Naukowcy rozumieją dotyk terapeutyczny na wiele sposobów. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy jeden z najbardziej klasycznych i tajemniczych terminów. Oznacza to „kontakt ręką”. Zobaczmy, co na ten temat mają do powiedzenia badania naukowe.
Techniczna nazwa tego typu terapii to dotyk terapeutyczny, ale jest popularnie znana jako „nakładanie rąk” lub „uzdrawianie przez nakładanie rąk”. Do niedawna ludzie uważali to za magiczne przesądy, bez dowodów naukowych. Jednak nauka odkryła, że nie ma w tym nic nadprzyrodzonego i że w wielu przypadkach metoda ta jest skuteczna.
Eksperci od tysięcy lat mówią o terapeutycznym dotyku. Na przykład w Biblii jest kilka fragmentów, w których osoba leczy kogoś samym dotykiem.
Doktor Janet Quinn z University of North Carolina dogłębnie przestudiowała ten temat. Jej zdaniem kontakt terapeutyczny nie czyni cudów, ale wpływa na poprawę stanu niektórych pacjentów. Nie ma to nic wspólnego z efektem placebo ani ze specjalnymi cechami czy „darem” ludzi.
Nauka i dotyk terapeutyczny
Doktor Dolores Krieger z New York University przeprowadziła wraz z uzdrowicielką Dorą Kunz jedno z najbardziej kompletnych badań dotyczących terapeutycznego dotyku. Efektem tej współpracy była książka Therapeutic Touch, opublikowana w 1979 roku.
W książce przedstawione są dowody na to, że dotyk terapeutyczny nie tyle leczy, co przyspiesza proces leczenia i stymuluje zdolność pacjenta do powrotu do zdrowia. Dlatego jego stosowanie jest skuteczne w walce z różnymi chorobami.
Inni naukowcy opublikowali krytykę tej pracy w czasopiśmie Nursing Research. Twierdzą, że chociaż odkrycia są interesujące, wciąż nie ma wystarczających dowodów, aby potwierdzić, że dotyk terapeutyczny przynosi znaczące efekty.
Terapeutyczna technika dotyku
Dolores Krieger i Dora Kunz stworzyły protokół przeprowadzania terapii terapeutycznego dotyku. Obejmuje to cztery kroki: centrowanie, interwencję, ewaluację i zamknięcie. Są zorientowane na problematyczną dla nauki koncepcję: „energię życiową”. Oznacza to, że kontakt ma na celu aktywację tej „energii”, co nie jest zbyt zrozumiałe dla nauki formalnej.
Głównym dowodem w tym zakresie są przypadki kliniczne, w których technika ta osiągnęła zadowalające wyniki. Jednak wciąż nie ma wystarczająco przekonujących dowodów, że istnieje zjawisko „przenoszenia energii od uzdrowiciela do pacjenta”, jak opowiadają się praktycy tej techniki.
Niemniej jednak doktor Bernard Grad, biochemik z McGill University w Montrealu, przeprowadził pewne badania wykazujące poprawę u chorych myszy po poddaniu ich tak zwanemu „nakładaniu rąk”. Zwrócił też uwagę, że ma to pozytywny wpływ na wzrost roślin.
Zastosowania i dowody naukowe
Wielu lekarzy w swoich zabiegach wykorzystuje dotyk terapeutyczny. Na podstawie wszystkich zebranych informacji nauka przyjmuje, że istnieją dowody na jego skuteczność w niektórych chorobach i ograniczone dowody w innych przypadkach.
Dolegliwości, na które uzyskano dobre dowody lub dowody typu B, są następujące:
- Alzheimer. Zasadniczo redukuje zdezintegrowaną mowę i niepokój. Ma również pozytywny wpływ na depresję.
- Niepokój i stres. Istnieją dowody na to, że kontakt terapeutyczny zmniejsza lęk i stres.
- Ból. Udokumentowane przypadki pokazują, że nakładanie rąk pomaga zmniejszyć artretyzm, oparzenia i ból pooperacyjny.
- Leczenie raka. Kilka przypadków pokazuje, że nakładanie rąk zmniejsza skutki uboczne chemioterapii i leczenia raka.
Ograniczone dowody
Według nauki istnieją ograniczone dowody na to, że dotyk terapeutyczny jest skuteczny w leczeniu innych schorzeń i chorób. Jednak nie ma solidnego dowodu na rzeczywisty sukces.
Zdaniem zwolenników tej metody, może ona wspomóc, ale nie wyleczyć, również chorych na cukrzycę, fibromialgię, nadciśnienie, nawracające bóle głowy, AIDS i artretyzm. Może również pomóc osobom cierpiącym na zespół cieśni nadgarstka, problemy psychiatryczne, uzależnienia i niegojące się rany.
Z drugiej strony pojawiły się doniesienia o niekorzystnych skutkach tego typu leczenia. Są pacjenci, którzy zgłaszają podwyższone ciśnienie krwi, senność i objawy depresyjne. Nie ma również wystarczających dowodów w tym zakresie. Eksperci proponują kontynuowanie badań w tej fascynującej dziedzinie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Robinson, J., Biley, F. C., & Dolk, H. (2007). Toque terapéutico para los trastornos de ansiedad (Revisión Cochrane traducida). Biblioteca Cochrane Plus, 4.