Najnowsza książka Waltera Riso nosi tytuł Ya te dije adios, ahora cómo te olvido (Teraz, gdy Cię pożegnałem, jak mam Cię zapomnieć?). Psycholog ten pisał na wiele tematów, ale to jego pierwsza pozycja o rozstaniach. Sama ta pustka jest dla niego ciekawa, ponieważ w swojej praktyce często pracuje z osobami, które mają właśnie takie problemy: zmierzenie się z końcem związku i to, jak zapomnieć o swoim byłym.
To prawda, że w dzisiejszych czasach wiele romantycznych związków ma charakter efemeryczny. Ale prawdą jest również, że wielu ludzi doświadcza dokładnie odwrotnej sytuacji. Zbyt długo tkwią w emocjonalnych więzach, które już się skończyły. Czasami mają w tej kwestii obsesję i mogą spędzać miesiące, a nawet lata zastanawiając się nad tym, co ich były akurat robi, a czego nie. Niektórzy wyszukują swoich byłych partnerów, używając każdej wymówki, jaką mogą wymyślić, nigdy nie akceptując swojej samotności.
„Najlepszym sposobem na naprawienie złamanego serca jest czas…”
-Gwyneth Paltrow-
Walter Riso opowiada, że miał pacjentkę, która przysięgała, że pogodziła się z rozstaniem z partnerem. Jednak każdej nocy spała z misiem, który mężczyzna dał jej jako prezent. Tym prostym gestem przedłużyła agonię rozstania i zamknęła każdą drogę do przodu w swoim życiu miłosnym.
Nadzieja jest problemem, mówi Walter Riso.
Powodem, dla którego tak wiele osób ma takie trudności z zapominaniem, według Waltera Riso, jest „nadzieja”. Nadzieja na początku jest czymś pozytywnym, ponieważ popycha nas do działania i wytrwania. Ale w kwestii romantycznych rozstań ta cnota może stać się Twoim największym wrogiem.
Dopóki jest nadzieja, nie da się zerwać więzi z tą osobą, ani z pamięcią o osobie, która już odeszła. Ból związany ze stratą może zakłócić postrzeganie emocjonalne i wtedy ludzie zaczynają interpretować fakty na podstawie własnych pragnień, a nie ich prawdziwego znaczenia. Nadzieja przyczynia się do tego, że te błędne przekonania wydają się ważne i są przeceniane.
Chodzi o to, że nadzieja może się utrzymać, nawet jeśli Twój były partner wyraźnie nie jest już zainteresowany. W głębi duszy odmawiasz zaakceptowania straty. Tak więc, nadzieja wydaje się służyć jako zasłona dymna, abyśmy nie musieli stawić czoła rzeczywistości.
Jak zapomnieć o swoim byłym: emocjonalne zapomnienie w perspektywie
Walter Riso wprowadza pojęcie „zapomnienia emocjonalnego”, aby odróżnić je od zapomnienia poznawczego. Zapomnienie emocjonalne pojawia się, gdy akt pamiętania o kimś lub o sytuacji nie generuje już intensywnych uczuć. Z drugiej strony zapomnienie poznawcze to niemożność zapamiętania, jak wyglądały niektóre fakty lub zdarzenia.
Aby osoba definitywnie zerwała ze swoim byłym, musi nastąpić emocjonalne zapomnienie. Jak można to osiągnąć? Według Waltera Riso najlepszym sposobem na to jest przerwanie ciągów myślowych, które przywiązują nas do tego czasu w przeszłości. Jeśli jest coś, co przypomina Ci tę osobę, pozbądź się tego. Jeśli tego nie zrobisz, aktywuje to u Ciebie konglomerat myśli i powiązanych uczuć. Z kolei zawsze doprowadzą Cię do tego samego punktu: niemożności zapomnienia.
W obecnych czasach część procesu zmierzającego do emocjonalnego zapomnienia obejmuje eliminację tej osoby z Facebooka, WhatsAppa i wszelkich innych mediów społecznościowych. Te przestrzenie zostały zaprojektowane właśnie po to, by na bieżąco informować nas o życiu innych ludzi. A jeśli chcesz zapomnieć, nie ma nic gorszego niż otwieranie tych okien.
Godność i potraumatyczny wzrost
Dla Waltera Riso godność jest wyrazem szacunku do samego siebie. Po zerwaniu romantycznej relacji zachowanie godności jest kluczowym czynnikiem w przezwyciężeniu tej sytuacji. Błaganie, poniżanie siebie i ciągłe prześladowanie naszego byłego nie tylko zwiększa poczucie bezwartościowości. Jest też całkowicie nieskuteczne.
Jeśli ta druga osoba nic już do nas nie czuje, a my wciąż na coś nalegamy, prędzej niż później staniemy się dla niej irytujący. Nikt nie może docenić kogoś, kto nie docenia siebie. Trudno jest szanować kogoś, kto nie jest w stanie szanować siebie. Możesz wybrać najbardziej dyskretne sposoby, jakie możesz wymyślić, aby ścigać swojego byłego, ale prawda zawsze wyjdzie na jaw. A z biegiem czasu były partner będzie Cię unikać.
Będziesz szedł za nim wierząc, że każdy krok przybliża Cię do niego. Prawda jest taka, że jedyne, co osiągniesz, to sprawisz, że poczujesz się jeszcze bardziej zagubiony w dniu, w którym ten miraż w końcu zniknie.
Riso mówi, że proces zapomnienia przebiega w następującej kolejności: opanowanie, rezygnacja i kreowanie nowych celów i oczekiwań. Kiedy uda Ci się położyć kres obsesji, zaakceptować stratę i skupić się na poszukiwaniu nowych motywacji, wtedy Twoje życie się zmieni. To samo dotyczy Twoich uczuć. Po przezwyciężeniu tej trudnej próby, zamiast „stresu pourazowego”, osiągniesz „potraumatyczny wzrost”. W tym momencie wysiłek będzie całkowicie tego wart.