Nasze doświadczenia kształtują i rozwijają naszą samoocenę, zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Ocena naszego sposobu bycia i zestawu cech, które składają się na naszą osobę wpływa na nasze poczucie własnej wartości. Dlatego ważne jest, aby nie pomijać problemów z nim związanych.
Poczucie własnej wartości jest jednym z filarów naszego funkcjonowania. Jest jak silnik, który popycha nas do dobrego lub złego samopoczucia. Czasami jednak doświadczenia, spostrzeżenia, porównania lub wiadomości, które otrzymujemy, mogą nam przeszkadzać i wpłynąć na to, jak oceniamy samych siebie. Zobaczmy, jakie są 4 najczęstsze problemy z poczuciem własnej wartości i jak się z nimi zmierzyć.
Uczucie, że nie jesteśmy niczego warci, że nie jesteśmy zdolni lub, po prostu, patrzymy na siebie negatywnie, to znaki ostrzegawcze, które mogą oznaczać posiadanie niskiej samooceny.
4 najczęstsze problemy związane z poczuciem własnej wartości
Mieć negatywny obraz samego siebie
Nasze oczy są pierwszym lustrem, w których widzimy własne odbicie. Realistyczna wizja nas samych musi uwzględniać zarówno cechy pozytywne (zalety), jak i negatywne (wady).
Jeśli założymy “nieprzejrzyste okulary” nie pozwolimy, aby wkradło się w nas światło i skupimy się tylko na naszych wadach. Jednak jeśli jesteśmy w stanie zmienić nasze okulary, zmieni się też percepcja i ocena, którą sami sobie wystawiliśmy. Niemożliwe, że jesteśmy pełni jedynie wad. Poza tym, jak mamy zobaczyć dobrą stronę życia, jeśli nie jesteśmy w stanie zobaczyć dobrych rzeczy w samym sobie?
Kiedy szarość i czerń rządzą naszym życiem, być może powinniśmy poszukać innych kolorów, innych alternatyw.
Niepewność swoich czynów i myśli
Mówi się, że wątpienie jest mądrością, ale kiedy stale kwestionujemy nasze pomysły lub działania, niepewność może wpędzić nas w ślepy zaułek. Jeśli przyzwyczaimy się nie ufać naszym zdolnościom i działaniom, odbierzemy sobie naszą, a co za tym idzie, będziemy mieć jeszcze niższą samoocenę.
Kochać siebie samych oznacza ufać sobie samym. Wierzyć mocno we własne wartości i zasady oraz być gotowym ich bronić. Oznacza to również przyznanie się do błędu, gdy się mylimy.
Czekanie, aż inni zaakceptują to, co chcemy zrobić lub to, o czym myślimy, to nie jest prawidłowa droga. Często inni nie wiedzą, czego tak naprawdę pragniemy lub mają inne priorytety. Dlaczego nie zaryzykować i nie zacząć być sobą? W ten sposób przestaniemy być wrażliwi na słowa innych i staniemy się autentyczni.
Brak akceptacji samego siebie
Jednym z głównych problemów dotykających nasze poczucie własnej wartości jest brak samoakceptacji. Kiedy nie dajemy sobie okazji do rozpoznania naszych cech i zaakceptowania naszych błędów i uczuć, nie akceptujemy siebie samych.
Jeśli nie uda nam się dopasować różnych części, które nas tworzą, nasza samoocena straci na sile i rozpadnie się na kawałki. Nasz rozwój i nasze relacje będą mocno ograniczone.
Co jest złego w odkrywaniu siebie? Samoakceptacja oznacza możliwość dalszego rozwoju, a także otwiera drzwi do zmiany. Jak powiedział kiedy Carl Jung: “To, czemu zaprzeczasz, kontroluje Cię. To, co akceptujesz, zmienia Cię”.
Częsta obecność negatywnych myśli
Wszyscy doświadczamy chwil, kiedy to mamy w głowie negatywne myśli, nawet jeśli nie jesteśmy ich do końca świadomi. Stałe negatywne myśli wskazują na problemy z poczuciem własnej wartości i mogą się pokazywać na wiele sposobów:
- Nieumiejętność cieszenie się życiem
- Nieumiejętność zobaczenia pozytywnej strony sytuacji
- Nienawiść do samego siebie
- Niepokój
- Nagłe lub przesadne wahania nastroju
- Poczucie winy
- Przesadne reakcje
- Nadwrażliwość i/lub nadmierna aktywność
- Impotencja
- Samookaleczanie
- Przewlekłe niezdecydowanie
- Perfekcjonizm
W związku z tym ważna jest również ocena obrazu, który sami tworzymy w oparciu o to, jak się czujemy. Ma to wielki wpływ na nasze poczucie własnej wartości. Oczywiście jeśli czujemy się źle, będzie on znacznie bardziej negatywny, niż gdy doświadczymy pozytywnych uczuć. Na przykład, wstyd może nas unieruchomić, gniew może wprowadzić napięcie, a smutek może doprowadzić do zaniedbania samego siebie i złego samopoczucia.
Sprawdzanie siebie samych od czasu do czasu da nam wskazówki odnośnie tego, jak oceniamy samych siebie i pozwoli nam lepiej zarządzać tym, jak się czujemy.
Poczucie własnej wartości to szkielet naszego “ja”
Problemy z poczuciem własnej wartości mogą prowadzić do porażki i problemów, jeśli je zignorujemy. Praca nad inteligencją emocjonalną pomoże nam poprawić sposób, w jaki oceniamy samych siebie.
Wartości, zwyczaje, wdzięczność i akceptacja to niektóre czynniki, które wpływają na nasz sposób bycia i działania. Ponadto bardzo ważne jest to, co wydaje nam się, że inni o nas myślą. Stworzenie świadomości, aby prawidłowo pracować nad samooceną ułatwi osiągnięcie naszych marzeń, a przede wszystkim zapewni dobre samopoczucie. Nie zapominajmy, że miłość własna jest początkiem wszystkiego.
“Szczęście nie jest tym, co mamy, jest tym, czym jesteśmy. Więc nie myl pojęcia, jesteśmy ludźmi, nie posiadaczami.”
-Ángel Rielo-