Niepokój związany z czymś, co naprawdę Cię interesuje i w czym chcesz odnieść sukces, jest zrozumiały. Jednak czasami, aby odnieść sukces, trzeba czegoś więcej albo po prostu potrzeba innego miejsca i czasu. Jeśli nauczysz się radzić sobie z samokrytyką, przestaniesz wywierać na siebie niepotrzebną presję.
Kiedy próbujesz zmienić sposób, w jaki się zachowujesz, wyglądasz lub z kim spędzasz czas, możesz stać się ofiarą samokrytyki. Zwykle dzieje się tak, gdy pracujesz nad swoimi celami i starasz się nie zawieść.
Próba zmiany tego, kim jesteśmy, aby zadowolić wszystkich, może dać się nam we znaki. Dlatego wcześniej warto nauczyć się radzić sobie z samokrytyką. Tym samym łatwiej unikniemy tragicznych skutków, jakie niosą próby zmiany siebie.
Ekstremalna samokrytyka może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne. Może również wpływać na to, jak odnosisz się do ludzi, ponieważ sprawi, że stopniowo zaczniesz uważać, że ludzie za dużo od Ciebie oczekują. Jednak w większości przypadków te oczekiwania nawet nie istnieją.
Teraz, skoro już jasno powiedzieliśmy, jak złe skutki może nieść samokrytyka, zastanówmy się, jak można radzić sobie z samokrytyką i zacząć bardziej kochać siebie.
1. Nie bądź swoim najgorszym krytykiem
Po pierwsze, może być trudno uświadomić sobie, że jesteśmy jedyną osobą, która wywiera na nas presję. Jest bardzo prawdopodobne, że ludzie wokół Ciebie nie są aż tak wymagający, a mimo to Ty nadal martwisz się, co mogą pomyśleć.
Musisz zrozumieć, że wynika to z braku pewności siebie i potrzeby doskonałości. Ciągłe krytykowanie siebie za swoje osiągnięcia, wygląd lub związki tylko sprawi, że poczujesz się gorzej zarówno psychicznie, jak i emocjonalnie.
Nie bądź dla siebie taki surowy
Osądzanie i nadmierna krytyka siebie mogą zapoczątkować błędne cykle. Dlatego musisz nauczyć się odróżniać krytykę konstruktywną od destrukcyjnej. Krytykowanie siebie za trywialne rzeczy jest toksyczne. Zamiast tego traktuj siebie łagodniej i ucz się na swoich błędach.
Spróbuj przezwyciężyć strach przed odrzuceniem
Ludzie są istotami społecznymi, dlatego większość tego, co robimy, dotyczy innych ludzi. W związku z tym jednym z największych lęków ludzi jest strach przed odrzuceniem.
Jeśli jesteśmy zbyt wymagający dla siebie, brak przynależności do grupy może wywoływać uczucie niepokoju. Musisz jednak zrozumieć, że nie wszyscy muszą się z Tobą zgadzać i że to nie powinno być problemem samym w sobie.
2. Wyciągaj wnioski się z cykli, których doświadczasz
Nie można być szczęśliwym przez cały czas, a czasami osiągnięcie swoich celów nie znaczy dla nas aż tak wiele. Każdy przechodzi wewnętrzne cykle, takie jak radzenie sobie z działaniem hormonów, lub zewnętrzne cykle, takie jak relacje z innymi osobami.
To normalne, że doświadczasz wzlotów i upadków w swoim codziennym życiu. Pamiętaj, że każdy ma czasem zły dzień i nie czuje się najlepiej – nie traktuj siebie tak surowo!
Jak radzić sobie z samokrytyką
Jeśli mimo wszystko wpadniesz w pułapkę samokrytycyzmu, zastanów się, co się stało tego dnia, tygodnia lub miesiąca. Czasem już jedno złe doświadczenie może silnie wpływać na to, jak myślimy o swoich osiągnięciach i zmuszać nad do przyznania się, że czujemy się przygnębieni.
To, jak dobrze umiemy radzić sobie z samokrytyką, pomaga nam na co dzień zrozumieć, dlaczego czujemy się i zachowujemy właśnie w taki, a nie inny sposób.
Pomyśl o swoich osiągnięciach
Nawet jeśli już wiesz, dlaczego tak się czujesz, ale nadal odczuwasz złość na siebie lub smutek, spróbuj innego podejścia. Jeśli cofniesz się w czasie i pomyślisz o tym, co udało Ci się zrobić dobrze, osiągnąć lub o tym, jak udało Ci się sprawić, że Twoi bliscy czuli się z Ciebie dumni, poczujesz się lepiej. Ponadto pozwoli Ci to wyobrazić sobie siebie w podobnych sytuacjach.
3. Rób wszystko, co cię uszczęśliwia
Musisz zobowiązać się przed samym sobą do robienia tego, co Cię uszczęśliwia. W ten sposób wszystko inne przyjdzie Ci łatwiej, a sukces będzie znacznie łatwiejszy do osiągnięcia.
Zakończenie tego, co zacząłeś, pomoże Ci uporać się z samokrytyką i da Ci powód, by kochać siebie. Wybierz pracę, która daje Ci poczucie szczęścia i spełnienia, zachęca do działania i pomaga tworzyć więzi z pozytywnymi ludźmi.
Nikt nie pokocha Cię w pełni, jeśli najpierw nie pokochasz siebie. Dlatego musisz znaleźć w sobie szczęście i zaakceptować to, kim jesteś.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Thompson, R., & Zuroff, D. C. (2004). The Levels of Self-Criticism Scale: Comparative self-criticism and internalized self-criticism. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/S0191-8869(03)00106-5
- Longe, O., Maratos, F. A., Gilbert, P., Evans, G., Volker, F., Rockliff, H., & Rippon, G. (2010). Having a word with yourself: Neural correlates of self-criticism and self-reassurance. NeuroImage. https://doi.org/10.1016/j.neuroimage.2009.09.019
- Joeng, J. R., & Turner, S. L. (2015). Mediators between self-criticism and depression: Fear of compassion, self-compassion, and importance to others. Journal of Counseling Psychology. https://doi.org/10.1037/cou0000071