Dlaczego niektórzy mają problem z proszeniem o pomoc?

Problem z proszeniem o pomoc

Jako istoty społeczne możemy sobie wzajemnie pomagać – to jedno z naszych wielkich osiągnięć. Jednakże nie wszystkim przychodzi to łatwo. Istnieje wiele powodów, dla których część osób ma problem z proszeniem o pomoc. W tym artykule odpowiemy na pytaniem, dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, jeśli to także twój problem.

Wszyscy z nas czasem przechodzą trudne momenty. Często też po prostu przechodzimy koleje życiowe i zwyczajnie dobrze jest mieć kogoś, kto może nam pomóc. Jednakże nawet w takich przypadkach niektórzy z nas mają problem z proszeniem o pomoc.

Problem z proszeniem o pomoc

Przyczyny tej trudności mogą być różne. Niezależnie od tego, jakie one są, blokują nam one drogę i uniemożliwiają ruszenie naprzód.

Problem z proszeniem o pomoc: przyczyny

Wielu ludzi nie potrafi prosić o pomoc. Wydaje im się, że w ten sposób okazują słabość. Nie posiadają kompetencji społecznych, których potrzebujemy awaryjnych sytuacjach. Nie wiedzą, jak i do kogo się zwrócić.

W efekcie zmagają się ze wszelkimi trudnościami samotnie. Czasem nawet wolą ponieść porażkę w danym zadaniu, niż poprosić o pomoc w jego wykonaniu. Przyczyny, dla których proszenie o pomoc może być tak trudne, są następujące.

Błędne przekonania

Wiele osób sądzi, że proszenie o pomoc sprawi, że inni będą marnować na nas swój czas lub po prostu mają ciekawsze sprawy do rozwiązania niż nasze kłopoty.

Kobieta ma problem z proszeniem o pomoc

To bardzo częste przekonanie sprawia, że oddalamy się od siebie, nie szukamy wzajemnego wsparcia.

Brak asertywności

Bycie asertywnym zakłada, że możemy i potrafimy prosić o pomoc, bez względu na to, czy jesteśmy pewni, czy ją otrzymamy, czy nie.

Asertywność to nic więcej jak obrona własnych potrzeb, komunikowanie naszych przekonań czy myśli w jasny i otwarty sposób.

Niska samoocena

Ponadto trudności w proszeniu o pomoc mogą być związane z zaniżoną samooceną, nieumiejętnością właściwego rozpoznania i przyznania wartości swoim potrzebom. Polega to nad przekładaniu interesu innych ponad własny.

Niska samoocena leży znacznie poniżej wysokich kompetencji w zakresie samowystarczalności i niezależności. Dlatego osoby niepewne siebie proszenie o pomoc innych mogą interpretować tylko jako oznakę własnej słabość lub niższość.

Ucieczka od odpowiedzialności

Kolejnym powodem, dla którego niektórzy nie proszą o pomoc, jest przekonanie, że to inni powinni nam ją zaproponować. Tą drogą często przenosi się odpowiedzialność za rozwiązanie własnych problemów na innych. Sprawia to, że czują się oni w pewien sposób winni nieudzielenia pomocy, o którą przecież nie zostali poproszeni.

Duma

Z poprzednim punktem wiąże się kolejny duma jest jednym z głównych powodów, dla których nie prosimy o pomoc. Robienie czegoś dla samego siebie, pokonywanie własnych przeszkód, przeskakiwanie przez ambitnie ustawione poprzeczki daje sporo satysfakcji, jednak ten miecz ma dwa ostrza.

Z jednej strony bowiem duma może spowodować, że zaczniemy winić innych za nieudzielanie nam pomocy, a nie siebie za brak powodzenia w jakimś działaniu. Z drugiej natomiast skupiamy się na tym, aby pokazać się z jak najlepszej strony, a proszenie o pomoc godzi w naszą dumę. Okazuje się to ważniejsze niż satysfakcja z dobrze wykonanego zadania. 

Złe doświadczenia

Zdarza się, że dana osoba prosi o pomoc, ale jej nie otrzymuje. Raz, drugi, trzeci… Sprawia to, szczególnie w połączeniu z innymi wymienionymi wyżej czynnikami, że negatywne doświadczenia z pytaniem o pomoc zostają rozciągnięte do ogólnego stwierdzenia, iż nie ma sensu tego robić.

Strach przed odrzuceniem

Innym ważnym czynnikiem jest strach przed odrzuceniem. Boimy się, że poproszona osoba nie będzie chciała albo mogła nam pomóc. 

W ten sposób nie tyle odmawiamy samym sobie prawa do proszenia o pomoc, co innym do powiedzenia „nie”. Dowodzi to braku wyrozumiałości, a także na niepewność siebie w obliczu odmowy.

Kobieta, która ma problemy.

 

Jak prosić o pomoc?

Drogi proszenia o pomoc, kiedy jesteś w trudnej sytuacji, mogą być następujące:

  • Przedstaw swój problem i to, czego w związku z nim potrzebujesz.
  • Bądź pewna/y siebie, nie bój się przedstawić swojego problemu nie masz prawa wymagać udzielenia pomocy, ale masz prawo o to poprosić.
  • Zaufaj innym – ufaj w dobre intencje, szczerość i otwartość drugiej osoby.
  • Bądź szczodra/y – dziękuj za dobre intencje, nawet jeśli pomoc nie przyczyniła się do rozwiązania problemu.

Osoby mające problem z proszeniem o pomoc czują się osamotnione, oddalają się od innych, nie znają tak naprawdę niczyich intencji, co ostatecznie kończy się odczuwaniem frustracji.

Dlatego tak ważne jest uświadomić sobie, że proszenie o pomoc jest jednym z naszych praw. W rzeczywistości jest ono nie tylko pożyteczne dla nas, ale również uszczęśliwia ludzi znajdujących się w naszym otoczeniu.

Scroll to Top