Niektórzy twierdzą, że uśmiech Duchenne’a jest najbardziej autentycznym uśmiechem. Jego magia olśniewa nas i przekazuje pozytywne emocje. Tak więc ze wszystkich wyrazów twarzy, jakie potrafi przyjąć ludzka twarz, ten jest niewątpliwie jednym z najbardziej atrakcyjnych i uderzających. Nauka o uśmiechach bada uśmiech Duchenne’a od dziesięcioleci ze względu na potężną siłę, która się za nim kryje.
Niektórzy określają uśmiech jako „społeczny katalizator”. Jednak jest to coś znacznie więcej. Istoty ludzkie przybywają na świat z tym mechanizmem społecznym wpisanym w DNA. W rzeczywistości nawet niewidomi uśmiechają się automatycznie, nigdy nie widząc uśmiechu. Ten impuls poprawia nastrój, optymalizuje relacje i pozwala nam wyrażać nasze emocje bez słów.
„Swoim uśmiechem czynisz życie piękniejszym”.
-Thich Nhat Hanh-
Tu warto wspomnieć, że istnieją różne rodzaje uśmiechów. Nie wszystkie uśmiechy są takie same. W rzeczywistości jeden z rodzajów uśmiechu wyróżnia się na tle innych w niezwykły sposób. Chodzi oczywiście o uśmiech Duchenne’a.
Nazwa tego uśmiechu pochodzi od nazwiska Guillaume-Benjamina-Amanda Duchenne’a, neurologa i pioniera zastosowania fotografii w medycynie, który prowadził swoje badania w połowie XIX wieku.
Dr Duchenne, ekspert w dziedzinie fizjologii ruchu, pragnął opisać i rozróżnić, jak fałszywe uśmiechy różnią się od autentycznych. Aby to zrobić, wyszczególnił krok po kroku, jak uśmiech powstaje i pojawia się na twarzy człowieka. Aby się uśmiechnąć, używamy wielu mięśni złożonej struktury twarzy. Jest to niewątpliwie interesujący temat, który warto zgłębić.
Co wiemy o uśmiechu Duchenne’a?
Jest bardzo prawdopodobne, że niektórzy z naszych czytelników wątpią, że istnieje prawdziwy i szczery uśmiech. To przekonanie wcale nie jest fałszywe. Jak wielu podejrzewa, uśmiech Duchenne’a można naśladować. Ten wspaniały uśmiech może zmienić się w fałszywy uśmiech o konkretnym celu: uwieść, przekonać, przyciągnąć i oszukać.
Tufts University w Massachusetts przeprowadził badanie i opublikował je w The British Psychological Society. W badaniu, spośród 98 uczestników, ponad 69% potrafiło naśladować ten typ uśmiechu z „bliskością doskonałości”.
Mówimy „blisko”, ponieważ ekspert od uśmiechu Duchenne’a widział, że te uśmiechy były fałszywe. W tym społecznym geście istnieje niewielka różnica, która wykracza poza usta i oczy: jego emocjonalna autentyczność.
Jak rozpoznać uśmiech Duchenne’a
Jak wyjaśnił dr Duchenne w 1862 r., zasadniczą cechą każdego uśmiechu jest uniesienie kącików ust, które podnoszą mięśnie policzkowe. Uśmiech Duchenne’a ma wyjątkowy i wyjątkowy ton, który generuje pozytywne emocje i radość. Subtelne połączenie różnych mięśni przekazuje właśnie ten ton.
Ten rodzaj uśmiechu wynika ze skurczu dużych i małych mięśni jarzmowych w pobliżu ust. W konsekwencji podnoszą się kąciki ust. Jednak wyjątkowa różnica polega na tym, że wokół oczu tworzą się małe zmarszczki, gdy zarówno policzki, jak i mięsień okrężny oka się kurczą.
Jak odróżnić prawdziwy uśmiech Duchenne’a od fałszywego
Paul Ekman jest psychologiem słynącym z osiągnięć w dziedzinie emocji i uśmiechów. Dzięki niemu wiemy, że istnieje nawet 18 rodzajów uśmiechów, związanych z nimi emocji i mięśni twarzy zaangażowanych w każdy z nich.
Dr Ekman podkreśla, że większość uśmiechów (w tym fałszywych) ma określony cel. Jednak autentyczny uśmiech Duchenne’a jest odzwierciedleniem emocji duszy.
Ta koncepcja może wydawać się poetycka, ale prawda jest taka, że dr Ekman napisał o tym w badaniu opublikowanym w czasopiśmie poświęconym psychologii społecznej. Mianowicie stwierdził, że możemy zidentyfikować ten gest, patrząc w oczy danej osoby. Tam możemy dostrzec szczęście, dobre samopoczucie i najbardziej autentyczne uczucia.
Jednym z podstawowych aspektów, z którymi wiąże się uśmiech Duchenne’a, jest to, że jest on kontrolowany przez korę ruchową i układ limbiczny. Zasadniczo oznacza to, że gest ten jest związany z najbardziej emocjonalną część mózgu. Wszystko to prowadzi do wniosku, że prawdziwe uśmiechy pochodzą z tej części mózgu.
Kiedy więc ktoś się do Ciebie uśmiechnie, nie skupiaj się tylko na atrakcyjnym kształcie ust. Spójrz w jego oczy, aby zobaczyć, czy widać w nich prawdziwe pozytywne emocje. Spróbuj dostrzec szczerość tego człowieka i spojrzenie, którego się nie wstydzi i którym nawiązuje z Tobą głęboką więź.
Podsumowując, podobnie jak Daniel Goleman wskazuje w swojej książce „Social Intelligence”, na świecie żyje wielu smutnych ludzi przybierających fałszywe uśmiechy. Jeśli pracujemy nad naszymi emocjami i inwestujemy w szczęście i dobre samopoczucie, prędzej czy później pokażemy światu, jak wygląda prawdziwy uśmiech Duchenne’a.