Być może wielu ludzi wokół ciebie cechuje nagminne niedocenianie wszystkich i wszystkiego dookoła, w tym także i Ciebie. Zazwyczaj jest to bardzo powszechne zjawisko, którego przyczyną jest najzwyczajniej w świecie brak wiedzy. Jednak niezależnie od tego wciąż jest to zachowanie, które odbieramy jako krzywdzące.
Zastanów się przez chwilę, jak często w swoim życiu usłyszałeś słowo “nie“? Z pewnością niektóre z nich bolały bardziej niż inne. Ale jeśli masz w sobie odpowiednio dużo odwagi, każde z nich było niczym więcej, niż tylko niezbyt wymagającą przeszkodą do pokonania na swojej drodze do przeznaczenia.
I na dodatek takie nieustanne niedocenianie wywołuje w nas coraz mocniejsze przekonanie, że być może rzeczywiście nie jesteśmy w stanie wykonać pewnych zadań, ani przeskoczyć określonego pułapu.
W naszym codziennym życiu nie tylko regularnie poddajemy się osądom i ocenie innych ludzi, ale musimy też mieć świadomość tego, jak spoglądamy na samych siebie. Musisz bowiem wiedzieć o tym, że niedocenianie jest jedną z najbardziej niepożądanych rzeczy możemy zrobić.
Skromność i niedocenianie własnych możliwości
Wielu z nas nauczono za młodu, że skromność jest pożądaną cechą. Nauczono nas także znaczenia doceniania prostszych rzeczy, bycia wdzięcznym i nie chwalenia się na lewo i prawo odniesionymi sukcesami.
Ale musimy pamiętać, że czasami ta zasada wychowawcza nakazująca skromność i pokorę może zostać potraktowana zbyt dosłownie i przeistoczyć się w postawę skrajną, która już jest daleko od bycia cechą pozytywną.
Niektórzy ludzie uważają, że skromność ogranicza się po prostu do ukrywania naszych mocnych stron dla dobra innych. Że w życiu chodzi przede wszystkim o bycie uległym, prostolinijnym i ukrywaniem naszej własnej indywidualności.
Niekiedy nawet obserwowanie tego, jak wielu ludzi w dzisiejszych czasach maskuje swoje talenty i sukcesy bywa interesującym doświadczeniem, właśnie z uwagi na tę żelazną zasadę skutecznie ograniczającą ich rozwój osobisty poprzez niedocenianie samych siebie.
Myślenie i głośne mówienie o tym, że możesz odnieść sukces i osiągnąć coś więcej niż inni może od razu spotkać się z opinią, według które “nadmierne przechwałki są niewskazane.”
A jeśli wyrazimy swoje pragnienia na głos, możemy od razu dostrzec wszechobecne u innych niedocenienie naszych umiejętności i możliwości, a także automatycznie nałożone na nas ograniczenia w postaci stwierdzenia, że to są dla nas zbyt wysokie progi.
Odważ się doceniać samą siebie
Ale … Dlaczego nie spróbować? Czasami ludzie nie rozumieją, że skromność może również przejawiać się poprzez pełną świadomość naszych własnych ograniczeń, ale także i możliwości.
Jeśli wiemy dokładnie w jakim miejscu w życiu się znajdujemy, co mamy i czego pragniemy, to nie grozi nam niedocenienie samych siebie. I nikt, absolutnie nikt nie ma prawa do ustalania limitów dla Ciebie i podcinania Ci skrzydeł.
Jeśli ludzie w Twoim otoczeniu nie będą Cię słuchać, po prostu nie należy tracić czasu na rozmowy z nimi. Jeśli nie będą wierzyć w Ciebie i Twoje możliwości, skup całą swoją energię na tym, aby uwierzyć w siebie. Takie zachowanie jest dalekie od bycia aroganckim i dumnym, ale po prostu oznacza, że jesteś w pełni świadom tego, czy Twoje pomysły i zamierzenia są realne, czy też wymagają dopracowania.
Niedocenianie – jakie są jego najczęstsze rodzaje?
Ważne jest także, aby pamiętać o wszystkich tych prostych aspektach, które pozwolą Ci zrozumieć, jak groźne jest niedocenianie siebie. Prawdopodobnie zauważysz, że w jakimś momencie swojego życia też Ci się to przytrafiło, należy więc mieć opisane poniżej przykłady na uwadze.
Zmiana zdania pod wpływem czyjejś opinii
Jest to ryzykowna postawa. Jeśli wyżej stawiasz opinię swojej rodziny, przyjaciół lub partnera, niż swoje własne pomysły i ocenę sytuacji, to bez wątpienia stanowi to wyraźny znak, że niedocenianie siebie samego osiągnęło u Ciebie wysoki poziom.
Nie zawsze musisz zadowolić wszystkich wokół, wystarczy, że będziesz w stanie samodzielnie określić własne wartości i podjąć odpowiednie działania zmierzające we właściwym kierunku.
Nie porównuj się do nikogo
Jesteś sobą i pamiętaj o tym. To, co ktoś zrobił lub osiągnął, czy też w czym odniósł porażkę, nie powinno stanowić dla Ciebie kluczowego argumentu. Tak naprawdę nie ma to dla Ciebie żadnego znaczenia i nie powinno służyć jako rozstrzygające kryterium.
Oczywiście możesz wysłuchać opinii z zewnątrz, ale może ona posłużyć jedynie jako środek do zweryfikowania Twojego własnego planu, a nie jako coś, co należy traktować jako wyrocznię.
Z kim się zadajesz? Co sobą reprezentują osoby z Twojego otoczenia?
Zatrzymaj się i pomyśl przez chwilę o tym, jak czujesz się w kręgu swoich znajomych. Czy są oni w stanie Ci pomóc? Czy potrafią Cię uważnie wysłuchać i udzielić dobrej rady? Zawsze należy dbać o to, by rozwijać zdrowe relacje międzyludzkie, które pozwalają Ci po prostu być sobą, oferując dobrą jakość życia i wzmacniając Twój rozwój osobisty.
Zrywaj zawsze relacje, w których dostrzegasz niedocenianie siebie lub innych osób, bo będą one dla Ciebie wyłącznie szkodliwe.
Samodzielnie ustalaj priorytety dla siebie
Ustalenie siebie samego na szczycie listy priorytetów w życiu nie jest podejściem egoistycznym. Jeśli nie jesteś zadowolony z życia i nie czujesz się spełniony, na pewno nie będziesz w stanie zaoferować swoich najlepszych cech innym ludziom.
Frustracja, niezadowolenie, niedocenianie… wszystko to są aspekty składające się na naszą własną naszą samoocenę, która napełni nas w takim przypadku głównie negatywnymi emocjami. Są to cechy, które w bezpośredni sposób mają wpływ na wszystkie nasze relacje społeczne.
Oceniaj się tak wysoko, jak wierzysz, że powinieneś być oceniony. Niedocenianie siebie samego to coś, czego za wszelką cenę należy unikać. Bo jeśli nie wierzysz w siebie, nikt inny także tego nie zrobi.
Pozwól, aby światło zaświeciło się wokół Ciebie, zademonstruj wszystkim swoje umiejętności, wyrusz na szczyt i dotknij gwiazd, czyli po prostu zrób to, czego tak naprawdę pragniesz. Nikt nie powinien Cię być w stanie przed tym powstrzymać.