Nienawiść od pierwszego wejrzenia: 5 wyjaśnień

Nieszczęśliwy mężczyzna w lustrze - nienawiść od pierwszego wejrzenia

Często słyszy się o miłości od pierwszego wejrzenia. Jednak często również przytrafia się nam nienawiść od pierwszego wejrzenia. Czytając dzisiejszy artykuł przyjrzymy się racjonalnym powodom, które kryją się za takimi podświadomymi reakcjami.

Z pewnością słyszałeś od miłości od pierwszego wejrzenia. Ale czy istnieje również nienawiść od pierwszego wejrzenia? Pierwsze wrażenia mogą być pozytywne lub negatywne i z pewnością można od razu nie lubić dopiero co poznanej osoby lub wejść z nią w konflikt.

Być może nie jesteś w stanie do końca określić dlaczego czujesz się tak a nie inaczej. Po prostu tak jest. Nie ma racjonalnego wytłumaczenia.

Często wydaje się nam, że taki problem można podsumować jednym słowem: intuicja. Jednak nie zawsze tak jest. Możesz kochać lub odczuwać pociąg wobec osób, które wcale na to nie zasługują. Możesz również odczuwać nienawiść wobec ludzi, którzy później okażą się wspaniali.

W takich przypadkach Twoja intuicja nie gwarantuje, że oceniasz kogoś we właściwy sposób.

Odczuwanie nienawiści od pierwszego wejrzenia wobec osób, które pojawiają się w Twoim życiu i natychmiast zaczynają Ci szkodzić jest całkowicie normalne. Jednak odczuwanie niechęci do kogoś, kto nic Ci nie zrobił, nie jest logiczne. Dzisiaj przedstawimy pięć podstawowych przyczyn, które mogą się za tym kryć.

“Każdy widzi za jakiego uchodzisz, lecz bardzo niewielu wie kim naprawdę jesteś.”

-Niccolò Machiavelli-

1. To nie Ty, to ja

Nienawiść od pierwszego wejrzenia nie zawsze pojawia się w związku z agresją lub złośliwym zachowaniem. Czasami Twoje uczucia bazują na uprzedzeniach lub niektórych filtrach, które stosujesz do zbieranych informacji i które Cię dezorientują.

W każdym razie jest to Twoja wina i nie ma związku z osobą, której “nienawidzisz od pierwszego wejrzenia”.

Nienawiść od pierwszego wejrzenia może stanowić przyczynę uprzedzeń i dyskryminacji. Pozwalasz, aby zwiodły Cię pozory i kojarzysz niektóre cechy z określonymi wartościami. Długie włosy, tatuaże, nieporządny wygląd – to wszystko może zmienić Twój sposób postrzegania danej osoby.

Nie zapominaj jednak, że pozory mogą mylić.

Obrażona para - nienawiść od pierwszego wejrzenia

2. Udawanie kogoś kim się nie jest

Niektórzy przejmują się za bardzo wrażeniem jakie wywierają na innych. Marnują mnóstwo energii próbując odgrywać określoną rolę. Inne osoby są podświadomie świadome ich swoistego aktorstwa, a taka świadomość może wywoływać odrzucenie.

Takie osoby może zdradzać ich mowa ciała lub treść wypowiedzi. Na przykład osoba, która jest zbyt elegancko ubrana na daną okazję unika bezpośredniego kontaktu wzrokowego i zadziera podbródek kiedy mówi, może wywoływać fałszywe wrażenie poczucia wyższości. Taka arogancja często wywoływać niechęć u innych.

3. Uczucia i nienawiść od pierwszego wejrzenia

Kiedy dwie osoby bardzo się od siebie różnią, często już od pierwszego spotkania nie przepadają za sobą. Jednak może również być zupełnie inaczej. W końcu, jak mówi stare przysłowie, przeciwieństwa się przyciągają.

W takim razie co determinuje czy dwie osoby z kontrastującymi osobowościami dogadają się ze sobą czy też nie? No cóż, duże znaczenie odgrywa Twój nastrój oraz to w jaki sposób druga osoba odnosi się do takich różnic.

W znacznym stopniu zależy również od tego jak bardzo jesteś związany ze swoją opinią na dany temat. Jeśli tematy związane z ochroną środowiska są dla Ciebie bardzo ważne, mało prawdopodobne jest, że polubisz kogoś, kto niszczy naturę. Masz wrażenie jakby dana osoba źle traktowała coś, co należy do Ciebie.

Zezłoszczony mężczyzna - nienawiść od pierwszego wejrzenia

4. Brak umiejętności społecznych

Istnieje wiele wspaniałych osób, które nie mają zbyt dobrych umiejętności międzyludzkich. To stawia je na gorszej pozycji w społeczeństwie, które ceni ekstrawersję. Poza tym oznacza również, że zapewne wywierają złe pierwsze wrażenie. Nie są w stanie do końca się dopasować.

Mogą być niezdarni, bardzo powściągliwi lub po prostu niegrzeczni. Osoby, które nie umieją odnaleźć się pośród innych, nie mają pojęcia jak nawiązywać spontaniczne relacje z innymi ludźmi.

Ludzie często odczuwają nienawiść od pierwszego wejrzenia wobec osób z niewystarczającymi umiejętnościami społecznymi. Trudności z rozmową na błahe tematy może okazać się znaczącym utrudnieniem w nawiązywaniu przyjaźni.

Warto dać odrobinę czasu osobom, które nie czują się zbyt dobrze w sytuacjach towarzyskich, aby przekonać się jakie naprawdę są.

5. Podobieństwo do kogoś innego

Czasami głowisz się nad tym dlaczego kogoś nie lubisz i jesteś w stanie niczego wymyślić. Być może w sposób obiektywny doskonale wiesz, że to dobra osoba, ale nie ma to znaczenia. Może być tak, że dana osoba przypomina Ci o kimś z kim miałeś złe doświadczenia. Nawet nie orientujesz się, że kojarzysz tą nową osobę z inną.

Połowa twarzy mężczyzny

Nie mówimy jedynie o wyglądzie fizycznym. Czasami nawet jeden gest lub akcent może wywoływać napływ określonych wspomnień. Małe szczegóły może sprawić, że będziesz myśleć o danej osobie łącząc ją z negatywnymi skojarzeniami w swoim mózgu.

To może oznaczać, że nie poradziłeś sobie z tym co wydarzyło się w przeszłości lub nie poradziłeś sobie ze swoimi emocjami, co wpływa na Twoją teraźniejszość.

Ile razy odczuwałeś wobec kogoś nienawiść od pierwszego wejrzenia, a koniec końców bardzo polubiłeś tą osobę? To zdarza się każdemu z nas. Pierwsze wrażenia mogą być zwodnicze. Nikt nie zasługuje na miłość lub nienawiść po pierwszym spojrzeniu.

Musisz dać sobie możliwość lepszego poznania ludzi. Zachowuj się w taki sposób, a nie odrzucaj ich lub akceptuj na podstawie powierzchownych interakcji.

Uwaga od edytora: Używając w powyższym artykule określenia “nienawiść od pierwszego wejrzenia” nie chodzi nam o samą nienawiść, ale raczej o odrzucenie. Wykorzystaliśmy wyrażenie “nienawiść od pierwszego wejrzenia”, aby porównać je z koncepcją “miłości od pierwszego wejrzenia”.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Huber, C. (2000). La primera impresión: tu cuerpo habla: técnicas para interpretar los mensajes no verbales y crear una buena impresión. Océano Ámbar.

Scroll to Top