Cztery style życia według Alfreda Adlera

Jak wygląda Twój styl życia? Psycholog Alfred Adler zdefiniował cztery typologie, z których trzy nie są zdrowe i nie pozwalają budować szczęśliwej i sensownej egzystencji.

człowiek myślący o stylu życia, według Alfreda Adlera

Alfred Adler twierdził, że nasz styl życia jest powiązany z naszą osobowością, a także z naszymi rodzinami. Zasugerował, że sposób, w jaki zostaliśmy wychowani i relacje, jakie mieliśmy z naszymi postaciami przywiązania, częściowo kształtują sposób, w jaki się czujemy, odnosimy się do rzeczywistości i przetwarzamy ją. Dzisiaj omówimy cztery style życia według Alfreda Adlera.

Niektórzy podchodzą do rzeczywistości w zdrowy sposób, podczas gdy inni dopuszczają się problematycznych zachowań. Adler, austriacki lekarz i psychoterapeuta, twórca psychologii indywidualnej, stwierdził, że nasze przeszłe doświadczenia nie mają na nas takiego wpływu, jak nam się wydaje. Zasugerował, że bardziej wpływa na nas to, jak interpretujemy naszą własną rzeczywistość.

To wyjaśnia, dlaczego często rodzeństwo posiadające tych samych rodziców działa i buduje dla siebie dwie zupełnie różne egzystencje. Według Adlera, nasz styl życia to twórcza siła, za pomocą której staramy się przezwyciężać nasze niedociągnięcia, wyrażać siebie, podejmować nowe decyzje i cenić to, czego potrzebujemy.

To złożona konstrukcja psychologiczna, ale również niezwykle interesująca i warta zagłębienia się. Spójrzmy.

„To jednostka, która nie jest zainteresowana swoim bliźnim, ma największe trudności w życiu i wyrządza największe szkody innym.”

-Alfred Adler-

dziewczyna myśli o stylu życia
Ludzie, zdaniem Adlera, muszą znaleźć dla siebie wymyślony cel. Nazwał ten proces fikcyjnym finalizmem.

Cztery style życia według Alfreda Adlera

Alfred Adler był pierwszą postacią, która wyraziła zainteresowanie zrozumieniem stylu życia człowieka. Chociaż prawdą jest, że Carl Jung użył tego terminu już w 1912 roku, nie zagłębiał się zbytnio w ten temat. To właśnie Adler przeprowadził szczegółowe badania, aby sformułować więcej niż jedną teorię ze swoją innowacyjną perspektywą.

Adler zastosował holistyczne podejście do badania osobowości, obserwując ludzi w ich zwykłych kontekstach społecznych i stosując ciekawe perspektywy filozoficzne. Jednym z nich był fikcjonalizm Hansa Vaihingera, który nadawał wartość konstrukcjom myślowym czy sposobowi, w jaki jednostki interpretują świat.

Kluczowym elementem teorii i perspektywy Adlera było poczucie niższości. Innymi słowy, te uczucia braku, nieistotności i kruchości, które skłaniają nas do samodoskonalenia. Adler zasugerował, że aby osiągnąć osobiste spełnienie, musimy szukać celów i ideałów. Nazwał to fikcyjnym finalizmem.

To z tych celów i ideałów budujemy nasz styl życia. Jednak nie wszystkie z nich są pozytywne lub polecane. Z czterech stylów życia Adlera tylko jeden jest zdrowy.

Rządzący typ: samolubny styl życia

Ten styl wywodzi się z agresywnej, samolubnej i dominującej osobowości. Tego typu ludzie żywią się wyłącznie uczuciami nieistotności i są wrogo nastawieni do innych. Są wrodzy, nieufni i muszą mieć kontrolę nad innymi, aby czerpać z nich to, czego nie mogą sobie sami zapewnić.

Jak ostrzegał sam Alfred Adler, osoba, która nie jest zainteresowana innymi, będzie miała największe trudności w przyszłości. Ich sposób życia, myślenia, relacji i zachowania jest zawsze problematyczny. Może być nawet patologiczny (narcyzm, agresywność).

Typ zdobywania: zależny styl życia

Osoby te aranżują całą swoją egzystencję i zachowanie w jednym kierunku: otrzymywania pomocy i zasobów od innych. Zależny typ osobowości nie przezwyciężył poczucia niższości. Prowadzi to do relacji zależności i bezwzględnego podporządkowania.

Osoby te mają niską samoocenę, nie posiadają żadnych wartości i miłości do siebie. Ten styl życia może prowadzić do sytuacji wielkiej wrażliwości i nieszczęścia.

„Każdy człowiek działa i cierpi zgodnie ze swoją osobliwą teleologią, która posiada wszelką nieuchronność losu, dopóki nie będzie zrozumiana”.

-Alfred Adler-

Typ unikający: eskapistyczny styl życia

Tego typu osoby próbują uciec od wszelkich obowiązków, unikać problemów i nie są w stanie utrzymać relacji. To dziecinne jednostki, które szukają łatwego życia i natychmiastowej satysfakcji. Żyją z głową w chmurach. Wolą to niż stawiać czoła rzeczywistości.

Ten styl życia jest chaotyczny we wszystkich sferach – społecznej, zawodowej i osobistej. Ludzie ci są niestabilni, bezmyślni i zwykle działają pod wpływem impulsu. Brakuje im cienia twórczej siły i ograniczają się wyłącznie do poszukiwania wzmocnień płynących od innych. Ponadto unikają wszelkich obowiązków lub określonych celów, o które musieliby się postarać.

dziewczyna myśli o stylu życia
Społecznie użyteczny styl życia to taki, który porzuca egoizm, by nawiązać kontakt z innymi.

Typ społecznie użyteczny: odpowiedzialny styl życia

Ostatni styl życia Adlera definiuje najzdrowszą, najpełniejszą i najszczęśliwszą typologię. Osoby użyteczne społecznie to te, które każdego dnia pracują nad samodoskonaleniem się, rozwianiem lęków, wzmocnieniem swoich mocnych stron i dezaktywacją samolubstwa. Tylko wtedy są w stanie łączyć się z innymi w autentyczny sposób.

W chwili, gdy czujemy się użyteczni i wartościowi w społeczeństwie, odkrywamy swoje miejsce w świecie. Oznacza to wyznaczanie celów na horyzoncie, posiadanie oczekiwań i rozwijanie umysłu zdolnego do interpretowania każdego doświadczenia w użyteczny i pozytywny sposób. Poza tym, co się z nami dzieje, ważne jest, jak cenimy to, co się z nami dzieje.

Jednym z celów psychoterapii Adlera było nadanie jednostce bardziej kreatywnego, mniej archaicznego i prymitywnego podejścia do życia. Innymi słowy, ktokolwiek pozostanie uwięziony w poczuciu niższości i braku, zareaguje na otoczenie w sposób nieprzystosowany, wrogi, zależny lub unikający.

Jednak ludzie pożyteczni społecznie to ci, którzy sprawiają, że świat się rozwija. W swojej książce The Understanding of Life Adler wyjaśnił, że nikt nie jest jedynym mieszkańcem Ziemi. Ponadto ta planeta ma ograniczone zasoby. Dlatego spróbujmy prowadzić styl życia, który szanuje i uwzględnia te dwie niezaprzeczalne kwestie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Adler, Alfred (1973) El sentido de la vida. Paidós.
  • Adler, Alfred (2014) Comprender la vida. Paidós
  • Bishop, Malachy L. & Rule, Warren L. (2005). Adlerian Lifestyle Counseling: Practice and Research. New York: Routledge.
Scroll to Top