Szanowanie woli matki przy porodzie ma istotne znaczenie

Podczas szanowanego porodu kobieta czuje się szanowana, wysłuchana i posiada własne doświadczenie porodu. Dowiedz się, jakie korzyści psychologiczne przynosi ten rodzaj porodu.

Kobieta z noworodkiem

Poród to ważny moment w życiu kobiety, a także moment, w którym jest ona niezwykle wrażliwa emocjonalnie. Jest to proces, na który ciało jest przygotowane, ale często nie wolno mu działać. Poród często jest przyspieszony i zmedykalizowany nadmiernymi interwencjami. Ponadto wola kobiety zostaje unieważniona, co może mieć dla niej poważne konsekwencje psychologiczne. Właśnie dlatego szanowanie woli matki jest tak istotne przy porodzie.

Dopiero całkiem niedawno zaczęła być powszechna tak zwana przemoc położnicza. Zaczęto dostrzegać potrzebę, jaką jest szanowanie woli matki przy porodzie. Wcześniej, miliony kobiet doświadczyło traumatycznych i emocjonalnie bolesnych porodów z powodu błędów w sztuce lekarskiej, które dziś pamiętają jako wyjątkowo negatywne. Nawet u tych, które radziły sobie bez widocznego nadużycia lub zaniedbania, interwencje mogły być nadmierne lub niewłaściwe.

Konsekwencje te są poważne i występują zarówno w perspektywie krótko jak i długoterminowej. Dlatego uważa się, że szanowany poród powinien być zawsze prawem. Przyjrzyjmy się bliżej.

Kobieta patrząca na swoje dziecko po porodzie. Szanowanie woli matki.
Jeśli chodzi o szanowany poród, istnieją cztery rodzaje szacunku: fizjologia porodu, życzenia i potrzeby kobiet, prawa kobiet jako użytkowników systemu opieki zdrowotnej oraz prawa dziecka.

Poród traumatyczny a szanowanie woli matki

Nieszanowany poród to taki, w którym naturalny rozwój procesu jest uniemożliwiony, a kobieta pozbawiona jest możliwości poznawczych, decydowania i bycia wysłuchaną. Kiedy tak się stanie, dziecko i matka mogą doświadczyć narodzin z uczuciem wielkiego strachu, udręki i cierpienia.

Oprócz odczuwanego dyskomfortu może również wywołać szereg ważnych konsekwencji psychologicznych. W rzeczywistości znacznie wzrasta ryzyko depresji poporodowej. Powoduje to szereg trudności w budowaniu więzi matki z dzieckiem. Ponadto mogą uniknąć ponownego zajścia w ciążę, a nawet rozwinąć tokofobię. W najcięższych przypadkach może pojawić się zespół stresu pourazowego.

W tego typu przypadkach jest również prawdopodobne, że matka nie otrzyma wsparcia w okresie poporodowym, a jej otoczenie zminimalizuje negatywne aspekty jej doświadczeń. Wiele z nich stara się kurczowo trzymać myśli, że skoro już ma dziecko w ramionach, to powinna spróbować zapomnieć o wszystkim, co wydarzyło się podczas porodu. Jednak zmiana podejścia zapobiegłaby przede wszystkim tym nieprzyjemnym konsekwencjom.

Szanowanie woli matki przy porodzie

Na szczęście coraz więcej kobiet, stowarzyszeń i profesjonalistów walczy i opowiada się za tym, jak ważne jest szanowanie woli matki przy porodzie. Mówiąc ogólnie, jest to taki, w którym ciało kobiety może kierować procesem, który odbywa się w ciepłym i przyjaznym środowisku. Pod tym pryzmatem praca pracowników służby zdrowia nie polega na interweniowaniu, ale na towarzyszeniu, obserwacji i nadzorowaniu.

Poród dotyczy kobiety i jej dziecka. Aby to zagwarantować, należy przeprowadzić szereg działań:

  • Szanować fizjologię porodu, jego czas i wymagania. Dlatego w miarę możliwości należy unikać interwencji, stosowania syntetycznych hormonów, wykonywania zbędnych cięć cesarskich lub nacięcia krocza lub zmuszania kobiety do pozostawania w nieodpowiednich pozycjach (na przykład do leżenia w łóżku).
  • Nieustannie oferować matce jasne i wiarygodne informacje. Musi wiedzieć, co się dzieje, czy są jakieś komplikacje, jakie są dostępne opcje i wszystkie ich wady i zalety. Rzeczywiście, powinno to być prawem matki do decydowania. Nie powinny być infantylizowane przez profesjonalistów, którzy dokonywaliby wyborów bez ich zgody.
  • Powitać i uszanować wszelkie pojawiające się emocje. Pozwalanie na wyrażanie strachu, udręki, zmęczenia lub bólu oraz potwierdzanie tych uczuć. Niestety, w zbyt wielu przypadkach kobiety w ciąży są pod tym względem oceniane, krytykowane lub represjonowane.
  • Pozwolić kobiecie jeść lub pić, jeśli chce, zmieniać pozycję w razie potrzeby i zapewnić towarzystwo, którego sobie życzy.
  • Szanować prawo matki i dziecka do bycia razem po porodzie. Praktykować kontakt „skóra do skóry” oraz bez przeszkód nawiązywać i cieszyć się karmieniem piersią.
Kobieta z synkiem w ramionach
Poród z szacunkiem opiera się na empatycznym traktowaniu kobiety w ciąży i dziecka.

Bezpłatne, indywidualne i pozytywne doświadczenie porodowe

Jeśli powyższe wymagania zostaną spełnione, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że matka doświadczy porodu z mniejszym niepokojem. Będzie miała większe zaufanie do swojego ciała, a także do profesjonalistów, którzy jej pomagają. Poczuje się również szanowana, słuchana i mile widziana w tym procesie, który może mieć potencjalnie ogromny wpływ na psychikę.

W ten sposób doświadczenie porodowe będzie o wiele przyjemniejsze, a okres poporodowy bardziej pozytywny. W rzeczywistości matka poczuje głębszą więź ze swoim dzieckiem i będzie lepiej radzić sobie z karmieniem piersią i rodzicielstwem. Szanowanie woli matki przy porodzie sprawia, że kobiety rzadziej cierpią na zaburzenia psychiczne wywołane w trakcie porodu.

Szanowanie woli matki przy porodzie to z pewnością dobry kierunek, który należy stale rozpowszechniaćw dzisiejszym społeczeństwie.

 

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Creedy, D. K., Shochet, I. M., & Horsfall, J. (2000). Childbirth and the development of acute trauma symptoms: incidence and contributing factors. Birth27(2), 104-111.
  • Martinez-Vázquez, S., Hernández-Martínez, A., Rodríguez-Almagro, J., Delgado-Rodríguez, M., & Martínez-Galiano, J. M. (2022). Relationship between perceived obstetric violence and the risk of postpartum depression: an observational study. Midwifery108, 103297.
Scroll to Top