List pożegnalny: co nam mówi?

Notatki o samobójstwie dają głos ludzkiemu cierpieniu stojącemu za uciszoną śmiercią.
List pożegnalny: co nam mówi?
Alicia Yagüe Fernández

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alicia Yagüe Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Gdy śmierć ma miejsce w traumatycznych lub niejednoznacznych okolicznościach, list pożegnalny napisany przez ofiarę może dostarczyć ważnych informacji o zdarzeniu. Analiza listu pożegnalnego jest częścią procesu autopsji psychologicznej. To dokładne badanie przeprowadzone przez profesjonalistów, którzy rekonstruują zgony, które nastąpiły w wyniku samobójstwa.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) samobójstwo jest jedną z dziesięciu głównych przyczyn zgonów. Uważa się, że każdego dnia samobójstwo popełnia co najmniej 1900 osób. Tysiące więcej tego próbuje. Co więcej, zwykle wynik ten jest niezależny od geografii, kultury, pochodzenia etnicznego, religii i pozycji społeczno-ekonomicznej. Jest całkowicie jasne, że ten globalny problem wymaga uwagi.

W świecie, w którym wszyscy walczą o przetrwanie za wszelką cenę, jak można osądzać ludzi, którzy decydują się umrzeć? Nikt nie może osądzać. Każda osoba zna rozmiar własnego cierpienia lub całkowity brak sensu w swoim życiu”.

 -Paulo Coelho-

Kobieta w depresji.

Co to jest autopsja psychologiczna?

Samobójstwo pozostaje tematem tabu w społeczeństwie. Tego rodzaju zgony zawsze łączą się ze wstydem i poczuciem winy.

Samobójstwo jest główną przyczyną nienaturalnej śmierci w populacji. Ponadto często jest niejednoznaczne. Z tego powodu, gdy zmarły zostawił list pożegnalny, często służy on wyjaśnieniu pewnych punktów. W tym momencie w grę wchodzi autopsja psychologiczna. Jest to proces, który odróżnia samobójstwo od innych rodzajów śmierci, takich jak morderstwo lub symulowane samobójstwo używane do ukrycia morderstwa.

Sekcja psychologiczna ma na celu opracowanie istotnej rekonstrukcji ostatnich minut ofiary. Proces obejmuje rekonstrukcję aktu samobójstwa poprzez wywiady z bliskimi zmarłego. Celem jest odkrycie, w jaki sposób wydarzenie faktycznie miało miejsce. Sekcja psychologiczna powinna odpowiedzieć na trzy pytania:

 • Dlaczego to zrobili? Bada motywacje zmarłego do popełnienia samobójstwa.
 • Kiedy i jak zginęli? Określa, dlaczego śmierć nastąpiła w tym konkretnym czasie. Ponadto, jakie były okoliczności psychopatologiczne towarzyszące samobójstwu?
 • Jak zginęli? Jeśli są jakieś wątpliwości, analiza stara się je wyjaśnić.

Cele autopsji psychologicznej

Aby autopsja psychologiczna spełniła swoje cele, musi zbadać pewne czynniki. Wśród nich znajdzie się ryzyko samobójcze jednostki, poziom agresji, jaką okazywała zarówno sobie, jak i innym, styl życia oraz osobowość i stan psychiczny. Ponadto, czy w ich życiu był jakiś szczególny konflikt i czy pojawiły się sygnały ostrzegawcze, że grozi im popełnienie samobójstwa. Ponadto, jeśli dana osoba zostawiła list pożegnalny, zostanie to zbadane. Jest tak, ponieważ prawdopodobnie dostarczy ważnych danych osobowych do zakończenia analizy.

Sekcja psychologiczna jest ważna i wiarygodna. Jest to proces, w którym profesjonaliści przeprowadzają standardowe procedury kryminalistyczne. Jest to również całkowicie obiektywne i nie wiąże się z żadnym innym rodzajem związku klinicznego lub emocjonalnego z żadną z zaangażowanych osób.

Ten rodzaj sekcji zwłok może być wykorzystany jako dowód z opinii biegłego, jeśli zażąda tego każda zainteresowana strona lub jeśli jest to wymagane na rozprawie sądowej. Jednak chociaż raport zawiera wiele informacji i wyjaśnień, nadal nie jest niezbitym dowodem na to, co faktycznie się wydarzyło. Jest to orientacyjny i probabilistyczny wniosek dotyczący tego, co się stało, oparty na skrupulatnie zebranych i zbadanych danych.

„W związku z tym liczy się nie sens życia w ogóle, ale raczej konkretny sens życia danej osoby w danym momencie”.

-Wiktor Frankl-

Kobieta w depresji.

List pożegnalny: rodzaje

List pożegnalny może pomóc wyjaśnić, co skłoniło ofiarę do śmierci. Należy pamiętać, że notatka, w której zmarli wyjaśniają swoje motywy, oznacza, że dokonali samobójstwa z premedytacją i zaplanowali je. Kiedy ludzie popełniają samobójstwo pod wpływem impulsu, zwykle nie zostawiają żadnych notatek.

Kiedy ktoś zostawia list pożegnalny, to dlatego, że od jakiegoś czasu zastanawia się, co powiedzieć.

Notatki o samobójstwie zazwyczaj zawierają informacje o trzech konkretnych obszarach:

 • Stan psychiczny osoby.
 • Ich okoliczności.
 • Ich intencje (poprzez popełnienie samobójstwa).

Nie ma dwóch takich samych listów samobójczych. Ponadto wszystkie są niezwykle osobiste, dlatego są bardzo cenne w analizie. Mogą być napisane na różnych rodzajach materiału. Może to być na przykład papier, skóra, lustra, ściany. To samo dotyczy przyborów do pisania. Może to być długopis, ołówek, szminka, krew, farba w sprayu. Ponadto należy wziąć pod uwagę każdy najmniejszy szczegół. Ponieważ te szczegóły mogą całkowicie zmienić pewne niuanse czynu lub intencji osoby.

Badania sugerują, że notatki pożegnalne są zwykle adresowane do rodzeństwa, policji, partnera, przyjaciół, rodziców i innych członków rodziny w kolejności ich ważności. Treść listu zwykle odnosi się do przyczyn działań danej osoby. Mogą to być choroby, problemy finansowe, bezrobocie, samotność, starość, utrata bliskiej osoby czy wstyd.

Wiadomości w liście pożegnalnym

Wiadomości zawarte w notatkach pożegnalnych można zwykle podzielić na następujące kategorie:

 • Pożegnanie. Ludzie żegnają się i dziękują za coś bliskiej osobie. Próbują uspokoić swoich bliskich, aby nie czuli się winni samobójstwa.
 • Instrukcje. Pozostawiają instrukcje członkom rodziny, prawnikom lub funkcjonariuszom policji, co chcą zrobić ze swoimi rzeczami. Albo co chcą zrobić ze swoim ciałem.
 • Oskarżenia. Próbują obwiniać innych za to, co zrobili. Te wiadomości są często pełne gniewu lub niepokoju.
 • Prośba o przebaczenie. Przepraszają za szkody, jakie wyrządzili w swoim życiu. Ponadto przepraszają za cierpienie, które spowodowała ich decyzja o popełnieniu samobójstwa.
 • Uzasadnienie. Wyjaśniają, dlaczego podjęli tę decyzję. Na przykład powody moralne, honor, religia, niezdolność do kontynuowania.

Wołanie o pomoc

W większości samobójstw ofiara podjęła decyzję w okolicznościach cierpienia nie do zniesienia. Jest to koniec wybrany przez kogoś, kto nie może znaleźć innego wyjścia ze swojej sytuacji lub po prostu nie może złagodzić bólu psychicznego. W konsekwencji czują, że nie ma innej ucieczki.

Jeśli uważasz, że znasz kogoś zagrożonego samobójstwem, musisz z nim o tym porozmawiać. Będziesz wtedy w stanie im pomóc. Cisza nigdy nie zapobiega samobójstwom. Z tego powodu należy zawsze zwracać uwagę na jakiekolwiek widoczne oznaki. W ten sposób będziesz mógł zaoferować im wsparcie i skierować ich do profesjonalnej pomocy. Niezbędni są profesjonaliści, którzy pomogą im bezpiecznie wrócić do zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Acinas, M., Robles, I. y Peláez-Fernández, M. (2015). Notas suicida y autopsia psicológica: Aspectos comportamentales asociados. Actas Españolas de Psiquiatría, 43(3), 69-79.
 • López-Castroman, J., Bustos-Mendez, P., Pérez-Fominaya, M. et al. (2015). Código 100: un estudio sobre la conducta suicida en lugares públicos. Actas Españolas de Psiquiatra, 43(3), 142-148. 
 • Pérez Barrero, S. (1999). El suicidio, comportamiento y prevención. Revista Cubana de Medicina General Integral. ISSN 1561-3038
 • Tejedor, C., Díaz, A., Faus G., Pérez, V. y Solà, I. (2011). Resultados del programa de prevención de la conducta suicida. Actas Españolas de Psiquiatría, 39(5), 280-287. 

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.