Opony to trzy błony, które pokrywają i chronią centralny układ nerwowy, składający się z rdzenia kręgowego (wewnątrz kręgosłupa) i mózgu (wewnątrz czaszki). Są umieszczone jedna na drugiej. Najbardziej powierzchowna warstwa składa się z opony twardej mózgowo-rdzeniowej, pajęczynówki i warstwy najgłębszej, czyli pia mater.
Pajęczynówka i pia mater to płyn mózgowo-rdzeniowy w przestrzeni między nimi. Ten płyn pełni ochronną rolę w mózgu. Dzieje się tak dlatego, że zmniejsza obrażenia, jakich doświadcza się w przypadku uderzenia lub upadku. Do opon mózgowych może dostać się kilka chorób, w tym zapalenie opon mózgowych (ogólne zapalenie opon mózgowych).
Opony chronią mózg i rdzeń kręgowy
Problem z tkanką nerwową polega na tym, że jest niezwykle delikatna. Jest zbudowana ze słabych włókien nerwowych i wyspecjalizowanych komórek w tkance miękkiej. Dlatego mózg musi pozostać hermetycznie zamknięty, aby zapobiec infekcji. Rolą opon mózgowych jest przezwyciężenie słabości, takich jak ochrona przed urazami i infekcjami.
Infekcja opon mózgowych
Opony mózgowe mają własne słabości: są w pośrednim kontakcie ze światem zewnętrznym. W rzeczywistości ucho ma kontakt z powietrzem zewnętrznym (poprzez trąbkę Eustachiusza). W ten sposób ucho może czasami szybko przenosić zarazki do pobliskich opon mózgowych i prowadzić do zapalenia opon mózgowych. Dlatego właśnie problemy ze słuchem są najczęstszym powikłaniem niektórych postaci zapalenia opon mózgowych.
Lekarze mogą określić pochodzenie tej infekcji za pomocą nakłucia lędźwiowego i analizy koloru płynu mózgowo-rdzeniowego, liczby komórek i typów komórek. Pojawienie się płynu może wskazywać na rodzaj zapalenia opon mózgowych.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych z przejrzystym płynem jest często wirusowe, a zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych z mętnym lub ropnym płynem jest zwykle bakteryjne. Specjaliści analizują płyn, aby zidentyfikować odpowiedzialny za niego drobnoustrój, a tym samym wybrać najbardziej odpowiednią dla niego metodę leczenia.
W przypadku wirusowego zapalenia opon mózgowych organizm pacjenta bez problemów z niedoborem odporności pokona je bez leczenia zewnętrznego. Należy jak najszybciej zażyć antybiotyki, aby uniknąć ewentualnych następstw bakteryjnego zapalenia opon mózgowych. W związku z tym może również wystąpić meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które wymaga wdrożenia leczenia środowiska pacjenta.
Warstwy opon mózgowych
Układ nerwowy mieszczący się w strukturach kostnych nie ma bezpośredniego kontaktu z kośćmi. System warstw błoniastych otacza narządy nerwowe: opony mózgowe. Jest ich trzy. Począwszy od zewnątrz do wewnątrz: opona twarda, pajęczynówka i pia mater.
Dura mater
To jest najbardziej zewnętrzna membrana. Jest twarda i wytrzymała, utworzona przez tkankę łączną, która chroni leżące poniżej warstwy otaczających kości. Zapewnia początkową ochronę. Dura mater jest widoczna tuż nad orbitą oka.
Zawiera większość żył, które zbierają krew wykorzystywaną przez mózg i zwracają ją do serca. Dura mater z wielką precyzją otacza większość układu nerwowego, od mózgu po kręgi krzyżowe rdzenia kręgowego.
Zarówno opona twarda, jak i reszta opon mózgowych zawierają różne włókna nerwowe i łączą się przez nie. Posiadają wiele receptorów nacisku i bólu. Wyróżniają się nerwy trójdzielny i błędny w oponie twardej, a także pierwsze trzy nerwy rdzeniowe. Krótko mówiąc, jest to warstwa opon mózgowych, która działa jak pomost między centralnym układem nerwowym a innymi elementami.
Pajęczynówka
Znajduje się pomiędzy oponą twardą a materią pia. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do pajęczej sieci. Składa się z jednorodnej zewnętrznej blaszki, pajęczynówki i wewnętrznej warstwy areolarnej o dużych oczkach. Ta ostatnia stanowi przestrzeń podpajęczynówkową, przez którą krąży płyn mózgowo-rdzeniowy.
W tej przestrzeni znajduje się również szereg ważnych dołów mózgowych i cystern, w których gromadzi się płyn mózgowo-rdzeniowy, umożliwiając jego dystrybucję. Funkcją płynu mózgowo-rdzeniowego jest między innymi ochrona, odżywianie, smarowanie i wspomaganie funkcji elektrycznej ośrodkowego układu nerwowego. Innymi słowy, zapewnia najbardziej odpowiednie środowisko dla przetrwania i funkcjonowania głównego systemu koordynacji i komunikacji ludzkiego ciała.
Zapalenie pajęczynówki ponadto powoduje miejscowe podrażnienie mózgu odpowiedzialne za napady padaczkowe i paraliż lub zaburzenia czucia, w zależności od stopnia stanu zapalnego. To zapalenie jest często skutkiem zapalenia opon mózgowych. Pajęczynówka i pia mater są rodzajem opon miękkich, bardziej wewnętrznych niż opona twarda.
Przestrzeń między pia mater a pajęczynówką jest znana jako przestrzeń podpajęczynówkowa. Ponadto przestrzeń między pajęczynówką a oponą twardą jest przestrzenią podtwardówkową i zawiera płyn śródmiąższowy.
Pia mater
Wreszcie najgłębsza z tych błon łączy się z tkanką nerwową. Jest cienki, zwarty i wspiera naczynia krwionośne ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto ściśle otacza mózg, zakrywając zwoje i schodząc w najgłębsze rowki. Ponadto rozciąga się na zewnątrz nerwów czaszkowych i łączy się z ich nanerwiem. Tętnice mózgowe wchodzące do substancji mózgowej niosą ze sobą powłokę pia mater.
Pia mater tworzy tkankę naczyniówkową dachu trzeciej i czwartej komory mózgu. Łączy się również z nanerwiem, tworząc sploty naczyniówkowe w bocznej, trzeciej i czwartej komorze mózgu.