Dlaczego kobiety studiują psychologię?

Dlaczego kobiety studiują psychologię?

Zarówno w salach konferencyjnych, jak i na lekcjach psychologii liczba uczestniczących kobiet jest nadal znacznie wyższa w porównaniu z liczbą mężczyzn. Dlaczego kobiety tak chętnie studiują ten kierunek?

Minęło 40 lat, odkąd skończyłam psychologię. Studiowałam w Buenos Aires, w trudnym okresie. Wojsko zamknęło Uniwersytet Filozofii i Filologii, na którym znajdowały się kierunki Nauk Edukacyjnych, Filozofii, Socjologii i Psychologii.

Uważano te kierunki za „ideologie lewicowe”, a zatem nieodpowiednie dla utrzymania ładu społecznego. Wciąż działały prywatne uniwersytety, które oferowały studia na kierunkach psychologii, pomimo dyskredytowania ze strony skrajnie prawicowych bojówek rządowych ds. odbudowy narodowej.

Psychologia nadal się rozwijała, głównie psychologia kliniczna, naruszając prawo rządu, który ograniczył zadanie psychologa do wykonywania testów psychicznych.

Sprowadzeni do poziomu testera, który odbywał sześciomiesięczny kurs w wyspecjalizowanym instytucie psychologowie zostaliśmy przeszkoleni w zakresie psychoanalizy, która była wówczas idealnym modelem wykonywanym za zamkniętymi drzwiami i bez zwracania uwagi.

Już w tym czasie zajęcia były pełne kobiet. Stanowiły one około 60 do 70% w porównaniu z uczniami płci męskiej, którzy stanowili jedynie 30-40%. Zawsze zwracały moją uwagę wybory niektórych zawodów zależnie od płci.

To znaczy wykonywanie danego zawodu było bliżej funkcji kobiet lub mężczyzn w społeczeństwie ze względu na dopasowanie do płci, wiedzę fachową, łatwość lub po prostu ze względu na determinację społeczną.

Dlaczego kobiety studiują psychologię?

Zawody takie jak pielęgniarstwo lub nauczanie były karierami z wyraźną przewagą kobiet. Podczas gdy inżynieria była zdominowana przez mężczyzn. Nie wspominając o takich kierunkach, jak mechanika samochodowa, która była absolutnie męskim kierunkiem. Lub o kierunkach gastronomicznych, które był uważane za studia kobiece.

Inne, takie jak medycyna czy architektura wydawały się być podzielone por równo między obiema płciami. Ale co decyduje o wyborze? Jakie charakterystyczne wzorce płci w połączeniu z biologią budują decyzję i rozwój badań?

Można również zauważyć, jak zmieniły się te wybory na przestrzeni lat i przy zmianie kontekstów. Na przykład kariera w gastronomii przeszła w przeważającej mierze na terytorium męskie, a specjalizacja w chirurgii medycznej jest teraz bardziej podzielona między obie płcie, w przeciwieństwie do wcześniejszych czasów.

Przez lata świat psi był przekierowywany w stronę pierwszeństwa kobiet. Zajęcia na wydziałach psychologii na wszystkich uniwersytetach w Argentynie są coraz częściej zapełniane przez kobiety.

Wygląda na to, że zawód psychologa stał się „dziedzictwem” płci żeńskiej. I nie tylko w Argentynie. W zajęciach na uczelniach, na konferencjach i seminariach w krajach Ameryki Łacińskiej, Europy i Stanów Zjednoczonych ponad 90% uczestniczących to kobiety. Dlaczego więc więcej kobiet studiuje psychologię?

12 powodów, dla których kobiety studiują psychologię

Zespół badawczy neurologii i nauk społecznych argentyńskiej szkoły systemowej (LINCS) zbadał ten temat. Na pierwszym etapie zapytał psychologów, jakie ich zdaniem są główne warunki poprawnej psychoterapii.

Na podstawie tych przesłanek wyciągnięto szereg wniosków opartych na neuronauce i neuronauce społecznej, o różnicach między mózgiem męskim i żeńskim (pomimo faktu, że obecnie istnieją podzielone opinie na temat tego rozróżnienia), w których opisano hormony, neuroprzekaźniki i obszary mózgu. Oczywiście są to odkrycia bardzo ogólne.

Zobaczmy poniżej niektóre z badań, które wyjaśniają, dlaczego to kobiety częściej studiują psychologię.

1. Umiejętność powiązania faktów i emocji

Mózg kobiety ma większą ilość włókien w ciele modzelowatym, które łączy obie półkule. Ciało modzelowate jest „drogą” łączącą obie półkule holistyczne, emocjonalne, twórcze prawe i lewe, racjonalne, logiczne, binarne.

Daje to większe zrozumienie i empatię emocjonalną, zdolność interweniowania z afektywnością i emocjonalnością, kładąc nacisk na powrót pacjentów do zdrowia. Łączą się ze sobą historia i emocje, tak ważne w terapii.

2. Gadatliwość i umiejętność ujmowania myśli w słowa

Mózg kobiety ma wyższy odsetek neuronów w ośrodku Broki. Kobiety wcześnie rozwijają lepsze zarządzanie retoryką i bogactwem słownictwa w przeciwieństwie do mężczyzn, u których napływ testosteronu w wieku dorastania brutalizuje go i ogranicza zasoby mowy.

Oblicza się, że kobieta wypowiada około 8000 słów dziennie, a mężczyzna 5000. Użycie słów w sesjach terapeutycznych ma fundamentalne znaczenie, ponieważ stanowi narzędzie wprowadzania i pozyskiwania informacji.

3. Kobiety studiują psychologię ze względu na świetną pamięć

Hipokamp, ​​centrum uczenia się i pamięci, w żeńskim mózgu ma większe proporcje. Wśród wielu umiejętności psychologa klinicznego bez wątpienia znajduje się pamięć i umiejętność zapamiętywania szczegółów. To pozwala mu interweniować łącząc czynniki z historii i obecnego życia pacjenta.

4. Łatwość szczegółowej obserwacji i język parawerbalny (co się mówi i jak)

Istnieje większa widoczność peryferyjna (rozwój stożków i prętów), która umożliwia obserwację szczegółów, takich jak gesty, pozycje ciała, zachowania, itp., które wraz z zapisem pamięci stanowią potężne narzędzie do interwencji.

Peryferyjna wizja 180%, epigenetyczny produkt działań w opiece nad młodymi w prehistorii dziś spełnia tę rolę.

5. Empatia (umiejętność postawienia się na miejscu drugiej osoby)

Chociaż neurony lustrzane – geneza empatii relacyjnej – nie są dziedzictwem wyłącznie kobiecym to mogą one pomóc zrozumieć, dlaczego więcej kobiet studiuje psychologię. Te typy neuronów pracują lepiej dzięki kobiecej zdolność obserwacji i rejestracji.

Dziewczyna u psychologa

Umiejętność obserwacji pozwala opisywać i rejestrować szczegóły postaw, gestów, mowy, elementów, które ułatwiają nam okazywanie empatii. Dzięki czemu będziemy w stanie przygotować lepszą interwencję.

6. Multi-tasking (zdolność do wykonywania kilku czynności jednocześnie)

Lepsza łączność między półkulami poprzez włókna krążące w ciele modzelowatym umożliwia jednoczesne wykonywanie różnych zadań w sesjach. Na przykład, myślenie, zapamiętywanie i późniejsza analiza sesji, postaw, słuchanie historii.

7. Postawa ochrony afektywnej i opieki

Poza tym jesteśmy istotami emocjonalnymi i społecznymi. Krążąca w naszym ciele oksytocyna (wydzielana przez neurohypofizę) jest aktywowana w sytuacjach związanych z rodzicielstwem i dawaniem. Jest hormonem, który sprawia, że ​​psycholog staje się bardziej opiekuńczy.

Ograniczenie psychologa jest jedną z osi w relacjach terapeutycznych. Ogólnie rzecz biorąc pacjenci przychodzą na konsultacje odczuwając ból i niepokój. To znaczy, że psycholog nie tylko musi spróbować rozwiązać ich problemy, ale także stworzyć atmosferę, w której pacjent czuje się bezpieczny i słuchany.

8. Kobiety studiują psychologię, bo świetnie wpasowują się w role

Podczas gdy testosteron sprawia, że ​​mężczyzna jest bardziej szorstki kobieta ma wyższy poziom estetyki i troski nie tylko o własne ciało. Pamięta też o obserwacji ciała drugiej osoby podczas terapii, dlatego jej ekspresja jest dużo lepsza.

Oprócz uważnej obserwacji mówienie językiem pacjenta jest techniką, która sprzyja skuteczności interwencji.

Polega ona na subtelnym kopiowaniu zarówno języka werbalnego, jak i parawerbalnego. Tak, aby wiadomość, którą próbuje przekazać łatwiej dotarła do pacjenta.

9. Terapia jest intymną przestrzenią

Połączenie oksytocyny i dopaminy (neuroprzekaźnika, który poprawia motywację i jest aktywowany w trudnych sytuacjach) zapewnia przyjemność intymności, szczególnie gdy rośnie poziom estrogenu.

Terapia to przestrzeń bardzo intymna, w której pacjenci rozmawiają o swoim osobistym świecie. To otwarcie zależy między innymi od tego, jak ta przestrzeń jest zbudowana. Empatia i umiejętność opowiadania historii współpracują również, aby mówić językiem pacjenta.

10. Ciekawość

Kobieta jest bardziej ciekawa i krytyczna niż mężczyzna, ponieważ jej mózg obserwuje więcej szczegółów, takich jak elementy komunikacji – zarówno werbalne, jak i niewerbalne. Wraz z gadatliwością i retoryką sprawiają, że psycholog bardziej interesuje się wyrażaniem opinii i zgadywaniem hipotez dotyczących tego, co dzieje się z pacjentem.

Zainteresowanie to jest zaproszeniem pacjenta do wypowiedzenia się, refleksji i zgłębienia jego problemu.

11. Stawianie hipotez

Z powyższych powodów kobiety mogą wysuwać bardziej złożone hipotezy dotyczące tego, co dzieje się z pacjentem.

Kontemplują szczegóły, gesty, słowa, a także kontrastują przeszłe sytuacje z historii pacjenta, dzięki swojej doskonałej pamięci i umiejętności typu multi-tasking.

12. Kobiety studiują psychologię, ponieważ są godne zaufania

Ostatni z powodów, dla których więcej kobiet studiuje psychologię związany jest z oksytocyną i serotoniną, które sprawiają, że osoba psychologa jest godna zaufania.

PsychologOpisałam już przestrzeń terapii jako przestrzeń intymną. Miejsce, w którym jeden lub więcej pacjentów spotyka się z terapeutą, aby porozmawiać o swoich problemach. Ten wybór ułatwia zaufanie, które budzi psycholog.

Podsumowanie – dlaczego kobiety studiują psychologię?

Jeśli rozszerzymy tę analizę na zmienne emocjonalne, poznawcze i społeczne z pewnością będziemy nadal obserwować inne cechy, które wzmacniają te opisane powyżej.

Należy również wyjaśnić, że opisy te są ogólne i względne, ale służą jako wiodący wzorzec opisowy, który wyjaśnia obecność kobiet w dziedzinie psychoterapii.

Scroll to Top