Przez całe życie przechodzimy przez różne etapy rozwoju. Każdy z nich stawia przed nami nowe wyzwania i możliwości. To samo dzieje się ze związkami, ponieważ stale ewoluują i przekształcają się w tym samym czasie co my sami. Cykl życia rodziny uwzględnia różne stany, jakie ucieleśniają relacje między partnerami na przestrzeni lat oraz główne trudności i doświadczenia każdego z nich.
Nie wszystkie pary doświadczają wszystkich faz, ponieważ niektóre z nich są związane z życiem rodzinnym. Ci z kolei, którzy tworzą rodziny, mogą w pewnym momencie zdecydować się na separację. Jednak cykl życia rodziny, który zamierzamy zbadać, jest powszechną mapą drogową dla większości relacji, które są utrzymywane w czasie.
Cykl życia rodziny
Powstanie związku
Można powiedzieć, że życiowa droga związku zaczyna się jeszcze przed spotkaniem partnerów. W rzeczywistości zaczyna się od oczekiwań i pragnień, które każdy z nich tworzy w odniesieniu do swojego idealnego partnera.
Dlatego, kiedy spotykasz kogoś, kto wydaje się pasować do tego schematu mentalnego, zakochujesz się. Na tym etapie Twoje ciało uwalnia duże ilości hormonów, które sprawiają, że czujesz się spełniona, euforyczna i pełna energii. Partner staje się centrum Twojego świata, a Ty całkowicie ignorujesz jego wady.
Ale później, podczas zalotów, zaczynasz zdawać sobie sprawę z jego niezbyt atrakcyjnych cech. Na tym etapie intensywność emocjonalna maleje, a na wadze przybierają intymność i współudział. Razem musicie opracować bardziej dojrzałe plany, teraz jesteście wolni od hormonalnego potoku, który towarzyszył pierwszym chwilom waszego związku.
Jeśli pomyślnie przeprowadzisz ten etap, zakończy się on demonstracją zaangażowania. Często wiąże się to ze wspólnym mieszkaniem. Na tym etapie musisz zarówno nauczyć się negocjować, jak i łączyć swoje punkty widzenia, aby osiągnąć wspólne porozumienie. Wasze rodziny zaczną tracić na znaczeniu w porównaniu z nową jednostką rodzinną, którą wspólnie tworzycie i która teraz jest najważniejsza.
Rodzina z małymi dziećmi
Narodziny pierwszego dziecka to kamień milowy w życiu rodzinnym. Twoja dynamika i rutyna całkowicie się zmieniają, a dziecko i jego potrzeby stają się centrum domowego życia. Istnieje jednak tendencja do zaniedbywania życia we dwoje z powodu wyczerpania lub braku czasu. Z tego powodu oboje musicie podjąć wysiłek, aby kontynuować pielęgnowanie swojego związku w tych nowych okolicznościach.
W miarę jak dzieci dorastają, wymagają mniej czasu i nadzoru. Na tym etapie może dojść do konfliktów, kłótni i nieporozumień z partnerem dotyczących kwestii wychowania. Ale jeśli oboje pracujecie jako zespół i udaje wam się dojść do porozumienia, może to być jeden z najsłodszych okresów w życiu waszego związku.
Rodzina z nastolatkami
Dojrzewanie to etap pełen zmian i turbulencji. Z tego powodu możesz nadmiernie skupiać swoją uwagę na nastoletnich dzieciach oraz ich konfliktach i zmartwieniach. W związku z tym możecie się nieco rozłączyć jako para. Oboje jednak powinniście opłakiwać stratę dziecka, które zaczyna stawać się dorosłym. Dlatego ten etap wymaga dużej elastyczności i pracy zarówno indywidualnej, jak i zespołowej.
Emancypacja i puste gniazdo
Odejście dzieci może mieć na Ciebie duży wpływ. Może tak być zwłaszcza w przypadku, gdy w przeszłości zaniedbywałaś partnera z powodu nadmiernego skupiania się na swojej roli rodzicielskiej. Niezależnie od przypadku, nastąpi teraz restrukturyzacja ról i procedur.
Z drugiej strony ten etap otwiera również możliwość drugich zalotów. Teraz gdy jesteś już wolna od obowiązków rodzicielskich, możesz odnowić związek i rozpocząć okres stabilizacji, spokoju i radości.
Podtrzymywanie związku
Bycie w związku oznacza wspólne podejmowanie i stawianie czoła wyzwaniom każdego ważnego okresu. Do osobistej pracy wymaganej przy każdej zmianie etapu dodawana jest potrzeba dbania o związek i zajmowania się nim. Komunikacja, empatia i elastyczność okażą się świetnymi sprzymierzeńcami w osiągnięciu nowych celów.
Jeśli w zadowalający sposób przejdziesz każdą fazę cyklu życia rodziny, Ty i Twój partner będziecie się razem zmieniać i wspólnie wzrastać. Z drugiej strony może się zdarzyć, że zdrowsze będzie rozstanie. W końcu każda droga życiowa jest inna i nie zawsze musimy być związani z jedną osobą na zawsze.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bakermans‐Kranenburg, M. J., Lotz, A., Alyousefi‐van Dijk, K., & van IJzendoorn, M. (2019). Birth of a father: Fathering in the first 1,000 days. Child Development Perspectives, 13(4), 247-253. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6919930/
- Díaz, J., Restrepo, K. y Pérez, M. (2022). El nido vacío: una mirada desde la trayectoria vital de las familias urbanas y rurales [Tesis de pregrado, Universidad de Antioquia]. Archivo digital. https://bibliotecadigital.udea.edu.co/bitstream/10495/29798/7/DiazJulian_2022_NidoVacioTrayectoria.pdf
- Javadifar, N., Majlesi, F., Nikbakht, A., Nedjat, S. & Montazeri, A. (2016). Journey to motherhood in the first year after child birth. Journal of family & reproductive health, 10(3), 146-153. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241359/
- Estremero, J. y Bianchi, X. G. (2004). Familia y ciclo vital familiar. Manual para la salud de la mujer, 19. https://www.academia.edu/7056376/Familia_y_ciclo_vital_familiar
- Navarro, R., Larrañaga, E., Yubero, S. & Víllora, B. (2022). Families, parenting and aggressive preschoolers: a scoping review of studies examining family variables related to preschool aggression. International journal of environmental research and public health, 19(23), 1-34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9736495/
- Neece, C. L., Green, S. A. & Baker, B. L. (2012). Parenting stress and child behavior problems: A transactional relationship across time. American journal on intellectual and developmental disabilities, 117(1), 48-66. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4861150/
- Stanley, S. M., Rhoades, G. K., & Whitton, S. W. (2010). Commitment: Functions, formation, and the securing of romantic attachment. Journal of family theory & review, 2(4), 243-257. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3039217/#:~:text=For%20expressions%20of%20commitment%20to,and%20is%20signaled%20between%20partners.
- Vásquez, N. S. M., Posada, J. J. Z. y Messager, T. (2015). Conceptualización del Ciclo Vital Familiar: Una Mirada A La Producción Durante El Periodo Comprendido Entre Los Años 2002 A 2015. CES psicología, 8(2), 103-121. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=423542417006