Koherencja serca jest określeniem, które opisuje stan wysokiej sprawności fizycznej i psychicznej. Serce ma około 40 000 neuronów, które łączą się z emocjonalnym mózgiem. Im głębsza jest Twoja wewnętrzna równowaga i pozytywne emocje, tym bardziej Twoje serce jest w harmonii i mówi Twojemu mózgowi, by był spokojny. Otwiera to przepływ pomysłów i zmniejsza stres.
Koherencja serca to fascynująca koncepcja, którą wielu psychologów łączy z inteligencją emocjonalną. Dotyczy to przede wszystkim sprawności układu nerwowego, układu hormonalnego, układu odpornościowego i (przede wszystkim) układu sercowo-naczyniowego podczas regulacji emocji.
“Odpocznij: pole, które wypoczęło, daje piękny plon.”
-Owidiusz-
Wierzcie lub nie, wasze serce też ma swój “mózg”. W rzeczywistości ma bardzo złożony, wzajemnie połączony obwód neuronalny. Wpływa na Twoje emocje, a także na fizjologię Twojego ciała. Co więcej, Twoje serce pobudza wydzielanie pewnych hormonów, takich jak adrenalina i oksytocyna, które są związane z miłością, uczuciami i zachowaniami prospołecznymi.
Spokojne serce, serce bijące w harmonii i interpretujące, że “wszystko jest w porządku”, wysyła sygnały do mózgu i autonomicznego obwodowego układu nerwowego. W ten sposób dostosowuje je do tego samego stanu dobrego samopoczucia i spokoju. To fascynująca definicja koherencji serca.
Koherencja serca: połączenie mózgu i serca
Aby lepiej zrozumieć koncepcję koherencji serca, najpierw zróbmy mały test. Usiądźmy na kilka minut i spróbujmy się zrelaksować. Połóż rękę na sercu i poczuj przez chwilę, jak bije.
Czy bije bardzo szybko, czy rytmicznie i spokojnie? Jeśli jesteś naprawdę zrelaksowany, Twoje tętno będzie normalne, a Twoje myśli będą płynąć spokojnie, bez presji i negatywności. Jednakże, nawet jeśli siedząc masz szybkie lub nieregularne bicie serca, prawdopodobnie jesteś pod wpływem stresu lub dużego niepokoju. Twoje serce i mózg myślą, że jesteś w niebezpieczeństwie.
Jak można wywnioskować, emocje, takie jak strach, stres czy gniew, powodują, że serce bije szybko i nieregularnie. Kiedy tak się dzieje, powoduje to chaos biochemiczny i organiczny. Brak równowagi rozciąga się na pozostałe narządy, szczególnie na mózg. W rzeczywistości Twoje serce wysyła znacznie więcej informacji do mózgu niż na odwrót. Ta wspaniała inżynieria składa się z włókien nerwowych, które przechodzą z serca do podstawy czaszki.
Koherencja serca i chaos serca
Teraz możesz zobaczyć, że emocje, które nazywamy negatywnymi, takie jak gniew lub podrażnienie, wyzwalają chaos serca. Należy jednak również powiedzieć, że coś tak powszechnego, jak bycie zawsze zmartwionym lub bycie zestresowanym przez pracę lub relacje, również zakłóca tę harmonię. Powodują one również nieregularne bicie serca.
Z drugiej strony, koherencja serca zachodzi, gdy czujemy się spokojni, szczęśliwi i zadowoleni. Harmonia w Twoim sercu nie tylko dociera do twojego mózgu i pozwala Ci myśleć lepiej, bardziej pozytywnie i kreatywnie. Poprawia również Twoje fizjologiczne rytmy. Sprawia, że nasze układy oddechowe, krążeniowe i trawienne działają zsynchronizowane i są zdrowe.
Jak możemy zwiększyć koherencję serca?
Dobra koherencja serca, jak można się domyślić, ma niezliczone zalety. Nie tylko poczujesz się znacznie lepiej fizycznie, ale także sprawisz, że Twój mózg będzie bardziej wydajny w przetwarzaniu informacji, generowaniu pomysłów i łączeniu się z teraźniejszością.
Ale jak to robimy? Jak możemy zwiększyć koherencję serca? Oto kilka kluczy.
“Wyeliminuj w swoim życiu wszystko, co powoduje stres i odbiera Ci uśmiech”.
-Paulo Coelho-
- Biofeedback. Biofeedback to bardzo przydatny rodzaj terapii dla osób z ADHD, bezsennością, przewlekłym bólem, fobiami i nie tylko. Cel jest ambitny i bardzo interesujący: kontrolować funkcje fizjologiczne danej osoby, a tym samym poprawić jej zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli chcesz spróbować, udaj się do centrum, w którym specjalizują się w technice biofeedback.
- Bądź bardziej świadomy tego, co dzieje się w środku. Żyjemy koncentrując się na zewnątrz i na tym, co mamy lub czego nie mamy. Jednakże jesteśmy odłączeni od tego, co dzieje się w nas, gdzie serce i umysł są od siebie zależne. Naucz się słuchać siebie, kontrolować swój oddech i medytować.
- Joga, uważność, ćwiczenia fizyczne. Jednym ze sposobów promowania koherencji serca jest praktyka ćwiczeń, które zwiększają świadomość Twojego serca, sposobu oddychania i tego, jak się czujesz. Spróbuj spędzić godzinę dziennie na ćwiczeniach, a uzyskasz lepsze połączenie ciało-umysł.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- McCraty, R., Atkinson, M., Tomasino, D., & Bradley, R. T. (2009). The Coherent Heart Heart-Brain Interactions, Psychophysiological Coherence, and the Emergence of System-Wide Order. Integral Review: A Transdisciplinary & Transcultural Journal for New Thought, Research, & Praxis. https://doi.org/Publication No. 06-022
- Berntson, G. G., & Cacioppo, J. T. (2007). Heart Rate Variability: Stress and Psychiatric Conditions. In Dynamic Electrocardiography. https://doi.org/10.1002/9780470987483.ch7
- Kim, D.-K., Lee, K.-M., Kim, J., Whang, M.-C., & Kang, S. W. (2013). Dynamic correlations between heart and brain rhythm during Autogenic meditation. Frontiers in Human Neuroscience. https://doi.org/10.3389/fnhum.2013.00414
- Kim, D.-K., Rhee, J.-H., & Kang, S. W. (2014). Reorganization of the brain and heart rhythm during autogenic meditation. Frontiers in Integrative Neuroscience. https://doi.org/10.3389/fnint.2013.00109