Krytyka jest o wiele trudniejsza do przyjęcia niż komplementy. Jednak w rzeczywistości są ludzie, którzy czują się bardzo niekomfortowo, gdy ktoś prawi im komplementy.
Nauczyliśmy się, że należy mieć bardzo wysokie standardy. Oznacza to, że musimy zrobić wszystko dobrze i nie spodziewamy się otrzymać za to żadnych nagród.
Poza tym komplementy i krytyka mają bardzo duży wpływ na nasze poczucie własnej wartości, co jest bardzo niebezpieczne. Jest to spowodowane tym, że stawiamy się na miejscu innych osób.
Kiedy otrzymujemy komplementy, możemy mylnie odebrać słowa podziwu, co może tak bardzo pobudzić naszą miłość własną, że możemy się nią niemal zachłysnąć. Z drugiej strony destruktywna krytyka powoduje zupełnie przeciwną reakcję.
Krytyka sprzyja powstawaniu chorobliwej tendencji do dyskredytacji i obwiniania samego siebie.
Pamiętaj, że możesz wygrać lub przegrać każde zadanie. Ważną rolę odgrywa szlachetność użytych zasobów. Fundamentem powinno być zachowanie godności podczas wykonywania zadań i dążenia do własnych celów.
Przyjęcie konstruktywnej krytyki od środowiska pomaga lepiej dostosować się do różnych sytuacji. Z drugiej strony, komplementy mogą nas osłabić, zmniejszając nasz wysiłek.
Krytyka jest częścią codzienności. Nikt nie może wprawić Cię w zły nastrój, jeśli nie wyrazisz na to zgody.
Krytyka jest nieunikniona
Osąd jest częścią procesu myślenia każdego człowieka. W naszej kulturze zwracamy większą uwagę na negatywne aspekty niż pozytywne. Łatwiej dostrzegamy wady i problemy niż dobre cechy i możliwości.
Każdy reaguje na krytykę w inny sposób. Mówi się, że reakcja zależy głównie od tego, czy jest to konstruktywna czy niszcząca krytyka. Ale okazuje się, że prawda jest nieco inna.
Nawet ta sama krytyka wygłoszona przez dwie różne osoby może powodować różne reakcje u tej samej osoby. Co więcej, mogą to być całkowicie sprzeczne emocje w przypadku tej samej osoby.
Czasami sposób, w jaki przyjmujemy krytykę, nie zależy od tego, co nam zostało powiedziane, ale co o tym myślimy. Niezależnie od samej krytyki czy tego, od kogo ona pochodzi, różnica polega na tym, kto ją przyjmuje.
My jesteśmy tymi, którzy decydują o znaczeniu krytyki i ustalają jej interpretację. Jesteśmy również tymi, którzy nadają odpowiednią wartość gestom, słowom i osobie, od której pochodzi krytyka.
„Krytykuj we właściwym momencie; nie wpadaj w zły zwyczaj krytykowania zaraz po danym wydarzeniu”.
-Mao Zedong-
Jak najlepiej wykorzystać komplementy?
Kiedy prawimy komuś komplementy, warto pochwalić aktywność lub zachowanie, ale nie samą osobę. W ten sposób komplementy nie sprawią, że ta osoba wpadnie w pułapkę próżności.
Sposób, w jaki wypowiemy komplement może mieć wpływ na sposób myślenia tej osoby. Jednocześnie wpływa również na jej skłonność do przyjmowania wyzwań, na jej wytrwałość i osiągnięcie sukcesu w pracy czy szkole. Zwróć uwagę, że mentalność człowieka można podzielić na stałą i ewoluującą.
Z drugiej strony, jeśli to my otrzymujemy komplementy, uznajmy je za coś pozytywnego. Komplementy wzmacniają znaczenie dobrze wykonanej pracy, dzięki czemu wiemy, że jesteśmy na dobrej drodze.
Niektórzy autorzy twierdzą, że żyjemy dla uznania i nie można zaprzeczyć, że rzeczywiście tak jest w przypadku niektórych osób. Dla niektórych ludzi komplementy stanowią fundament dumy. Jednak nadmiar pychy zakłóca rzeczywistość środowiska i wartość działań mających miejsce w jego granicach.
Jak formułować konstruktywne komplementy?
Aby wzmocnić kogoś komplementem, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest sformułowanie go wokół konkretnych faktów i wyników. Słowa ogólne, takie jak „dobrze Ci idzie” czy „jesteś taki inteligentny” są mało przydatne.
Lepiej jest powiedzieć: „podoba mi się sposób, w jaki dbasz o ten konkretny problem” lub „wykonałeś świetną pracę, osiągając wyznaczony cel, mimo że nie podobało Ci się zadanie, które Ci przydzielono”.
W ten sam sposób, w jaki wskazywanie tylko negatywnych aspektów powoduje frustrację, wskazywanie tylko pozytywnych efektów wzmacnia poczucie komfortu. Niestety najczęściej problem polega na tym, że wolimy zostać zasypani niewiele wnoszącymi komplementami niż rozwijać się dzięki krytyce.
„To wspaniała cecha spokojnego człowieka, aby usłyszeć całą krytykę przeciwko niemu, poprawić to, co naprawdę wymaga poprawy i nie dać się zdenerwować tym, co jest kłamstwem”.
-J.W. von Goethe-