Batman to złożony bohater z mroczną przeszłością. Jest cieniem, który ślubował walczyć z ciemnością, chociaż walczy z własnymi demonami.
Poza charakterystycznym dla niego kombinezonem wszechświat Batmana obraca się wokół ciemności. Ta ciemność pochłania zarówno jego samego, jak i Gotham City. Gotham City to miasto w stylu Nowego Jorku, ciemne i ponure, pogrążone w chaosie i szerzącej się przestępczości.
Jest to wyraźne przeciwieństwo Metropolis, miasta Supermana, które jest kolorowe i bezpieczne. Obaj bohaterowie są uosobieniem swoich miast. Historia Batmana sięga 1939 roku, kiedy Bob Kane i Bill Finger założyli Detective Comics. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego Batman jest uznawany za bardzo złożoną postać.
Początki Batmana
W historii każdego bohatera jest punkt zwrotny. Zwykle jest to tragiczna przeszłość, która na zawsze zmienia jego życie, definiuje go i prowadzi na ścieżkę sprawiedliwości. W przypadku Batmana decydującym momentem była śmierć jego rodziców.
Bruce Wayne, alter ego Batmana, dorastał w Gotham City wraz ze swoimi zamożnymi rodzicami. Jednak ich szczęście nie trwało długo.
Opuszczając teatr, rodzice Bruce’a zostali zabici przez napastnika na jego oczach. Bruce miał wtedy zaledwie 8 lat. W ten sposób odziedziczył fortunę swoich rodziców, a za jego dalsze wychowanie odpowiedzialność wziął Alfred Pennyworth, lokaj jego rodziny. Ten sam lokaj był też mentorem ojca Bruce’a.
Bruce postanawia walczyć ze złem i wymierzyć sprawiedliwość miastu, w którym przyszło mu dorastać. Robi to bez nadprzyrodzonych mocy, ale z wykorzystaniem technologicznej broni, niesamowitego intelektu i znajomości sztuk walki.
O co chodzi z tym nietoperzem?
Symbol Batmana może wydawać się oczywisty, jeśli pomyślimy o ciemności spowijającej Gotham City. Nietoperze prowadzą nocny tryb życia, są uważane za złe, a ludzie się ich boją. Mimo tego Batman wybrał to stworzenie jako sposób na pokonanie własnych lęków.
Aby walczyć z ciemnością poprzez ciemność. Pozostać w ukryciu i zachować anonimowość. Tu nasuwa się pytanie – jeśli staniesz się tym, czego się boisz, czego możesz się bać?
Ludzie debatują także o dwoistości postaci Batmana. Jaka jest prawdziwa tożsamość Batmana? Kobieciarz, bogaty i beztroski Bruce Wayne czy ponury, samotny i aspołeczny Batman?
Batman i syndrom bohatera
Bohaterowie to ludzie, którzy posiadają odpowiednie cechy, by walczyć ze złem i pomagać innym. Według filozofów, takich jak Platon, bohater pozostaje w sferze między bogami a ludźmi.
Pojęcie „bohatera” zmieniało się na przestrzeni dziejów. W starożytności bohaterowie byli mitologiczni. Większość bohaterów była nieśmiertelna. Charakterystyczne w tragediach greckich było to, że bohaterowie przewyższali ludzi, a w średniowieczu bohaterowie wojenni byli głównymi bohaterami opowieści.
W powieściach graficznych bohaterowie mają nadludzkie zdolności, podobnie jak w literaturze klasycznej. W całej uniwersalnej literaturze bohaterowie wyruszają w podróże, podczas których wygrywają bitwy, pokonują trudności i stają się sławni.
Przypadek Batmana jest nietypowy. Jest całkowicie ludzkim bohaterem, a mimo to lubimy patrzeć, jak rozwija się, rośnie i staje się sławny, tak jak każdy inny superbohater.
Gdzie jest bohater, tam jest przestępczość
Każdy superbohater ma do czynienia z wielkim czarnym charakterem, który próbuje pokrzyżować jego plany. Przestępcy są podobni do bohaterów, ale mają zupełnie inny motyw działań. Osobliwością Batmana jest to, że tworzy on własnych przestępców.
Tak jak Bruce Wayne decyduje się walczyć ze złem, są postacie, które się z tym nie zgadzają i zamieniają się w jego wrogów. W kilku komiksach o Batmanie spotykamy niektórych z tych przestępców, w tym Kobietę-Kota i Trującego Bluszcza.
Joker to jeden z najbardziej znanych czarnych charakterów. Ma głębokie powiązania z Batmanem, co najlepiej wyjaśnione zostało w „Batman: Zabójczy żart”, świetnej powieści o komiksowym charakterze, którą warto przeczytać.
Batman to złożony, ale łatwo rozpoznawalny bohater. Jest postacią owiniętą mroczną i hipnotyczną aurą, która fascynuje nas od lat.
„Życie, nieszczęścia, izolacja, opuszczenie, ubóstwo to pola bitew, które mają swoich bohaterów; niejasni bohaterowie, czasem wspanialsi niż wielcy superbohaterowie”.
-Wiktor Hugo-