalker, znany później jako Darth Vader, był jedną z głównych postaci w pierwszych sześciu częściach Gwiezdnych wojen i stał się ikoną filmu. Wybraniec jest najbardziej złożonym charakterem ze wszystkich postaci obecnych w oryginalnych filmach z tego uniwersum.
Zrozumienie niektórych jego działań może być nieco skomplikowane. Dlaczego zrezygnował z drogi wojownika walczącego o pokój, aby stać się prawą ręką tyrana uciskającego całą galaktykę? W tym artykule przyjrzymy się psychologii Anakina Skywalkera, aby się tego dowiedzieć.
Anakin Skywalker: portret psychologiczny najsłynniejszej postaci Gwiezdnych wojen
Mimo że trzy prequele nie są tak popularne wśród fanów jak oryginalna trylogia, zawierają klucz do zrozumienia działań Anakina Skywalkera. W rzeczywistości Mroczne widmo, Atak klonów i Zemsta Sithów obracają się prawie wyłącznie wokół rozwoju tej postaci.
Śledzimy w nich historię Anakina, od wczesnych lat młodzieńczych po chwilę, gdy morduje on całe miasto i niszczy świątynię Jedi. Później, już jako Darth Vader, Anakin Skywalker trzęsie fundamentami galaktyki przez dziesięciolecia, zanim odkupi się i wróci na jasną stronę mocy.
Co spowodowało te nagłe zmiany w osobowości Anakina? Przeanalizujmy jego historię.
Reperkusje trudnego dzieciństwa
Aby zrozumieć postępowanie Anakina Skywalkera, musimy wrócić do jego dzieciństwa. Kiedy mieszkał Tatooine (planeta, gdzie warunki życia są naprawdę złe), on i jego matka byli niewolnikami handlarza złomem. Mały Anakin Skywalker musi dbać o dobrą kondycję i samopoczucie matki od swoich najmłodszych lat.
Jak dziś wiadomo, brak ojca może znacznie utrudniać rozwój dziecka. To, między innymi, może sprawić, że u dziecka rozwinie się unikający styl przywiązania, taki jak ten, który można zaobserwować u Anakina. Jest to szczególnie widoczne w jego związku z Padmé.
Ludzie, którzy wykazują tego rodzaju przywiązanie, unikają wyrażania swoich emocji i starają się być całkowicie samowystarczalni. To jest coś, co można dostrzec w zachowaniu Anakina. Swoje decyzje podejmuje on bez względu na rady jego nauczycieli, mimo że docenia ich i szanuje.
Z drugiej strony, Anakin Skywalker przejawia wiele cech utalentowanego dziecka. Nie zapominajmy jednak, że bycie tak inteligentnym może powodować dla chłopca takiego jak Anakin więcej trudności niż te, które początkowo jest on w stanie rozwiązać.
Sprowadza to na niego problemy w relacji z jego mistrzem, sprawia, że czuje się inny. W rezultacie sprawia to, że chłopiec staje się zbyt niewinny i idealistyczny. Wszystkie te cechy ostatecznie odgrywają rolę w jego przejściu na Ciemną Stronę.
Przyjęty przez Jedi
Kiedy Anakin Skywalker spotyka Obi-Wana i Qui-Gon Jinna, wierzy, że znalazł wyjście z niewoli i wreszcie będzie mógł pomóc innym. Jest to dla niego bardzo ważne, ponieważ często skarży się, że nikt nie pomaga potrzebującym.
Dla młodego Anakina Jedi reprezentują wszystko, co jest dobre na świecie, a zatem idealizuje ich. Niestety, chociaż dołączenie do Jedi wydaje się spełnieniem marzeń, w rzeczywistości bardzo komplikuje życie Anakina:
- Wyjeżdżając z Qui-Gon Jinne, i Obi-Wanem, Anakin musi porzucić swoją matkę. Kobieta jest jedyną osobą, która okazała mu bezwarunkową miłość. Nawet z zaawansowaną technologią wszechświata Gwiezdnych Wojen, najprawdopodobniej nie będzie mógł się z nią komunikować, gdy będą daleko od siebie.
- Pomimo pewności Qui-Gona, że Anakin będzie tym, który zniszczy Sithów i przyniesie równowagę Siłom, Rada Jedi nie chce go wyszkolić. Rada twierdzi, że Anakin jest za stary, ale w rzeczywistości boi się przyszłości dziecka, odrzucając go jako padawana. Generuje to silne poczucie odrzucenia w Anakinie, który stopniowo traci wiarę w Radę.
- Jedną z głównych cech Anakina jest jego niezależność. Jednak mistrzowie Jedi próbują narzucić mu ogromną ilość zasad, aby nie dopuścić do tego, by spowodował jakiekolwiek problemy. To, wraz z bólem z powodu odrzucenia, sprawia, że Anakin zaczyna chować urazę.
Burzliwe relacje
W trzech prequelach widzimy, jak Anakin Skywalker wyrasta z niewinnego dziecka w zbuntowanego nastolatka, by w końcu stać się narcystycznym dorosłym.
Pewny swojej wyższości, ale jednocześnie niepewny i niezdolny do otwarcia się na innych, młody Skywalker czuje się odizolowany i nierozumiany.
Z drugiej strony jego relacje sprawiają mu wiele problemów, takich jak:
- Obi-Wan Kenobi, jego mistrz, jest dla niego bardziej jak starszy brat niż mentor. Mimo że ich relacje są bardzo dobre, między nimi pojawiają się również pewnego rodzaju zachowanie zabarwione rywalizacją.
- Anakin przez całe życie kocha Padmé, swoją żonę. Z tego powodu idealizuje ją. Sytuacja pogarsza się, ponieważ małżonkowie spędzają dużo czasu oddzielnie, co oznacza, że nie są w stanie naprawdę się poznać. Poza tym muszą ukrywać swój związek, ponieważ w przeciwnym razie pozycja Anakina w społeczności Jedi będzie zagrożona.
- Kanclerz Palpatine, bardzo podziwiany przez Skywalkera, jest w rzeczywistości Mrocznym Lordem Sithów, który próbuje go zdemoralizować. W związku z tym Anakin Skywalker nawiązuje z nim toksyczną relację, w której kanclerz wywołuje u Anakina niepewność, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio.
Z powodu komplikacji obecnych w jego najważniejszych związkach i izolacji od reszty świata, Anakin Skywalker czuje się bardzo samotny i niepewny w swoich kontaktach z innymi. To ostatecznie prowadzi do jego późniejszego przejścia na Ciemną Stronę.
Zdrada własnych ideałów
Kiedy Anakin Skywalker, już młody Jedi, dowiaduje się, że Ludzie Pustyni zamordowali jego matkę, zaślepiony gniewem, zabija każdego przedstawiciela tej rasy na Tatooine, w tym kobiety i dzieci. Jest to sprzeczne z ideałami Skywalkera, co czyni go jeszcze bardziej aroganckim i pełnym gniewu.
Pierwsze filmy pokazują, jak Palpatine obraca go przeciwko Radzie Jedi, pokazując mu, jak interesy jego mistrzów różnią się od jego. Kiedy Anakin dowiaduje się, że Padmé jest w ciąży i że zaczyna mieć złowieszcze sny o swojej śmierci podczas porodu, zwraca się do kanclerza po radę.
W tym momencie Palpatine ujawnia swoją prawdziwą tożsamość jako Mroczny Lord Sithów i mówi mu, że Ciemna Strona Mocy jest w stanie uratować jego żonę.
Przejście na Ciemną Stronę Mocy
Przytłoczony wątpliwościami (centralny element psychologii Anakina Skywalkera) młody Jedi przekazuje Palpatina w ręce Rady. Ale kiedy widzi, że Mace Windu grozi Palaptinowi, że go zabije, Anakin postanawia bronić swojego mentora. Zdradza Jedi i zostaje uczniem Dartha Sidiousa.
Pod dowództwem swojego nowego mistrza, Anakin (już jako Darth Vader) zaczyna popełniać okrucieństwa, które sprawiają, że wpada w spiralę nienawiści i samozniszczenia. Jednym z najbardziej szokujących jest rzeź w Świątyni Jedi. Równie przerażające jest jego nieprzemyślane uduszenie Padmé, gdy kobieta go odrzuca.
Po tym, jak Anakin Skywalker traci wszystko i jest bliski śmierci po walce z Obi-Wanem, Palpatine ratuje Anakina i czyni go swoim sługą. Tak więc, chociaż Anakin nienawidzi go za wszystko, co go spotkało, nie ma wyboru. Musi dołączyć do niego ze względu na swoją izolację od świata i nienawiść do samego siebie.
Niemniej ta nienawiść do Imperatora pozwala mu poświęcić się, by uratować syna. W wyniku kolejnych zdarzeń zabija swojego mistrza. W ten sposób może powrócić na Jasną Stronę i dołączyć do swojego prawdziwego mistrza Obi-Wana, pod postacią ducha Mocy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bui, E., Rodgers, R., Chabrol, H., Birmes, P., & Schmitt, L. (2011). Is Anakin Skywalker suffering from borderline personality disorder? Psychiatry Research. https://doi.org/10.1016/j.psychres.2009.03.031
- da Rocha, F. F., Malloy-Diniz, L., & Corrêa, H. (2012). Revisiting the Anakin Skywalker diagnostic: Transcending the diagnostic criteria. Psychiatry Research. https://doi.org/10.1016/j.psychres.2011.07.024
- Bonnichon, D., & Houssier, F. (2014). From Anakin Skywalker to dark vador or heroism as a failure of the process of adolescence. Topique. https://doi.org/10.3917/top.126.0097