Nękanie w miejscu pracy lub mobbing staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Jednym z najbardziej złożonych aspektów tej sytuacji jest fakt, jak trudno ją wykryć. Agresorzy najczęściej są zręcznymi manipulatorami i mają wysokie umiejętności społeczne.
Obecnie zastraszanie w miejscu pracy jest zabronione praktycznie na całym świecie. Z tego powodu ci, którzy je stosują, udoskonalili swoją taktykę, aby mobbing uczynić mniej zauważalnym. Stosunkowo łatwo jest ukryć się za mniej oczywistymi postawami, takimi jak perfekcjonizm czy surowość.
Najbardziej niepokojący jest fakt, że wiele ofiar mobbingu w miejscu pracy nie jest świadomych tego, że są prześladowane. W niektórych przypadkach posuwają się nawet tak daleko, że zaczynają normalizować złe traktowanie oraz zachowania dyskryminujące lub wykluczające. Przyjrzyjmy się więc niektórym oznakom, które sugerują, że możesz być ofiarą mobbingu w miejscu pracy.
„O jakąkolwiek wolność walczymy, musi to być wolność oparta na równości”.
-Judith Butler-
1. Mobbing – nierówne traktowanie
Nierówne traktowanie niekoniecznie odnosi się do większej lub mniejszej bliskości w relacjach z innymi w miejscu pracy. Dotyczy to faktu, że w podobnych okolicznościach reakcja musi być zawsze podobna.
Na przykład, jeśli kolega popełni błąd i w obliczu tego otrzyma po prostu przyjacielską uwagę, należy zastosować tę samą postawę wobec wszystkich. Większe żądania, surowość czy obojętność są oznaką nierównego traktowania.
2. Agresywny język
Agresywny język nie zawsze podąża ścieżką prototypu. Czasem może nawet przyjąć ton profesjonalnej porady „dla Twojego dobra”.
Jeśli zrobisz coś źle, twój błąd powinien zostać wskazany, nikt jednak nie powinien kwestionować Twoich cech ani motywacji. W rzeczywistości wszelkie odniesienia do Ciebie, a nie do Twojej pracy są agresywne i mogą być interpretowane jako nękanie w miejscu pracy.
3. Mobbing – zniesławienie
W tym przypadku często pomija się również subtelności. Komentarze lub krytyka powinny być skierowane do Ciebie i tylko do Ciebie. Nie ma potrzeby, aby były rozpowszechniane publicznie.
Nie jest również właściwe, aby ktokolwiek publicznie odnosił się do którejkolwiek z Twoich negatywnych cech lub brał Cię za przykład. Wszystko to powinno zostać omówione z Tobą na osobności.
4. Wyraźna lub ukryta presja
Presja pojawia się, gdy stawiane są wymagania, których nie jesteś w stanie spełnić. Na przykład masz mało czasu na ukończenie zadania lub uzyskanie wyniku. Albo ktoś wyznacza Ci nierealne cele. Dzieje się tak również wtedy, gdy jesteś przeciążony pracą lub ponosisz odpowiedzialność za coś, co nie leży w Twoich kompetencjach. Wszystkie te sytuacje stanowią przypadki mobbingu w miejscu pracy.
5. Ograniczenie postępu
Jest to jedna z najtrudniejszych do wykrycia oznak mobbingu w miejscu pracy, ponieważ granice postępu są często bardzo niejasne. Jedną z oznak może być fakt, że prześladowca systematycznie odrzuca Twoje pomysły i propozycje. Ponadto, że inni w miejscu pracy mają możliwości, których Ty nie otrzymujesz, bez wyraźnego powodu. Na przykład fakt, że nigdy nie awansujesz, nawet jeśli nie ma żadnych zastrzeżeń co do Twoich wyników, może być oznaką zastraszania.
6. Zagrożenia
Zagrożenia w miejscu pracy rzadko są bezpośrednie, chociaż mogą. Jednak zwykle są one zawoalowane.
Jedną rzeczą jest zwrócenie uwagi, że awaria w określonym obszarze może mieć dla Ciebie negatywne konsekwencje. Czymś zupełnie innym jest wydawanie poważnych ostrzeżeń bez określenia, w jakich warunkach i w jakich okolicznościach miałyby one być negatywne.
7. Ukrywanie informacji
Dzieje się tak, gdy inni celowo nie dostarczają informacji, które są kluczowe dla prawidłowego wykonania pracy. Jeśli nie ma konkretnego powodu niedostarczenia lub opóźnienia, najprawdopodobniej jest to mobbing w miejscu pracy.
8. Wyśmiewanie
Bliskimi krewnymi kpiny są satyra, ironia i insynuacje. We wszystkich przypadkach język jest używany w tonie kpiny lub sarkazmu, aby Cię poniżyć lub zaniżyć wartość wykonanej przez Ciebie pracy.
Komunikacja w pracy powinna być zawsze profesjonalna. Jeśli inni zamierzają Cię o coś zapytać, powinni to zrobić jasno i bezpośrednio.
9. Powszechne niezadowolenie z Twoich wyników
Dzieje się tak, gdy bez względu na to, jak dobrze pracujesz i jak bardzo jesteś zaangażowany, nigdy nie jest to wystarczające, aby zadowolić szefa. Podobnie jest, gdy nigdy nie uznaje się Twoich zasług, a Twoje imię wymienia się tylko wtedy, gdy popełnisz błąd. To jest mobbing w miejscu pracy, a nie tak zwane wysokie wymagania.
Niezwykle ważne jest, abyś był świadomy oznak mobbingu w miejscu pracy, zwłaszcza tych, które są trudne do wykrycia. Pamiętaj, że masz prawa i powinieneś umieć o nich mówić w sposób spokojny i inteligentny, jeśli tylko inni chcą z Tobą o nich rozmawiać.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Camacho-Ramírez, A. (2018). Acoso laboral o mobbing. Editorial Universidad del Rosario.
- Fuentes Rodríguez, C., & Alcaide Lara, E. R. (2009). Manifestaciones textuales de la descortesía y agresividad verbal en diversos ámbitos comunicativos. Universidad internacional de Andalucía.
- Padial Ortiz, O., & Iglesia Mari, M. D. L. (2002). El mobbing como enfermedad del trabajo.
- Pereyra, F. (2013). El acceso desigual a los derechos laborales en el servicio doméstico argentino: una aproximación desde la óptica de las empleadoras. Revista de Estudios Sociales, (45), 54-66.