Albert Einstein jest jednym z najbardziej znanych naukowców XX wieku. Jego wielkim wkładem w naukę była teoria względności, jednak, mimo że był naukowcem, zostawił nam również cenne nauki, które możemy wykorzystać dla naszego rozwoju osobistego. Zebraliśmy jego mądrości, które mogą nam służyć jako inspiracja i refleksja.
Uznany dziś za wybitnego naukowca, Albert Einstein – być może to prawda, być może legenda – jako dziecko nie był uważany przez swoich nauczycieli za szczególnie inteligentnego ucznia. Miał problemy z wyrażaniem siebie, nawiązywaniem kontaktów z innymi, a mówić zaczął dopiero gdy skończył 3 lata. W okresie dojrzewania jego problemy były jeszcze poważniejsze.
Prawdą jest, że Albert Einstein nie był w stanie wpasować się w swoje otoczenie w szkole średniej, do której uczęszczał. Mówią, że jeden z profesorów, dr Joseph Degenhart, powiedział mu, że nigdy niczego w życiu nie osiągnie. Mimo to utrzymał motywację, by w końcu nadać kształt teorii względności. Teorii, którą wielu próbowało zdyskredytować.
Oto niektóre z wypowiedzi Alberta Einsteina, jego własne wnioski, które pomogły mu w jego osobistym rozwoju.
“Każdy jest geniuszem, ale jeśli osądzasz rybę po jej zdolności wspinania się na drzewa, całe życie spędzi wierząc, że jest bezużyteczna”
-Albert Einstein-
Dwa sposoby postrzegania życia
“Istnieją dwa sposoby postrzegania życia: jeden to wierzyć, że cuda nie istnieją, drugi to wierzyć, że wszystko jest cudem”
-Albert Einstein-
To jedno ze zdań Alberta Einsteina, które może zmusić nas do przemyślenia naszego stosunku do życia. Czy uważamy się za ofiary wszystkiego, co nam się przydarza? Czy wierzymy, że nie mamy możliwości wpływania na to, co dzieje się z nami? Czasami to, co postrzegamy jako negatywne, przeszkadza nam tak bardzo, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć możliwości, jakie przynosi.
Dzisiejsze społeczeństwo każe nam patrzeć poprzez filtr. Filtr braków, zamiast obfitości. Dlatego uważamy, że musimy kupić towary lub usługi, które dostarczą nam tego, co myślimy, że nam brakuje. Dla wielu jest tak, jakby nigdy, nawet na chwilę, nic nie było wystarczające. Czują się biedni, brakuje im czegoś. Uczucie, które w pewnym sensie, wszyscy na pewnym etapie naszego życia poznajemy.
Powinniśmy przyjąć inną perspektywę i zaakceptować perspektywy innych w stosunku do życia. Zamiast odrzucać, spróbujmy spojrzeć na sytuacje z innej perspektywy. Aż do momentu, kiedy zdamy sobie sprawę, że to jak postrzegamy rzeczywistość zależy tylko i wyłącznie od nas.
Życie na pilocie automatycznym
“Niewielu widzi własnymi oczami i czuje własnym sercem”
-Albert Einstein-
To drugi z cytatów Alberta Einsteina, który odnosi się do czegoś, co wielu robi zamiast używać sumienia: żyje na automatycznym pilocie. Nasze przekonania, ogromna większość z nich nauczona lub odziedziczona, nasze nawyki i nasze mentalne i zachowawcze wzorce są tym, co kieruje naszym życiem. W ten sposób pozostajemy ślepi.
Trudno jest wyjść z tego trybu automatycznego. Jednakże istnieje wiele działań, takich jak medytacja lub mindfulness, które zachęcają nas do bycia bardziej obecnymi, do odejścia od mechanicznego sposobu życia, który sprawia, że zachowujemy się jak roboty. To wzbogacające doświadczenie połączenia się z naszym wnętrzem.
“Muszę być gotów porzucić to, kim jestem, aby stać się tym, kim chcę być”
-Albert Einstein-
Niebezpieczeństwo nierobienia niczego
“Szaleństwo to robić ciągle to samo i spodziewać się innych rezultatów”
-Albert Einstein-
Co zyskujemy potykając się zawsze o ten sam kamień? Zwykle oczekujemy, że rzeczy się zmienią bez zmiany naszych przyzwyczajeń, naszych postaw, bez dojrzałości z naszej strony. To tak, jakbyśmy zrzucali odpowiedzialność za to, co się nam przytrafia na bliżej nieokreśloną siłę wyższą. Może fart lub pech, a może to inni są winni.
Wiele razy ludzie żyją jak ofiary, wiecznie się skarżąc, mówiąc rzeczy takie jak “Nie podoba mi się moja praca, ale nie mogę znaleźć innej” lub “Wiem, że mój partner się zmieni, ja to sprawię”. To, jak mówił Albert Einstein, czyste szaleństwo!
Aby zacząć widzieć zmiany, musimy najpierw wprowadzić zmiany w nas samych. Rusz się, opuść twoją strefę komfortu, działaj, nie stój spokojnie. Trudno jest otrzymać inny wynik powtarzając ciągle ten sam schemat działania.
Porażka to przestać próbować
“Nie przegrasz dopóki nie przestaniesz próbować”
-Albert Einstein-
Ten czwarty cytat Alberta Einsteina pozwala nam zastanawiać się nad tym, co przez długi czas uznawaliśmy za oczywiste. Porażki nie są powodem, aby się poddać, ponieważ można się z nich wiele nauczyć. Niepowodzenia są nauką i postrzeganie ich jako takich pozwala nam iść naprzód.
Wiele osób uważa, że porażka jest sygnałem, by się poddać, by pomysleć, że ”to nie jest dla mnie”. Gdyby Albert Einstein też w to wierzył, nie mielibyśmy dzisiaj ani jego nauk ani też nauk wielu innych ludzi, którzy wnieśli wielki wkład w rozwój ludzkości. Tak, prawdziwa porażka pojawia się tylko wtedy, gdy przestaliśmy próbować lub kiedy skupiamy się tylko na celu.
“Geniusz składa się z 1% talentu i 99% pracy”
-Albert Einstein-
Móc zmiany sposobu myślenia
“Świat, jaki stworzyliśmy, jest wynikiem naszego myślenia. Nie można go zmienić bez zmiany naszego myślenia”
-Albert Einstein-
Chociaż ciężko w to uwierzyć rzeczywistość, jaką obserwujemy, sposób, w jaki ją postrzegamy w dużej mierze zależy od naszych wcześniejszych doświadczeń i naszego nastawienia, optymizmu lub pesymizmu, który aplikujemy naszemu spojrzeniu. Dlatego też na nic zda się narzekanie, jak niesprzyjające mamy warunki, ponieważ to my powinniśmy zmienić nasz sposób myślenia i sposób w jaki postrzegamy świat.
Wiedząc to, Albert Einstein pozwala nam na refleksję na temat wszystkich tych zachowań, które pozostawiają nas na łaskę okoliczności, tak jakbyśmy nie mieli zupełnie żadnej kontroli. Kiedy, w rzeczywistości, każda zmiana rodzi się w nas. To my sami mamy wielką moc, której nie używamy.
Jeśli chcesz wspomóc twój rozwój osobisty, jesteś w trakcie kryzysu lub po prostu czujesz, że ciężko ci iść do przodu, te cytaty Alberta Einsteina mogą ci pomóc. Refleksja nad każdą z nich pomoże ci otworzyć twój umysł, zakwestionować wszystko to, czego się nauczyłeś i czynności, które wykonywałeś automatycznie. Pozwoli ci żyć pełnią życia, wzbogacając twoje wnętrze każdego dnia.