Musimy zacząć wykorzeniać powiedzenia typu „pupa nie szklanka”. Te przysłowia i sposoby nauczania są nie tylko przestarzałe, ale także wprowadzają w błąd. Jest tak, zwłaszcza że wiemy, iż kary cielesne niekoniecznie pomogą wpajać najmłodszym cenne wartości, takie jak odpowiedzialność. Szczęśliwe dziecko natomiast uczy się szybciej i lepiej.
Niezwykle ważne jest, aby zacząć doceniać znaczenie zadowolenia i szczęścia w edukacji dzieci. To najlepszy sposób, aby cieszyły się nabywaniem wiedzy. Aby pomóc im rozwinąć swój pełny potencjał, musimy pamiętać, że szczęśliwe dziecko uczy się efektywniej.
Szczęśliwe dziecko – nie myl pojęć w wychowaniu
Kiedy mówimy o szczęśliwym dziecku, nie powinniśmy mylić tego z rozpieszczonym dzieckiem. Szczęśliwe dziecko to nie takie, któremu musimy wszystko dawać.
Oczywiście frustracja jest częścią życia, bez względu na to, jak bardzo nam się to nie podoba. Nasze dzieci będą z jej powodu cierpieć, przynajmniej w pewnych momentach swojego życia. Jednak szczęśliwe dzieci będą miały niezbędne narzędzia do przezwyciężenia każdej fazy lub traumy.
Innymi słowy, szczęśliwe dziecko nie jest zepsute ani rozpuszczone. Maluch powinien wiedzieć, jakie są jego granice i co może, a czego nie może zrobić. Jednak ta wiedza nie musi być dramatyczna ani traumatyczna. Stanowi jedynie naturalny element procesu wychowania.
Dziecko, które wie, że jest kochane, które jest szczęśliwe w swoim otoczeniu, potrafi rozpoznać ograniczenia życia i je akceptuje. Wyrośnie ono na odpowiedzialną i świadomą siebie osobę. Będzie też świadome tego, co dzieje się w jego otoczeniu.
„Nie powinniśmy pozwalać, aby ktoś odszedł od nas, nie czując się lepiej i szczęśliwiej”.
Dlaczego szczęśliwe dziecko jest bardziej odpowiedzialne?
Wymienimy teraz kilka cech, które opisują szczęśliwe dziecko. Co więcej, opiszemy, w jaki sposób czynią je one bardziej odpowiedzialnym za wydarzenia w jego życiu i otoczeniu:
- Szczęśliwe dziecko ma lepszy charakter. Każdy maluch, który jest szczęśliwy w swoim otoczeniu, rozwija dobry charakter. To bardzo zdrowe, ponieważ sprawia, że maluch lepiej uwewnętrznia pojęcia sprawiedliwości i uczciwości.
- Dobry charakter szczęśliwego dziecka daje mu różne cnoty. Maluch, który dorasta w szczęśliwym świecie, uczy się cnót, takich jak uczciwość, wstrzemięźliwość, miłość, poświęcenie dla innych, empatia, hojność, pokora, umiejętność dążenia do przezwyciężenia niesprzyjających etapów w życiu.
- Jest ono bardziej pozytywne. Szczęśliwe dzieci mają dużo bardziej pozytywne nastawienie do życia. Są proaktywne i wytrwałe w obliczu wyzwań. Bardzo ciężko pracują, aby pokonać przeciwności losu i są bardzo wdzięczne.
- Szczęśliwe dziecko jest bardziej chłonne. Ma ono zdrowsze relacje z rodzicami. Będzie znacznie bardziej otwarte na miłość, przywiązanie emocjonalne i komunikację z innymi.
- Szybciej się uczy. Jest ono otwarte na nowe lekcje i wiedzę. Dlatego właśnie lepiej rozumie przykłady, zwraca większą uwagę i słucha opinii swoich rodziców. Potrafi odróżnić dobro od zła i wyciągać własne wnioski.
Jakie jeszcze jest dziecko wychowywane w szczęśliwej atmosferze?
- Rozróżnia priorytety. Jest ono w stanie ustanowić je w swoim życiu. Wie na przykład, że jego dostęp do zabawek, technologii i nagród jest przywilejem, nigdy prawem. Rozumie wartość rzeczy i umie o nie dbać.
- Ma dobrze uformowane sumienie. Dziecko, które jest szczęśliwe, rozumie przekaz wychowania i wie, jak odróżnić dobro od zła. Dlatego rozwija silne i odpowiednio ugruntowane sumienie. A to dzięki edukacji emocjonalnej, która sprawia, że jest ono bardziej otwarte i świadome siebie.
- Szczęśliwe dziecko wie, jak rozwijać się w swoim życiu. Uczy się ono przywiązywać wagę do priorytetów życiowych, takich jak rodzina, przyjaźń, miłość, altruizm, solidarność oraz wartości i etyka. W ten sposób jest mniej zdezorientowane, wcześnie rozwija zdrowy osąd i unika popadania w ryzykowne zachowania.
„Szczęście to pewność, że nie poczujesz się zagubiony”.
Jak widać, szczęśliwe dziecko będzie miało pełniejszą i bardziej satysfakcjonującą egzystencję. Ale pamiętaj, nigdy nie myl tego z rozpieszczaniem, nieograniczoną wolnością lub przywiązaniem do rzeczy materialnych. Ponieważ jest to błąd, który tworzy tyrańskie i pełne zależności zachowania. Po prostu pozwól dzieciom być sobą w emocjonalnym środowisku pełnym miłości i zrozumienia.