Psychologia kliniczna to dziedzina psychologii zajmująca się badaniem, oceną, diagnozą i leczeniem zaburzeń psychicznych lub psychologicznych. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie pomagają pacjentom zrozumieć ich zachowania, ocenić, jak się czują i dać im narzędzia do radzenia sobie z trudnościami i problemami.
Profilaktyka i leczenie chorób psychicznych należą do głównych obowiązków ekspertów psychologii klinicznej. Dlatego też rola tych specjalistów ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego, stabilności emocjonalnej personelu medycznego i ogółu społeczeństwa.
Psychologia kliniczna – kilka fascynujących faktów
Podobnie jak w przypadku psychologii sądowej lub psychologii organizacji, aby specjalizować się w dziedzinie klinicznej, konieczne jest uzyskanie tytułu magistra psychologii. Studenci uczą się różnych nurtów praktyki klinicznej stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych. Są to, między innymi, terapia poznawczo-behawioralna, psychologia pozytywna oraz terapia akceptacji i zaangażowania.
Poniżej wyjaśnimy kilka interesujących faktów dotyczących psychologii klinicznej.
1. Jej twórcą był Lightner Witmer
Amerykański psycholog Lightner Witmer (1867-1956) był prekursorem psychologii klinicznej. Był pierwszą osobą, która użyła tego terminu w jednym ze swoich esejów. Co więcej, dzięki swojemu wielkiemu wkładowi w tę dziedzinę oraz teoretycznym i praktycznym procedurom oceny i analizy ludzkiej świadomości, jest również uważany za jednego z pionierów psychologii.
W 1896 roku Witmer założył pierwszą na świecie klinikę psychologii dziecięcej na Uniwersytecie Pensylwanii. Leczono w niej wiele dzieci z trudnościami edukacyjnymi. Ponadto Witmer potwierdził, że rozwój i zdolności dzieci są silnie uwarunkowane elementami środowiskowymi i ich rolą społeczno-ekonomiczną.
2. Psychologia kliniczna ma wiele podejść i narzędzi
Chociaż psychologia jako ogólna dziedzina ma wiele wyraźnie zróżnicowanych gałęzi (sądowa, edukacyjna, seksualna, biznesowa i inne), psychologia kliniczna jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna. Obejmuje wiele podejść i narzędzi, które profesjonaliści mogą doskonalić, jeśli chcą się specjalizować w tym kierunku.
Psycholog kliniczny może skupić się na przykład na klinicznej psychologii dziecka, rehabilitacji neuropsychologicznej, interwencji rodzinnej lub psychoonkologii. Faktem jest, że wszyscy ludzie, niezależnie od wieku, mogą w pewnym momencie swojego życia wymagać opieki psychologicznej. W związku z tym istnieje wiele grup wykwalifikowanych profesjonalistów.
3. Różni się od psychiatrii pod względem studiów kierunkowych
Chociaż psychologia kliniczna jest często mylona z psychiatrią, te dwie dyscypliny obejmują różne podejścia akademickie. Psychiatra studiuje medycynę, a następnie wybiera specjalizację w chorobach psychicznych. Z drugiej strony psycholog kliniczny najpierw kończy psychologię, a następnie specjalizuje się w zdrowiu psychicznym.
Inną ważną różnicą między tymi dwoma kierunkami studiów jest to, że psychiatra jest jedynym specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, który może przepisać leki farmakologiczne. Natomiast psycholog kliniczny zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób lub zaburzeń psychicznych poprzez rehabilitację psychologiczną lub psychoterapię.
4. Pozwala zrozumieć ludzkie zachowanie
Zachowanie każdego człowieka jest wynikiem jego interakcji ze środowiskiem. Dlatego, chociaż istnieją pewne czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na osobiste postawy, jest również wewnętrzna siła, która popycha jednostki do zachowania się w określony sposób. Niezbędne jest, aby dowiedzieć się więcej o tych aspektach, jeśli chcemy zrozumieć nasze osobiste wszechświaty.
Zrozumienie osiąga się poprzez dialog i sesje psychoterapeutyczne. Terapeuta rozumie, przewiduje i ostatecznie kontroluje zachowanie swoich pacjentów. Techniki i terapie poznawcze, dodawane do programów interwencyjnych, pozwalają zrozumieć, skąd biorą się wyuczone nawyki pacjenta. Ponadto pacjent uczy się, co może zrobić, aby przełamać te wzorce zachowań.
5. Internet jest dziś jednym z największych sprzymierzeńców
Ze względu na stan zagrożenia zdrowia związanego z COVID-19 dostęp do bezpośrednich terapii psychologicznych (zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i dla ogółu społeczeństwa) stał się niemożliwy. W związku z tym pojawiło się zapotrzebowanie na inne alternatywy, które były rzadko stosowane w przeszłości. Wśród nich było wykorzystanie Internetu w celu prowadzenia przez psychologów terapii na odległość.
Obecnie psychoterapia online jest powszechnie stosowana jako uzupełnienie terapii bezpośredniej. Co więcej, czasami ze względu na odległość lub problemy zdrowotne jest to jedyny bezpieczny sposób, aby zapobiec przerwom w terapii. Dlatego czaty, e-maile, rozmowy wideo, a nawet wirtualna rzeczywistość stały się sprzymierzeńcami w dziedzinie zdrowia psychicznego.
Psychologia kliniczna przynosi ogromne korzyści zdrowotne
Opieka nad zdrowiem psychicznym zyskała w ostatnich latach na znaczeniu. Szukanie profesjonalnej pomocy jest pierwszym krokiem, jaki możemy zrobić, aby zrozumieć nasze uczucia. Osiągamy to, słuchając opinii eksperta, który jest po to, aby nam pomóc.
Jeśli szukasz pomocy psychologa klinicznego, znajdziesz go w najbliższym szpitalu. Poprzez wywiady, przegląd swojej historii klinicznej i pewne zmiany stylu życia będziesz w stanie złagodzić i zapobiec rozwojowi wielu rodzajów zaburzeń.