Dora Maria Kalff była psycholożką jungowską, która zasłynęła na całym świecie dzięki swojej słynnej terapii sandplay. Jest to narzędzie używane od ponad 60 lat w terapii do pracy z nieświadomymi konfliktami.
Prace Dory Marii Kalff znalazły zastosowanie przede wszystkim w leczeniu dzieci, ale mają również zastosowanie do dorosłych. Swoją pracę oparła na psychologii analitycznej Carla Junga. Pożyczyła też niektóre elementy od Margaret Lowenfeld, znanej psychiatrki dziecięcej.
Technika opracowana przez Dorę Marię Kalff wymaga, aby osoba ją stosująca była lekarzem lub psychologiem. Ponadto we wszystkich przypadkach, każdy, kto zamierza zastosować terapię sandplay, musi najpierw samodzielnie przejść przez proces terapeutyczny.
“Sandplay to metoda, którą stosuję w terapii zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi, aby uzyskać dostęp do treści nieświadomości. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na zabawie w specjalnie dobranym drewnianym pudełku… […] Figury, które pacjenci mogą wybrać, muszą oferować możliwie najdokładniej reprezentatywną próbkę wszystkich istot ożywionych i nieożywionych, jakie możemy znaleźć w zarówno w świecie zewnętrznym, jak iw świecie wyobraźni wewnętrznej…”.
-Dora Maria Kalff-
Życie Dory Marii Kalff
Dora Maria Kalff urodziła się w Szwajcarii 21 grudnia 1904 roku. Dorastała w małym miasteczku Richterswil, około 20 kilometrów od Zurychu. Była delikatnym dzieckiem i z tego powodu niewiele ze swojego dzieciństwa mogła dzielić z innymi dziećmi. W rezultacie stała się nieco wycofana, ale rozwinęła dobrą wewnętrzną perspektywę.
Jej nauczyciele zawsze uważali ją za wyjątkową uczennicę. Kilka z nich zachęciło ją do nauki języków. W ten sposób nauczyła się łaciny, greki i sanskrytu. Później ukończyła studia filozoficzne w Londynie.
W wieku 45 lat poznała Carla Junga i jego żonę Emmę. Obie postacie zrobiły na niej duże wrażenie. To zmotywowało ją do studiowania psychologii analitycznej w Instytucie Küsnacht.
W swojej nauce skupiła się przede wszystkim na języku nieświadomości. Jungowie zauważyli wcześnie, że Dora ma naturalną zdolność radzenia sobie z dziećmi. Z tego powodu zasugerowali, aby skierować swoją działalność na pracę z maluchami, które kochała.
Solidne podstawy
Dora Maria Kalff przez sześć lat kształciła się w Instytucie Küsnacht. W 1954 wzięła udział w wykładzie Margaret Lowenfeld. Wykład dotyczył opracowanego przez nią narzędzia terapeutycznego, zwanego Techniką Świata. Korzystając z tego narzędzia, pomogła dzieciom wyrazić siebie za pomocą miniaturowych figurek w piaskownicy.
Po zapoznaniu się z tego typu terapią, Dora zdecydowała się na studia u Lowenfeld w Instytucie Psychologii Dziecka, założonym w Londynie w 1928 roku. Tam też mogła spotkać wybitne postacie, takie jak D.W. Winnicott i M. Fordham.
Po powrocie do Szwajcarii zaczęła rozwijać swoją słynną terapię sandplay. Uznała, że istnieje wyraźna zgodność między tym, co dzieci robiły z figurkami w piaskownicach, a koncepcjami Carla Junga dotyczącymi indywiduacji. W ten sposób, przy aprobacie Lowenfeld, zaprojektowała własną technikę.
Dora miała też ciekawe zbliżenie z różnymi wschodnimi nauczycielami duchowości. W szczególności zbliżyła się do idei Mistrza Zen, Daisetza Suzuki. Nawiązała również kontakt z kilkoma japońskimi nauczycielami. Jej doświadczenia zostały następnie wcielone w jej terapię sandplay.
Piaskownica
Piaskownica jako taka jest prostym narzędziem. To po prostu taca pełna piasku. Pacjent może wybierać spośród dużej liczby małych przedmiotów i figur, aby stworzyć przedstawienie, które ma dla niego sens. Tworzone przez niego sceny są podobne do tych, które pojawiają się w snach. Innymi słowy, z przerwami w logice formalnej.
Rolą terapeuty jest bycie świadkiem ćwiczenia, które wykonuje się rękami, ale także umysłem i duchem. Nie powinni interweniować ani interpretować tego, co robi pacjent. Powinni odpowiadać tylko na komentarze, które pacjent spontanicznie wypowiada. Stopniowo staje się jasne, czy analiza i interpretacja są wymagane, czy nie.
13 sierpnia 1985 roku z inicjatywy Dory Marii Kalff powstało Międzynarodowe Towarzystwo Terapii SandPlay. Jest to najlepsze na świecie centrum szkoleniowe w zakresie terapii sandplay i kondensuje jej główny wkład w tę dziedzinę. Dora zmarła w Szwajcarii w 1990 roku. Jednak jej dziedzictwo rozprzestrzeniło się na cały świat, a terapia sandplay jest obecnie stosowana nawet na Wschodzie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Yamanaka, Y. (2016). Dora Maria Kalff and Me Special Memory. Archives of Sandplay Therapy, 29(1), 117-120.