Jak Twoje nastawienie wpływa na Twoje szanse odniesienia sukcesu?

"Gdy myślisz, że potrafisz lub gdy myślisz, że nie potrafisz - w obu przypadkach masz rację". Czy zgadzasz się z tą wypowiedzią Henry'ego Forda? Dowiedz się o badaniach psycholog i Carol S. Dweck nad koncepcjami obejmującymi nastawienie, sposób myślenia i szanse na odniesienie sukcesu.

Nastawienie

Gdyby zapytano Cię, od czego zależy sukces, jaka byłaby Twoja odpowiedź? Może powiesz, że zależy to od talentu, inteligencji lub wykształcenia danej osoby. Może uważasz, że kluczem jest dostęp do odpowiednio dobrych możliwości. Jednak poza tym wszystkim, dowody sugerują, że to własnie Twoje nastawienie jest kluczową kwestią.

Większość ludzi za mocno naiwne uznaje stwierdzenia typu: „Jeśli wierzysz w siebie i swoje możliwości, możesz osiągnąć wszystko”. Wiemy, że istotną rolę odgrywają tutaj okoliczności i zasoby, jakimi dysponujemy.

Niemniej jednak Carol S. Dweck, badaczka z tytułem doktora z psychologii rozwojowej doszła do nieco innego wniosku. W swojej książce zatytułowanej „Nastawienie: nowa psychologia sukcesu” (oryg. Mindset: The New Psychology of Success) bada ona, jak Twój sposób myślenia i nastawienie wpływają na Twoje wyniki.

W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się głównym argumentom i tezom zawartym w tej bestsellerowej książce.

Jak Twój sposób myślenia i ogólne nastawienie wpływają na Twój sukces?

Gdy myślisz, że potrafisz lub gdy myślisz, że nie potrafisz – w obu przypadkach masz rację“. Czy zgadzasz się z tą wypowiedzią Henry’ego Forda? Dowiedz się o badaniach psycholog i Carol S. Dweck nad koncepcjami obejmującymi nastawienie, sposób myślenia i szanse na odniesienie sukcesu.

Nastawienie to zbiór przekonań, które masz na swój temat i na temat tego, jak działa świat. Ogólnie rzecz biorąc, to własnie Twoje nastawienie jest podstawą Twojego zachowania. Zatem to, w co wierzysz, że jest prawdą, prowadzi Cię do działania w taki czy inny sposób. I to własnie ono ostatecznie decyduje o tym, co wydarzy się w Twoim życiu.

Szczęśliwa kobieta

Dr Carol S. Dweck doszła do tego wniosku obserwując reakcje czteroletnich dzieci na wyzwanie. Badacze dali dzieciom możliwość rozwiązania prostej łamigłówki lub trudniejszej. Niektóre z dzieci wybrały łatwą łamigłówkę, inne podjęły większe wyzwanie. Czemu? Co zadecydowało o sposobie podjęcia decyzji?

Ostatecznie różnica nie polegała na ich umiejętnościach, ale na ich sposobie myślenia i podstawowych przekonaniach. Dlatego własnie Dweck zidentyfikowała kluczowe dwie koncepcje, które determinują rozwój i sukces ludzi.Są nimi nastawienie stałe, wobec codzienności oraz i nastawienie na rozwój.

Nastawienie stałe

Ludzie o stałym nastawieniu wierzą, świadomie lub nieświadomie, że inteligencja jest niezmienna. Uważają, że urodziłeś się z pewnym stopniem intelektu i że twoje talenty i cechy są stabilne i niemożliwe lub bardzo trudne do zmiany. To nastawienie prowadzi do bardzo specyficznych zachowań:

  • Tacy ludzie nieustannie starają się udowodnić, że są inteligentni i wykwalifikowani.
  • Unikanie wyzwań za wszelką cenę, ponieważ porażka oznaczałaby, że nie są w stanie podołać zadaniu.
  • Postawa defensywna w przypadku pojawienia się przeszkód i szybka rezygnacja z trudnych zadań.
  • Wiara, że podejmowanie wysiłku jest w zasadzie bezużyteczne, a porażka jest niedopuszczalna. Są perfekcjonistami.
  • Dostrzeganie sukcesu wyłącznie u innych ludzi i opór wobec konstruktywnej krytyki.

Nastawienie na rozwój

Z drugiej strony, ludzie nastawieni na rozwój wierzą, że ciężką pracą i wysiłkiem można rozwijać swoje talenty i umiejętności. Chociaż rozumieją, że każdy musi od czegoś zacząć, wierzą, że tak naprawdę liczy się to, co zrobisz z tym, co masz. Ta mentalność prowadzi do następujących zachowań:

Zdobywanie gór

  • Podchodzenie z entuzjazmem do uczenia się, rozwijania i poszerzaniu horyzontów.
  • Podejmowanie wyzwań i rozwijanie się wraz z nimi. Rozważanie możliwości poprawy wobec każdej kolejnej przeszkody na drodze.
  • Branie pod uwagę porażki jako część ich drogi do celu. Tacy ludzie nie pozwolą, by przeszkody stanęły im na drodze. Po prostu wierzą w to, że są w stanie je pokonać.
  • Traktowanie wysiłku jako jedynej drogi do sukcesu zamiast dowodu na brak umiejętności.
  • Uczenie się na konstruktywnej krytyce i inspirowanie się sukcesami innych ludzi.

Jak osiągnąć swój maksymalny potencjał?

Oczywiste jest, że Twój sposób myślenia i wynikające z niego postawy decydują o tym, co będziesz w stanie osiągnąć. Ludzie o stałym nastawieniu wierzą, że ich cechy są wrodzone i niezmienne, co oznacza, że ​​nie dążą do poprawy.

Z drugiej strony, zgodnie z teorią Dweck, ludzie o nastawieniu na rozwój, którzy koncentrują się na wysiłku i wytrwałości, będą nadal się rozwijać, aż osiągną swój pełny potencjał.

Jeśli masz nastawienie na rozwój, będziesz podejmować wyzwania, uczyć się na błędach i zmieniać kierunek swojego życia. Będziesz mógł się rozwijać i wykorzystywać swój potencjał. Z drugiej strony, stały sposób myślenia prowadzi cię do osiągnięcia określonego poziomu. Nigdy nie zrobisz postępów, ponieważ boisz się porażki.

Na szczęście możesz zdecydować, jaki rodzaj mentalności chcesz mieć. Przestań chwalić siebie za cechy wrodzone i osobowość. Zamiast tego pogratuluj sobie wysiłku, odporności i wytrwałości. W końcu czasami porażka jest pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia swojego maksymalnego potencjału.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Dweck, C. (2017). Mindset: la actitud del éxito. EDITORIAL SIRIO SA.
  • Dweck, C. (2015). Carol Dweck revisits the growth mindset. Education Week35(5), 20-24.
Scroll to Top