Piękne i mądre cytaty przeciwko przemocy są zawsze potrzebne, by zapobiegać licznym szkodom, które ona powoduje. Przemoc jest obecna na świecie od zarania dziejów. W rzeczywistości w naszej historii nie było ani jednego dnia pokoju.
Najgorsze jest to, że chociaż istnieją liczne cytaty przeciwko przemocy, wiele osób promuje brutalność i zachęca do niej. Brutalni i gwałtowni ludzie wymyślają wymówki, aby usprawiedliwić to, co robią.
W rzeczywistości większość brutalnych osób utrzymuje, że kilka powodów tłumaczy ich zachowanie. Posuwają się w swoich poczynaniach tak daleko, bo sądzą, że ich przemoc jest logiczna i uzasadniona ze względu na okoliczności, z którymi muszą się zmierzyć. Myślą, że inni pewnie zrobiliby to samo.
Wszystkie te cytaty przeciwko przemocy istnieją nie tylko po to, by zapewnić nam ciekawą lekturę. Powinny przede wszystkim zachęcić nas do zastanowienia się nad naszym sposobem działania. Czy promujemy pokój w naszym codziennym życiu, czy raczej promujemy przemoc świadomie lub nieświadomie? Pomyślmy o tym.
„Edukacja to szczepionka na przemoc”.
-Edward James Olmos
Cytaty przeciwko przemocy skłaniające do refleksji
Jedna z najpiękniejszych wypowiedzi przeciwko przemocy została napisana przez wspaniałego Izaaka Asimova. Brzmi następująco: „Przemoc jest ostatnią ostoją niekompetentnych”. To bezpośrednie stwierdzenie sugeruje, że przemoc rodzi się z ograniczeń.
Antonio „Forges” Fraguas, hiszpański grafik humorystyczny, wskazał coś podobnego, ale nadał mu konkretniejszy sens. Powiedział: „Przemoc to strach przed cudzymi pomysłami i mała wiara we własne idee”. Te słowa przeciwko przemocy idą w parze z cytatem Asimova, ale dodają ważny element: strach. Tym samym, przemoc to manifest odrzucenia innych ludzi i przejaw niskiej samooceny.
Bezpośrednim źródłem przemocy nie zawsze jest strach lub ograniczenie. Czasami wynika ona z urazy i frustracji. Ta koncepcja jest dobrze widoczna w słowach Marshalla Rosenberga. Brzmi to następująco: „Wszelka przemoc wynika z tego, że ludzie oszukują się, wierząc, że ich ból wywołali inni ludzie i że w związku z tym ci ludzie zasługują na karę”.
Z drugiej strony, Peter Kreeft zwrócił uwagę, że: „Przemoc jest duchowym fast foodem, a nuda jest duchową anoreksją”. Mówiąc, że przemoc jest jak niezdrowe jedzenie, zasugerował, że generuje ona satysfakcję, która ostatecznie powoduje szkody.
O skutkach przemocy
Jednym z najbardziej niepokojących aspektów przemocy jest generowanie łańcucha nieprzewidywalnych i negatywnych konsekwencji, głównie dla tych, którzy są agresywni. Bardzo dobrze oddają to słowa Renny’ego Yagosesky’ego: „Niekontrolowana przemoc zwierzęcia zwykle prowadzi do ataku na jego pana”.
Martin Luther King był wspaniałym pacyfistą. Jedne z jego najsłynniejszych słów przeciwko przemocy brzmi następująco: „Przemoc przynosi tylko tymczasowe zwycięstwa; przemoc, stwarza o wiele więcej problemów społecznych, niż rozwiązuje, nigdy nie przynosząc trwałego pokoju”.
Słowa te odnoszą się do tego łańcucha nieszczęśliwych konsekwencji, które mają miejsce po akcie przemocy, do łańcucha gniewu i urazy, które nigdy się nie kończą.
W tym samym sensie Gandhi wskazał, że: „Zwycięstwo osiągnięte przez przemoc jest równoznaczne z porażką, ponieważ jest chwilowe”. Historia to potwierdza. Czasami osoba lub grupa jest agresywna wobec innych i w końcu otrzymuje to, czego chce. Jednak z czasem staje się ofiarą własnej przemocy.
Codzienna przemoc, której musimy się pozbyć
Jednym z najbardziej typowych rodzajów przemocy jest ten, który ma miejsce w rodzinie. Silnie wpływa na jej członków, ponieważ sprawia, że czują się zagrożeni we własnych domach. Konsekwencje przemocy w rodzinie są druzgocące.
W związku z tym psychiatra Luis Rojas Marcos powiedział, że: „To irracjonalne pragnienie kontroli, dominacji i władzy nad drugą osobą jest główną siłą, która napędza przemoc domową między partnerami”.
Inną formą codziennej przemocy jest przemoc wobec zwierząt. Wciąż jest wielu ludzi, którzy nie rozumieją, że każdy zasługuje na szacunek, szczególnie te najbardziej wrażliwe istoty.
O przemocy wobec zwierząt mówił między innymi Celso: „Trzeba odrzucić myśl, że świat został stworzony dla człowieka. Został stworzony dla człowieka tak samo jak dla lwów, orłów czy delfinów”.
Wreszcie, nie możemy zapomnieć, że przemoc to jedno, a zacięta walka z niesprawiedliwością lub niedopuszczalnymi działaniami to zupełnie inna sprawa. W tym sensie Elie Wiesel powiedział, że: „W obliczu okrucieństw musimy stanąć po jednej ze stron. Cisza to rozkaz dla kata”. Słowa te odnoszą się do faktu, że niestosowanie przemocy to nie jest pasywność, lecz decyzja, by nie uciekać się do agresji.
To właśnie jest ostateczny cel wszystkich pacyfistów, którzy rzucają światło na temat brutalności i wypowiadają odważne i mądre cytaty przeciwko przemocy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Zuñiga, O. (2016). Cómo usar tu frustración para avanzar en tus metas. Mejor con Salud. Consultado el 4 de junio de 2023. https://mejorconsalud.as.com/usar-frustracion-avanzar-tus-metas/
- Martínez Pacheco, A., (2016). La violencia. Conceptualización y elementos para su estudio. Política y Cultura, (46), 7-31. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=26748252001
- Muñiz, A. (2017). El maltrato animal: formas de luchar contra él. Mis animales. Consultado el 4 de junio de 2023. https://misanimales.com/el-maltrato-animal-formas-de-luchar/
- Mayor Walton, Sunieska, & Salazar Pérez, Carlos Alberto. (2019). La violencia intrafamiliar. Un problema de salud actual. Gaceta Médica Espirituana, 21(1), 96-105. Epub 01 de abril de 2019. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1608-89212019000100096&lng=es&tlng=es.