Język depresji ma głos i zmienia Twoją osobowość. Niepokój, apatia i desperacja przenikają do wybranych przez Ciebie słów. Wpływają nawet na sposób mówienia. Wszystko jest krótsze, ciemniejsze i zmotywowane głęboką goryczą, która zniekształca rzeczywistość.
Depresja przejawia się w Twoim życiu na wiele różnych sposobów. Jednak najgorszą sztuczką jest to, jak wszystko deformuje. Zmienia Twoje zachowanie, motywację, nawyki i myśli. W sposobie wypowiadania zaczyna się przejawiać język depresji. Czasami, zamiast reagować na depresję, ludzie zaczynają asymilować jej ciemną obecność jako kolejną część tego, kim są.
“Depresja to więzienie, w którym obaj jesteście cierpiącym więźniem i okrutnym strażnikiem więziennym”.
-Dorothy Rowe-
Mówimy to z bardzo konkretnego powodu. Niektórzy ludzie próbują unormować te bezradne stany umysłu. Depresyjni mężczyźni i kobiety ledwo są w stanie wypełnić swoje obowiązki i zobowiązania, ale nikt nie zauważa cienia, który za nimi podąża. W związku z tym, teraz mamy nową technologię, która wykorzystuje media społecznościowe aby zidentyfikować język depresji. Wyniki odzwierciedlają wysokie wskaźniki depresji, które występują w naszym społeczeństwie.
Uniwersytet w Teksasie przeprowadził badanie dotyczące wykrywania oznak depresji w kontaktach w sieciach społecznościowych i na forach internetowych. Na przykład, nasze nastolatki używają tych platform do wyładowania swoich emocji i do komunikacji. To niepokojące, że często spotykamy się z tymi wyraźnymi oznakami zaburzeń psychicznych u osób, które nie otrzymują żadnego leczenia. Dlaczego nie? Ponieważ nikt jeszcze nie zidentyfikował ich zaburzenia.
Pamiętaj, że depresja pozostawia ślad. Wskazówki świadczące o depresji można dostrzec w sposobie komunikowania się. Zanurzmy się trochę głębiej w język depresji.
Jak rozpoznać język depresji
Język depresji jest częścią naszej kultury. Choć może Cię to zaskoczyć, to fakt. Jest mnóstwo piosenek, które odzwierciedlają stan emocjonalny muzyka w tym ciemnym i złożonym etapie życia. Artyści tacy jak Kurt Cobain i Amy Winehouse są świetnymi przykładami muzyki tego gatunku. Kochamy ich teksty, ponieważ uwielbiamy smutne piosenki i smutne historie.
Widzimy więcej takich przykładów w teatrze, literaturze, filmie i poezji. Silvia Plath, znana poetka, powiedziała: “Umieranie to sztuka, jak wszystko inne. Robię to wyjątkowo dobrze”. Virginia Woolf zostawiła wiele oczywistych, a czasem brutalnych wskazówek w wielu swoich książkach, takich jak Fale czy Pani Dalloway.
W niektórych przypadkach te zaburzenia psychiczne prowadzą do kreatywnego geniuszu (jak w powyższych przykładach). To prawie jak umowa z diabłem, ponieważ sukces, uznanie i kreatywność często kończą się odbieraniem życia artysty. Często można przeczuwać, że to kiedyś nadejdzie. Ich praca jest podziurawiona śladami ich zbliżającego się, desperackiego i smutnego końca. W końcu język depresji jest gorzki i ma wzorce łatwe do wykrycia. Są to lustra odzwierciedlające burzliwe życie wewnętrzne ich właścicieli.
Nauczmy się rozpoznawać język depresji.
Treść i styl językowy
Na początku tego roku czasopismo Clinical Psychological Science udostępniło jeden ze sposobów wykrywania depresji za pomocą języka. Nie mówimy też tylko o komunikacji ustnej. Jak wspomnieliśmy na początku, mamy teraz technologię identyfikacji pewnych zaburzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych.
- Pierwszym aspektem języka depresji, który się wyróżnia, jest treść. Oczywiście, dominują negatywne emocje. Desperacja, fatalistyczne idee i słowa takie jak “samotność”, “smutek” i “strach” są powszechne.
- Wyrażenia absolutystyczne obfitują w języku depresji. Ludzie piszą takie rzeczy jak “Nie ma na to rozwiązania”, “Nie mam nadziei“, “Jutro nie istnieje”, “Zawsze jestem sam” lub “Nikt mnie nie rozumie“.
Ważne jest, aby wspomnieć, że eksperci mówiąc o tego rodzaju wyrażeniach mówią o ludziach, którzy mają myśli samobójcze.
Używanie zaimków
Inną cechą tego rodzaju języka jest prawie wyłączne użycie zaimka “ja”. Świat depresyjnego umysłu staje się malutki, zredukowany i przytłaczający. W tym cierpieniu mieszka tylko jedna osoba. To “ja” nie może już łączyć się z innymi ludźmi i nie jest w stanie widzieć rzeczy z innych perspektyw. Stracili zdolność empatii, relatywizacji lub otwarcia na inne, bardziej optymistyczne pomysły.
Ciągłe korzystanie z pierwszej osoby jest kolejną manifestacją negatywnych emocji, które stają się przytłaczające.
Cykl rozmyślania
Język jest odbiciem Twoich myśli i nastroju. Tak więc, kiedy króluje depresja, kończysz z rozmyślając nad swoimi obsesyjnymi myślami. Ten uporczywy nawyk jest jak stojąca woda. Nic nowego nie wchodzi w grę, tylko ta sama stara informacja krąży dookoła i gnije, aż sprawi, że poczujesz się źle.
Dlatego często słyszysz, że osoba z depresją porusza te same tematy w kółko. Utyka w pewnych rozmowach, negatywnych pomysłach, wątpliwościach i obsesjach. Prośba o zatrzymanie lub zmianę tematu jest bezużyteczna. Po prostu nie może tego zrobić.
Przydatną rzeczą, aby zrozumieć język depresji jest to, że możesz zauważyć pierwsze wskazówki u ludzi wokół Ciebie i spróbować interweniować. Dotyczy to tak wielu z nas, szczególnie tych, którzy mają dzieci w wieku nastolatków.
Niektórzy ludzie przypisują pewne zachowania i style komunikacji do normalnego, zbuntowanego okresu nastoletniego. Jednak te dynamiki i wyrażenia nie odzwierciedlają rodzaju osobowości. Zamiast tego często świadczą o zaburzeniu psychicznym. Depresja jest coraz bardziej powszechna każdego dnia. W związku z tym ważne jest, aby wiedzieć, jak najlepiej zareagować, aby można było rozpoznać język depresji w w porę zareagować.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Rude, S. S., Gortner, E. M., & Pennebaker, J. W. (2004). Language use of depressed and depression-vulnerable college students. Cognition and Emotion. https://doi.org/10.1080/02699930441000030
- De Choudhury, M., Gamon, M., Counts, S., & Horvitz, E. (2013). Predicting Depression via Social Media. ICWSM. https://doi.org/10.1109/IRI.2012.6302998
- Eichstaedt, J. C., Smith, R. J., Merchant, R. M., Ungar, L. H., Crutchley, P., Preoţiuc-Pietro, D., … Schwartz, H. A. (2018). Facebook language predicts depression in medical records. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.1802331115