Więź emocjonalna z drugim człowiekiem to wymiar naszego życia, który jest bardzo trudny do zmierzenia oraz zbadania. Istnieje bowiem tak wiele czynników i aspektów… Bezlik zmiennych, za pośrednictwem których nasza więź emocjonalna z drugim człowiekiem się wzmacnia, osłabia, nieco gubi, modyfikuje…
Nie ulega jednak wątpliwości, że więź emocjonalna z drugim człowiekiem to coś, co może nas budować, zapewniać poczucie bezpieczeństwa i zapewniać prawdziwe, głębokie szczęście.
Należy jednak przyznać otwarcie, że nie jest łatwo zbudować ten rodzaj więzi i go utrzymać, nawet jeśli nawiązywanie kontaktu z drugim człowiekiem przychodzi nam całkiem naturalnie. Jest to w rzeczywistości wielkie wyzwanie, które wymaga od nas umiejętności rozpoznawania subtelnych oznak i sygnałów świadczących o zaistniałym połączeniu.
Więź emocjonalna z drugim człowiekiem i jej oznaki
Więź emocjonalna z drugim człowiekiem sprawia, że czujemy się spokojnie, wygodnie i kontakt z daną osobą sprawia nam przyjemność. Pogłębiamy dzięki temu nasze więzi, dużo uczymy się o życiu, odzyskujemy dobrą energię i jesteśmy szczęśliwsi.
1. Zrozumienie
Więź emocjonalna z drugim człowiekiem umożliwia osiągnięcie niezwykle wysokiego poziomu wzajemnego zrozumienia. Komunikacja przebiega tam na bazie empatii, dzięki czemu znacznie łatwiej jest zrozumieć, pocieszyć oraz wesprzeć.
2. Natychmiastowe połączenie
Więź emocjonalna z drugim człowiekiem niekoniecznie wymaga od nas pracy nad głębokością i jakością związku. Czasami osobowości pasują do siebie tak idealnie, że następuje natychmiastowy “klik” w ich relacjach. Czas wpływa na ten rodzaj więzi jeszcze bardziej korzystnie.
Oczywiście, nie oznacza to, że jeśli nie czujesz magicznego połączenia w pierwszych sekundach gdy widzisz człowieka, Wasza relacja nie będzie tak głęboka. Natychmiastowe połączenie jest jednym z objawów, ale nie jest wymaganiem jakie należy spełnić aby więź była wzbogacająca.
3. Rozwój osobisty
Osoby, które mają więź emocjonalną rozwijają się psychicznie i duchowo – znacznie szybciej, jeżeli robią to wspólnie. Dzięki temu mogą się wzajemnie poznać: jaka jest osobowość drugiej osoby, jakie są jej zmartwienia i przemyślenia – dzielą się tym z człowiekiem.
Jest to nierozerwanie związane z komunikacją międzyludzką. Dialog między osobami o silnej więzi emocjonalnej działa pobudzająco i wzbogaca. Nigdy nie przestają oni się od siebie uczyć, niezależnie od tematu rozmowy.
4. Uczucie spokoju i ukojenia
Ludzie o niezwykłej więzi czują się w swoim towarzystwie bardzo spokojnie. Znika stres i znacznie łatwiej jest nabrać dystansu do problemów. Dzięki temu można na nie spojrzeć z nowej, świeższej perspektywy. Ten wewnętrzny spokój otwiera drogę pozytywnym emocjom, co budzi w nas kreatywność konieczną do stawiania czoła wyzwaniom życia codziennego.
5. Towarzystwo
Więź emocjonalna stanowi doskonałe antidotum na samotność. Czujemy się wtedy bezpiecznie, jakby przytuleni emocjonalnie i to niezależnie od odległości jaka dzieli nas z drugim człowiekiem. Wiąże się to z wielkim poczuciem bezpieczeństwa i zadowolenia. Czujemy, że druga osoba o nas myśli i nieważne, że nie ma jej obok nas, zawsze jesteśmy obecni w jej świadomości.
Zwłaszcza w chwilach kryzysu przeświadczenie to pomaga nam szukać rozwiązań zamiast się załamywać. Nie musimy prosić drugiego człowieka o pomoc – on i tak wyjdzie z inicjatywą aby nam jej udzielić. Będzie z nami, wysłucha, pocieszy i nie porzuci.
6. Fascynacja
Czujemy się zafascynowani ludźmi, z którymi łączy nas niezwykła więź – jest to całkiem naturalna reakcja. Osoby takie wydają nam się interesujące i gdybyśmy tylko mogli, założylibyśmy dla nich nasz osobisty fanklub. Ich sukcesy i osiągnięcia świętujemy z najszczerszą radością i bez cienia zazdrości.
Oczywiście, nie oznacza to wcale, że więź emocjonalna z drugim człowiekiem zaślepia nas na jego wady. Tak bliskie połączenie sprawia, że tym bardziej widzimy wszystkie słabe strony człowieka – nic przecież przed nami nie ukrywa. W przeciwieństwie jednak do innych osób, dialog przebiega tu w sposób znacznie bardziej otwarty, dzięki czemu osoba się rozwija.
7. Empatia
Więź emocjonalna z drugim człowiekiem może się również objawiać poprzez empatię. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ludzie, których łączy niezwykła więź niekoniecznie muszą wyrażać wszystko to, co czują słowami. Już po samym sposobie mówienia przez drugą osobę są w stanie ustalić, co się z nim dzieje i czy ma problemy. Stawianie się w sytuacji drugiego człowieka przyczynia się do wzmocnienia związku.
Więź emocjonalna z drugim człowiekiem – inne wskazówki
Gdy więź emocjonalna z drugim człowiekiem już zaistniała, należy ją odpowiednio odżywiać aby była trwała. Możemy to zrobić poprzez świadome wprowadzanie w czyn pewnych kroków wzmacniających naszą relację. Bardzo ważnym elementem jest tu empatia: gdy szczerze troszczymy się o drugą osobę, możemy to okazać w sposób praktyczny.
Dzięki temu drugiej osobie nie będzie trudno zauważyć, że szczerze się nią przejmujemy i że staramy się jej pomóc w miarę naszych najlepszych możliwości. W wielu przypadkach już tylko ten jeden gest sprawia, że poziom niepokoju u drugiej osoby się obniża, w związku z czym poprawia się nasza komunikacja.
Co więcej, należy podkreślić znaczenie odpowiedniego reagowania na drugą osobę i to, co do nas mówi. Jeżeli na przykład słuchamy jakiegoś doświadczenia, należy zwrócić uwagę na detale, dopytać o różne elementy i postarać się wczuć w to, jak się czuła w danym momencie. Na tym właśnie polega aktywne słuchanie – ono nigdy nie zawodzi w naszych relacjach międzyludzkich.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Naranjo M. Relaciones interpersonales adecuadas mediante una comunicación y conducta asertivas. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas en Educación” [Internet]. 2008 [consultado 05 may 2022]; 8(1):1-27. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=44780111