Depresja – łatwiej ją zrozumiesz dzięki temu krótkiemu filmowi

Depresja

Depresja jest jednym z najczęściej występujących na świecie zaburzeń o podłożu psychicznym. Jest ona o tyle istotna, że nikt z nas nie jest całkowicie wolny od jakiejś formy cierpienia w danym momencie swojego życia. Dlatego też niezmiernie istotne jest to, aby jak najlepiej poznać tę ciężką chorobę, jaką jest depresja.

Szczególnie istotną kwestią jest umiejętność zrozumienia jej przyczyn oraz sposobów wykrywania choroby. Wynika to z tego, że depresja wykryta w stosunkowo wczesnym stadium jest stosunkowo prosta do wyleczenia.

Oczywiście w porównaniu z zaawansowaną postacią tej choroby, a nie z innymi schorzeniami, na jakie możemy zapaść.

Depresja jest chorobą, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w chwili obecnej choruje na nią ponad 350 milionów osób i jest ona wiodącą przyczyną niepełnosprawności lub niezdolności do pracy na świecie.

Obecnie mamy na szczęście dostęp do wielu skutecznych metod leczenia tej choroby. Oznacza to, że niezmiernie ważną kwestią jest odpowiednio wczesne jej zidentyfikowanie, a następnie podjęcie specjalistycznego leczenia pod okiem profesjonalnego psychologa lub psychiatry.

Klatka z filmu

Jedną z głównych właściwości, jakimi cechuje się depresja jest to, że znacząco wpływa ona na nastrój każdej chorej osoby. Człowiek cierpiący na depresję może nie znajdować w sobie żadnej motywacji do działania.

Wykazuje także całkowity brak zainteresowania wykonywaniem czynności, które jeszcze nie tak dawno temu sprawiały mu przyjemność lub wręcz stanowiły jego pasję.

Ale bycie po prostu głęboko smutnym z różnych powodów może być często mylone z depresją. Warto więc w tym momencie pamiętać o tym, że depresja składa się z wielu innych objawów i jest znacznie bardziej dysfunkcjonalnym oraz bardziej zaawansowanym stanem psychicznym.

“Słońce w południe zaciemnia się i wycisza muzykę świtu,
gdy moje serce wypełnione jest smutkiem.”
Edward Young

Depresja to coś zupełnie innego niż tylko smutek

Depresja to ciężka choroba, która jednak jest w stanie wprowadzić sporo zamieszania po obu stronach. Wynika to z prostego niezrozumienia jej przyczyn i przebiegu. Z jednej strony ludzie przechodzący przez nią często myślą, że są po prostu w stanie głębokiego smutku i nie sądzą, żeby miało to jakieś dodatkowe, poważniejsze znaczenie.

Z drugiej jednak strony, gdy ktoś jest smutny z powodu tego, przez co przechodzi w danej chwili, ludzie z otoczenia tej osoby mają z reguły tendencję do myślenia, że ten ktoś jest tylko po prostu przygnębiony i że stan ten ma charakter jedynie przejściowy.

Fallin' Floyd

W obu przypadkach konieczne jest jednak pełne zrozumienie tego, czym naprawdę jest depresja. Smutek jest jednym z podstawowych sygnałów emocjonalnych oznaczających, że w naszym życiu dzieje się coś ważnego, co nie idzie po naszej myśli.

W pewnych okolicznościach smutek rozwija się w pełni naturalnie. Jego podstawowym zadaniem jest nakłonić nas do do zacieśnienia kontaktów z naszymi bliskimi. Można więc uznać to za swego rodzaju mechanizm działający na zasadzie instynktu.

“W samy środku zimy udało mi się nareszcie odnaleźć niezwyciężone lato,
jakie zawsze tkwiło wewnątrz mnie samego.”
Albert Camus

Co się dzieje z Twoją psychiką, gdy na horyzoncie pojawia się depresja?

Depresja, oprócz tego, że wymaga sporego, własnego nakładu pracy, wymaga również interwencji profesjonalnego psychologa. Kiedy depresja pogłębia się w naszym życiu, negatywnie wpływa i blokuje wszystkie obszary, w których działamy.

Niezależnie od tego, czy będzie to praca, rodzina, życie towarzyskie itp., dla osoby chorej przestają mieć one jakiekolwiek znaczenie.

Jak widać w dołączonym do niniejszego artykułu filmie krótkometrażowym pod tytułem “Fallin’ Floyd”, gdy człowiek wpadnie w szpony depresji, to będzie nieustannie miał do czynienia z takimi objawami, jak brak zdolności koncentracji, zaburzenia snu i apetytu, długotrwałe zmęczenie, poczucie beznadziejności i braku sensu dalszej egzystencji, brak motywacji i niską samoocenę.

Depresja

Jak najszybsze wykrycie objawów tej choroby pomoże uniknąć cierpienia dłuższego, niż jest to konieczne. Przedłużający się stan nieleczonej depresji sprawia, że problemy natury psychologicznej stają się chroniczne, przez co ich leczenie jest znacznie trudniejsze.

Jeśli depresja nie zostanie poddana profesjonalnemu leczeniu prowadzonemu przez specjalistę z dziedziny psychologii, osoba chora może stać się znacznie bardziej odporna na wszystkie dostępne metody terapii, przez co choroba przejdzie do stadium znacznie poważniejszego (w niektórych przypadkach zagrażającego życiu z uwagi na pojawiające się u chorego natrętne myśli samobójcze), niezwykle trudnego do wyleczenia.

Zrozumienie depresji

Zrozumienie tej niezwykle poważnej, choć często niestety lekceważonej choroby, jaką jest depresja ułatwia cały proces leczenia. Dzięki temu osoba z depresją nie będzie czuła się niezrozumiana lub pozostawiona samej sobie. Może więc ona świadomie przejąć na siebie odpowiedzialność za ten proces.

Dzięki temu będzie w stanie pozwolić sobie na profesjonalną pomoc. A dodatkowo będzie można w ten sposób uniknąć niepożądanego zjawiska głębokiego izolowania od otoczenia. Jest ono o tyle istotne, że prowadzi do dalszego pogłębiania się objawów choroby.

Depresja

Pozwolenie sobie na pomoc to akt niezwykłej odwagi, akceptacji i szacunku do samego siebie.

Zamieszczony poniżej krótkometrażowy film animowany ukazuje nam, poprzez postać głównego bohatera i jego towarzysza (którym jest depresja przedstawiona w filmie jako czarna plama), niektóre charakterystyczne symptomy i ogólne pogorszenie wszystkich istotnych aspektów, które mają miejsce w jego życiu, aż wreszcie wpada on w bezdenną otchłań.

Następnie widzimy, w jaki sposób odzyskuje on swoją pasję, ponownie uczy się życia i robienia rzeczy, które kocha. W ten sposób odzyskuje on poczucie przyjemności i motywacji, a także odkrywa pragnienie życia na nowo. Dzięki temu jest w stanie odzyskać nie tylko radość z życia, ale dodatkowo ma okazję odzyskać na nowo kontrolę nad swoim życiem.

“Największym powodem do chwały nie jest to, że nigdy nie upadamy,
ale to, że potrafimy się po upadku podnieść.”
Konfucjusz

Scroll to Top