Niewierność to ciągle powracający temat w kinie. Pokazywanie cudzołóstwa w małżeństwie jest zawsze kontekstem, z którego powstają sceny napięcia, sprzeczności, ale i humoru. Dodatkowo, każdy film o niewierności kreśli postacie, z którymi możemy się identyfikować, podobnie jak z ich problemami czy wyzwaniami.
Możesz wczuć się w osobę, która nie dopuściła się niewierności, ale także w tą, która to zrobiła. Film o niewierności wywołuje różne reakcje w zależności od tego, z którą z postaci się identyfikujesz. Oglądając taki film poddajemy również testowi naszą zdolność do zaakceptowania lub odrzucenia zdrady.
Wybierz film o niewierności spośród 7 najlepszych propozycji
Akt niewierności może się wydarzyć jako coś nieoczekiwanego i niechcianego ale także jako zaplanowany czyn. W związku z tym przygotowaliśmy listę wysokiej jakości filmów, które podchodzą do tematu niewierności z różnych perspektyw.
Nimfomanka Larsa Von Triera
Niewierność nie była głównym powodem nakręcenia filmu Nimfomanka, ani jego motywem przewodnim. W filmie Stacy Martin a potem Charlotte Gainsbourg grają Joe, nimfomankę.
Joe puszcza hamulce swojego pożądania seksualnego, pozostawiając swojego narzeczonego kompletnie rozbitego a także kilka zirytowanych żon. Ten film ma pełne prawo znaleźć się na tej liście. Bo chociaż oglądanie żądzy niszczącej rodziny jest bardzo okrutne, to niewątpliwie przykuwa uwagę w tym filmie.
Podczas fabuły, czyli podczas ciągłych bachanaliów głównej bohaterki, wyróżnia się rola pani H. grana przez Umę Thurman. W jednej z najbardziej osobliwych scen filmu, pokazuje swoim małym dzieciom łóżko, w którym ich ojciec (i, jak przypuszczamy, jej mąż) lubi mieć relacje z innymi kobietami.
Niebezpieczne związki – film o niewierności Stephena Frearsa
Niebezpieczne związki to dramat historyczny inspirowany słynną i kontrowersyjną powieścią Pierre’a Choderlosa de Laclos. Film opowiada historię markizy de Merteuil i wicehrabiego de Valmont, dwóch błyskotliwych arystokratów, którzy po zerwaniu związku podpisują nienaruszalny pakt przyjaźni.
W imię tego paktu markiza z zazdrości prosi Valmonta, by uwiódł przyszłą żonę jej dawnego ulubieńca, Cécile de Volanges. Ale wypełniając tę misję, Valmont postanawia jednocześnie uwieść i zrobić miejsce dla cnotliwej Madame de Tourvel.
Ciekawą rzeczą w Niebezpiecznych związkach jest to, jak ukazuje niewierność Madame de Tourvel. Widzimy, jak kobieta cierpi za to, że ją popełniła powodowana uczuciem prawdziwej miłości do drugiej osoby. W tym filmie niewierna kobieta widzi siebie jako łup, ofiarę zarówno swoich zasad moralnych jak i namiętności.
Anna Karenina – film o niewierności oparty na literaturze klasycznej w reżyserii Joe Wrighta
Klasyk wśród klasyków o kobiecej niewierności. W kinie doczekał się bowiem kilku adaptacji. Pierwsza wersja filmowa została nakręcona w Rosji w 1911 roku z aktorką Mariyą Guérmanovą. Potem w Hollywood 1935 Greta Garbo daje legendarny występ u szczytu swojej kariery. Niedawno natomiast oglądaliśmy Annę Kareninę z 1997 roku z Sophie Marceau lub tą z 2012 roku, graną przez Keirę Knightley.
Oparta na klasycznej powieści Lwa Tołstoja z 1877 roku, Anna Karenina to romantyczna tragedia rozgrywająca się pod koniec XIX wieku. Film opowiada głównie o związku Anny Kareniny i jej męża hrabiego Aleksieja Aleksandrowicza (Jude Law).
Relacje między Anną a hrabią słabną z biegiem lat i wtedy Anna poznaje młodego oficera kawalerii, hrabiego Aleksieja Kiriłowicza Wrońskiego. Bohaterka będzie ofiarą własnego braku wierności, do końca cierpiąc konsekwencje swoich czynów.
Niewierna Adriana Lyne
Niewiele filmów podchodzi do niewierności tak otwarcie, a reżyser Adrian Lyne ostrzega przed tym, nadając swojemu filmowi tytuł: Niewierna. Wydaje się, że reżyser lubi temat niewierności, bo wykorzystuje go także w innych filmach, takich jak Niemoralna propozycja czy Fatalne zauroczenie.
Richard Gere i Diane Lane grają Edwarda i Connie, małżeństwo pozbawione namiętności. Przypadkowe spotkanie Connie z młodszym mężczyzną, Paulem (Olivier Martínez), prowadzi do romansu między nimi.
Lyne, znany ze swoich wysmakowanych filmów erotycznych, tworzy thriller dla dorosłych, który może jednak prowokować do wielu pytań. Sceny oziębłości pary małżeńskiej w kontraście do scen absolutnego pożądania zapraszają widza do spisku.
Odkrycie zdradzonego męża, Edwarda, sprowadzi jednak ten namiętny romans w spiralę wydarzeń. Nikt się nie spodziewa, jak może zareagować, gdy zostanie nie tylko zdradzony, ale upokorzony i wyśmiany, porównując swoją historię do surowej rzeczywistości. Ten film przedstawia niewierną osobę zarówno jako ofiarę jak i kata.
Małe dzieci Todda Fielda
Jeden z najbardziej oryginalnych filmów, jakie można zobaczyć, w którym temat niewierności ma charakter przekrojowy. Sarah (Kate Winslet) i Brad (Patrick Wilson) to para znajomych, których znajomość kończy się romansem.
Sarah jest pechową gospodynią domową z pewnymi kompleksami, które przykuwają uwagę Brada, zwanego „Królem tańca”, poślubionego pięknej kobiecie, prowadzącego dziecinne życie i pozbawionego przyjemności. Dla Sarah romans to urzeczywistnianie fantazji, a dla Brada to uczucie bycia pożądanym.
W połączeniu z wątkiem pobocznym o przestępcy seksualnym, Małe dzieci to również złożone spojrzenie na życie na przedmieściach. Widzimy tu codzienne postacie, które mogą okazać się „wadliwe” dla normalnego społeczeństwa.
Brokeback Mountain – film o niewierności Anga Lee
Filmy o niewierności często śledzą losy dwojga ludzi szukających okazji do wyrażenia swojej namiętności. Jednak Brokeback Mountain pokazuje przygodę, w której dwie zaangażowane osoby stają się wolne aby być tym, kim naprawdę są.
Film wyreżyserowany przez Anga Lee opowiada historię Ennisa (Heath Ledger) i Jacka (Jake Gyllenhaal), dwóch pasterzy owiec. Pracując razem na ranczo pewnego lata, rozwijają wzajemne uczucia i utrzymują romantyczny związek przez 20 lat, mimo że poślubiają kobiety.
Brokeback Mountain utorował drogę kinu LGBTQ +, a także obalił zachodni gatunek.
Spragnieni miłości – egzotyczny i klimatyczny film o niewierności jaki stworzył niepowtarzalny Wong Kar-Wai
Być może najbardziej romantyczny film, jaki kiedykolwiek nakręcono o romansie. Akcja The Mood For Love (Spragnierni miłości) toczy się w Szanghaju w latach 60., gdzie dwoje samotnych sąsiadów zdaje sobie sprawę, że ich partnerzy ich zdradzają.
Oboje w końcu się w sobie zakochują, ale decydują się nie podążać za swoimi pragnieniami, ponieważ nie chcą zniżać się do poziomu swoich partnerów. Wyreżyserowany przez uznanego reżysera Wong Kar-Wai, Spragnieni miłości został skatalogowany jako dzieło sztuki, przedstawiające niepowtarzalny portret miłości i samotności.