Marzycielstwo może uczynić Cię mądrzejszym

Marzycielstwo może być sposobem na doświadczenie wolności. Niektóre badania dowodzą, że tak zwane śnienie na jawie może poprawić nastrój i zdolności intelektualne, a nawet wpłynąć na rzeczywistość.

Uśmiechnięta kobieta - pozytywne marzycielstwo

Kiedy zamkniesz oczy i zaczniesz marzyć, możesz podróżować w dowolny zakątek świata, osiągnąć wszystko i stawić czoła każdemu strachowi. Ale czy te podróże mają jakiś cel? Badania pokazują, że marzycielstwo to proste ćwiczenie, oprócz tego, że jest przyjemnym sposobem spędzania czasu, może realnie uczynić Cię mądrzejszym.

W niektórych kulturach i środowiskach wyobraźnia jest praktycznie zabroniona. Marzycielstwo bywa postrzegane jako strata czasu, bezużyteczny sposób na zużywanie energii. Dziś wiemy, że to nieprawda.

Wiele osób uważa, że ​​marzenia są pasywne. Że to nie jest aktywność. Wręcz przeciwnie, hamuje prawdziwe działanie. I znowu pomyłka. Naukowcy odkryli, że marzycielstwo może być ważną motywacją do działania. Ciekawe, prawda? Przejdźmy do rzeczy!

„Nic tak nie przyspiesza biegu czasu, jak myśl, która pochłania wszystkie zdolności tego, kto myśli. Egzystencja zewnętrzna jest więc jak sen, którego snem jest ta myśl. Pod jej wpływem czas nie ma już miary, przestrzeń nie ma już odległości”.

-Alexandre Dumas-

Jak marzycielstwo wpływa na pamięć

Psycholog Alan Pavio mówi, że zamykanie oczu i wizualizowanie sobie pomysłów ma pozytywny wpływ na zdolności intelektualne. Ten kanadyjski ekspert, znany ze swoich badań nad wyobraźnią prowadzonych w latach 70., odkrył, że ludziom łatwiej jest zamknąć oczy i wyobrazić sobie konkretne rzeczy, takie jak kwiat czy słońce.

Z drugiej strony bardzo trudno jest wyobrazić sobie i zapamiętać abstrakcyjne pojęcia, takie jak między innymi dobro, zło, szczęście i równowaga. Na podstawie tych obserwacji Pavio doszedł do wniosku, że konkretna wizualizacja pomysłów pomaga wzmocnić pamięć.

Innymi słowy, przekształcanie pomysłów w obrazy mentalne pomaga nam lepiej je zapamiętać.

Praca neurobiolog Eleanor Maguire potwierdza tę teorię. Maguire, profesor na Uniwersytecie Londyńskim, badała słynnych „sportowców pamięci”. To ludzie, którzy wygrywają konkursy, ponieważ są w stanie zapamiętać nadzwyczajną ilość informacji. Odkryła, że ​​prawie wszyscy z nich używają techniki wizualizacji mentalnej.

Potęga wyobraźni

Stephen Kosslyn z Harvard University to kolejny badacz zainteresowany fenomenem wyobraźni czy tworzeniem mentalnych obrazów rzeczywistości. Jego badania doprowadziły go do wniosku, że wyobrażając sobie obiekt, aktywujemy dwie trzecie obszarów mózgu, które są aktywowane, gdy widzimy ten obiekt w prawdziwym życiu.

Dowiódł również, że wyobrażanie sobie negatywnych wydarzeń wpływa na emocje. Na przykład zamykanie oczu i wyobrażanie sobie katastrofy wywołuje strach i niepokój. To prawda – dzieje się tak, nawet jeśli mamy pełną świadomość, że to, co sobie wyobrażamy, nie jest rzeczywiste.

Na szczęście, że to samo dotyczy pozytywnych wydarzeń. Zamykanie oczu i marzenia o satysfakcjonujących rzeczach, które mogą się wydarzyć, poprawia nastrój i samopoczucie. Ponadto pomaga to redukować stres i sprzyja relaksacji. Przyczynia się również do produktywności.

Im lepszą mamy wyobraźnię, tym mądrzejsi się stajemy

Inne dostępne dane wskazują, że można ćwiczyć wyobraźnię, aby poprawić swoją pamięć i intelekt. Eksperci uważają, że to jeden ze sposobów, aby stać się mądrzejszym, poprawić sobie nastrój, a nawet być w lepszej formie.

Neurobiolog Vinoth Ranganathan przeprowadził bardzo interesujące badanie w tym zakresie. W 20o4 pokazał, że wyobrażanie sobie, że napinamy mięśnie, ma fizyczne konsekwencje. Zasadniczo pokazał, że po kilku tygodniach wykonywania tych ćwiczeń umysłowych uczestnicy rozwinęli w mięśniach większą siłę, którą „ćwiczyli” umysłowo.

Pokazał również, że kilka miesięcy po zawieszeniu treningu mięśnie utrzymały swoją siłę. Sugeruje to, że jeśli wyobrażasz sobie zadanie wielokrotnie i przez długi czas, możesz wywołać fizjologiczne zmiany w swoim ciele.

Mężczyzna marzy z zamkniętymi oczami

Siłownia wyobraźni

Marzycielstwo i puszczanie wodzy fantazji może być doskonałą aktywnością dla zdrowia i dobrego samopoczucia. W rzeczywistości jest to coś, co być może stosujesz, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Większość z nas przez cały czas wyobraża sobie i wizualizuje rozmaite sytuacje.

Sekret polega na tym, aby robić to w bardziej świadomy sposób i próbować ćwiczyć pozytywną wizualizację. Jeśli ćwiczysz z określonym zamiarem, możesz wykorzystać możliwości, jakie daje marzycielstwo. Innymi słowy, wykorzystaj ogromny potencjał swojej wyobraźni, aby stać się lepszą osobą.

Jak każda umiejętność, także marzycielstwo wymaga praktyki. Jak powiedział Ranganathan, chodzi o stworzenie konkretnego mentalnego obrazu i wielokrotne marzenie o tym. Chodzi o obrazy osobistego samopoczucia, pozytywnych zmian, rozwoju umiejętności itp.

Badania pokazują, że skupienie się na tych koncepcjach może pomóc w ich urzeczywistnieniu. Więc… Na co czekasz? Już dziś zastosuj w praktyce niektóre z tych technik!

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Ferraris, M. (2019). La imaginación (Vol. 95). Antonio Machado Libros.

Scroll to Top