Grupy rodziców na WhatsApp: 7 wskazówek

Korzystanie ze smartfona

Obecny postęp technologiczny pozwala nam coraz bardziej angażować się w edukację naszych dzieci. Obecnie istnieją platformy, gdzie rodzice mogą zobaczyć oceny dzieci online, a nawet otrzymywać powiadomienia o nowościach związanych z ich ścieżką edukacyjną. Internet zrewolucjonizował obecny system edukacji. Jednak jednym z najczęstszych sposobów na wymianę informacji dotyczących edukacji naszych dzieci są grupy rodziców na WhatsApp.

Grupy rodziców na WhatsApp pozwalają rodzicom pozostać w kontakcie z innymi rodzicami oraz wymieniać opinie i wiedzę. Sprawiają też, że rodzice nie czują się odizolowani w całym tym procesie.

Oprócz wszystkich tych zalet, grupy rodziców na WhatsApp mogą również powodować wiele problemów, jeśli nie potrafimy nimi prawidłowo zarządzać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać potencjał grup dla rodziców.

Grupy rodziców na WhatsApp

Grupy na WhatsApp: jak poprawnie z nich korzystać?

Korzystanie z nowych technologii wymaga wcześniejszego przygotowania i dowiedzenia się, jak można korzystać z nich w najbardziej efektywny sposób. Jeśli chodzi o grupy rodziców na WhatsApp, najważniejsze, o czym warto pamiętać, to:

  • Zawsze okazuj tolerancję.
  • Wyrażaj swoje pomysły asertywnie.
  • Współpracuj z innymi rodzicami.
  • Używaj grup jako narzędzia do zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości.
  • Wykorzystuj grupy jako uzupełnienie spotkań z rodzicami.
  • Zawsze szanuj nauczycieli i specjalistów.
  • Nie używaj grup jako substytutu Twojej obecności w szkole.

Przyjrzyjmy się kolejno powyższym wytycznym.

1 – Zawsze okazuj tolerancję

Podobnie jak klasa w szkole, grupy rodziców na WhatsApp składają się z ludzi, którzy mogą mieć różne przekonania, narodowości, idee i tradycje. W takich sytuacjach łatwo powstają konflikty, a także niewygodne środowisko utrudniające komunikację między rodzicami w grupie.

Dlatego, aby jak najlepiej wykorzystać to narzędzie, konieczne jest nauczenie się tolerancji wobec ludzi o odmiennych przekonaniach. Ponadto, jeśli zauważysz konflikt między innymi rodzicami, warto spróbować zastosować mediację. Dzięki temu łatwiej będzie przywrócić zdrowe, tolerancyjne środowisko do grupy rodziców na WhatsApp.

2 – Wyrażaj swoje pomysły asertywnie

Komunikacja nie zawsze jest łatwa, szczególnie gdy jesteśmy częścią dużej grupy. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli komunikujemy się pisemnie. Dlatego jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości, jakie dają grupy rodziców na WhatsApp, musisz komunikować się skutecznie i efektywnie.

Aby to zrobić, użyj asertywnej komunikacji lub aktywnego słuchania. Są to kluczowe elementy w tworzeniu pozytywnego środowiska. Pomimo trudności w przekazywaniu opinii i pomysłów w nieosobowej formie komunikacji, gdy nie można zobaczyć drugiej osoby, jest to możliwe przy odrobinie praktyki.

Kobieta ze zdziwioną miną patrzy na telefon

3 – Współpracuj z innymi rodzicami

Grupy rodziców na WhatsApp mogą być przydatnymi narzędziami, ale tylko wtedy, gdy członkowie zgadzają się, co do swoich celów i współpracują w kierunku ich efektywnej realizacji. A więc, jeśli chcesz, aby grupy te działały dobrze, spróbuj ustanowić wspólny cel i wspierać resztę rodziców w grupie.

Według teorii systemów dobrze jest myśleć o grupie tak, jakby miała swoją własną tożsamość, aby zachęcić jej członków do współpracy. W momencie, gdy pojawia się konflikt, zadaj sobie pytanie: Czego brakuje zespołowi do poprawnego funkcjonowania? Odpowiedź na to pytanie pomoże stworzyć środowisko współpracy.

4 – Używaj grup jako narzędzia do zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości

Czasami nasze dziecko zapomina o zadaniu domowym lub nie przekazuje nam swoich ocen, terminów sprawdzianów i innych ważnych informacji. W takim przypadku grupy rodziców na WhatsApp są podstawowym narzędziem, dzięki któremu wszystkie zainteresowane strony mogą być na bieżąco.

Nie bój się pytać innych rodziców za każdym razem, gdy masz wątpliwości co do zadań domowych dziecka lub kiedy czujesz, że możesz przeoczyć coś ważnego.

5 – Wykorzystuj grupy jako uzupełnienie spotkań z rodzicami

Komunikacja za pośrednictwem WhatsApp jest o wiele wygodniejsza niż konieczność dojeżdżania do szkoły dziecka. Szczególnie w dzisiejszym świecie, gdy prowadzimy tak intensywne życie. Grupy rodziców na WhatsApp nie powinny jednak zastępować prawdziwych spotkań.

Podczas tych spotkań wszyscy rodzice i opiekunowie, nawet ci, którzy nie mają WhatsApp, mogą wyrażać swoje opinie. Dodatkowo możesz mieć bezpośredni kontakt z nauczycielami i członkami personelu szkoły, a tym samym mieć większy wpływ na edukację Twojego dziecka.

6 – Zawsze szanuj nauczycieli i specjalistów

Czasami nauczyciele popełniają błędy, a my nie zgadzamy się z ich technikami. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy niepowodzenia w nauce mają tak dużą wagę.

Jednak grupy rodziców WhatsApp nigdy nie powinny zaspokajać potrzeby narzekania na nauczycieli. Jeśli to zrobisz, bardzo możliwe, że pogłoski rozprzestrzenią się i Twoje narzekania mogą spowodować pewne szkodliwe konsekwencje:

  • Jeśli Twoje dziecko dowie się, co myślisz o jego nauczycielach, straci dla nich szacunek. To znacznie utrudni nauczycielowi prowadzenie zajęć.
  • Nauczyciele mogą dowiedzieć się, co myślisz, co doprowadzi do utrudnionej komunikacji z nimi. Pamiętaj, że dobre relacje z nauczycielami są niezbędne dla dobra edukacji Twojego dziecka.

Jeśli masz jakieś skargi na nauczycieli Twojego dziecka, najlepiej porozmawiaj prywatnie z rodzicami, z którymi jesteś blisko. Co więcej, porozmawiaj bezpośrednio z nauczycielem lub przełożonymi. W ten sposób możesz znaleźć rozwiązanie problemu, zamiast tworzyć konflikt.

Spotkanie rodziców z nauczycielami

7 – Nie używaj ich jako substytutu Twojej obecności w szkole

Kiedy codziennie rozmawiasz z innymi rodzicami, z łatwością będziesz czuć zaangażowanie w edukację Twojego dziecka. Ale najbardziej skutecznym sposobem efektywnego zaangażowania się w ten proces są spotkania rodziców z nauczycielami. Mimo rozwoju technologii grupy rodziców na WhatsApp nigdy nie zastąpią tych spotkań.

Dlatego, gdy tylko możesz, poproś o spotkanie z wychowawcami Twojego dziecka. W ten sposób możesz utrzymywać z nimi dobry kontakt i wiedzieć, co możesz zrobić, aby pomóc dziecku w razie problemów w szkole.

Scroll to Top