Obecnie coraz więcej osób prowadzi w większości siedzący tryb życia, nawet mimo uprawiania ćwiczeń fizycznych. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, w jaki sposób taka sytuacja może wpływać na Twój mózg? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Aktywność fizyczna wiąże się z licznymi zaletami, zwłaszcza w obszarze struktury i działania mózgu. Naukowcy badają również wpływ, jaki siedzący tryb życia może wywierać na różne określone kwestie. Wszystko dlatego, że w dzisiejszych czasach większość osób, nawet te, które trzymają się planu treningowego, spędza sporą część dnia na siedząco.
Niektóre badania sugerują nawet, że siedzący tryb życia może stanowić czynnik ryzyka, prowadzący do rozwoju spadku umiejętności poznawczych związanych z wiekiem.
Sugerują, że 13% przypadków Alzheimera na całym świecie można przypisać siedzącemu stylowi życia. Tym samym zmniejszenie jej o 25% może ochronić milion osób przed zapadnięciem na tą chorobę.
Co łączy siedzący tryb życia i umiejętności poznawcze?
Podczas spadku umiejętności poznawczych występuje atrofia w obszarze mózgu nazywanym środkowym płatem skroniowym, który wiąże się z uszkodzeniem pamięci i chorobą Alzheimera. Dlatego też w wielu badaniach zaobserwowano, że aktywność fizyczna wpływ na stan tego obszaru, a zwłaszcza hipokampu.
Dzięki niej możesz cieszyć się lepszym przepływem krwi, który umożliwia lepsze działanie mózgu, ponieważ promuje rozwój nowych neuronów i spowalnia pogarszanie się jego stanu.
Krążenie krwi zwiększa się dzięki aktywności fizycznej. Z kolei siedzący tryb życia prowadzi do zmian w kontroli glikemicznej, a tym samym zmniejsza przepływ krwi. Badania wykazały, że prowadzi do spadku, zaś istota biała mózgu zmniejsza się w zaledwie pięć lat.
Dowody
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski Los Angeles (UCLA) ujawnił wpływ siedzącego trybu życia na obszary związane z pamięcią. W tym celu skoncentrowali się nie tylko na czasie spędzonym na aktywności fizycznej, ale również na ilości czasu, jaki zdrowa osoba spędza na siedzeniu w ciągu całego dnia.
W celu wykonania tego badania przyjrzano się 49 zdrowym osobom w wieku wynoszącym średnio 60 lat. Po wypełnieniu serii ankiet na temat ich poziomu aktywności fizycznej i godzin, które spędzają siedząc, poddali się serii badań rezonansem magnetycznym i testów neuropsychologicznych.
Dzięki temu można było sprawdzić grubość ich kory mózgowej oraz takie funkcje poznawcze jak pamięć.
Podczas badania odkryto, że osoby prowadzące siedzący tryb życia miały w niektórych obszarach cieńszą korę mózgową. Poziom aktywności fizycznej nie miał zbyt wielkiego znaczenia. Wszystko dlatego, że dotyczy głównie pamięci.
Dlatego też zasugerowano, że siedzący tryb życia pozwala lepiej przewidzieć osiągi w zakresie tych funkcji. Nawet jeśli daną osobę cechuje wysoki poziom aktywności fizycznej, to nie wystarcza to, aby skompensować wpływ siedzenia przez dłuższy czas.
Co można na to poradzić?
Mimo takich odkryć należy podkreślić, że zawsze warto ćwiczyć. Dowody naukowe pokazują, że ćwiczenia fizyczne poprawiają funkcje poznawcze, unaczynienie mózgu i neurogenezę.
Poza tym wiele aktywności wywiera wpływ na osiągi. Na przykład czytanie, nauka języków obcych, intelektualne gry, a nawet wchodzenie w interakcje z innymi ludźmi. Jednak profesjonaliści zalecają utrzymywanie zdrowego i aktywnego stylu życia. Postaraj się iść na piechotę do swojego celu i używać schodów zamiast jeździć windą.
Stosując się do tych podpowiedzi z pewnością poprawisz swój stan. Poza tym poczujesz się lepiej i jak najlepiej wykorzystać swój czas!