Warstwa mgły: prosta technika poprawiania umiejętności społecznych

Warstwa mgły

Co się stanie, jeśli zjedziemy autostradą i nagle znajdziemy się w sytuacji, gdy opatula nas gęsta warstwa mgły? Naturalną rzeczą jest dla nas zdjęcie nogi z gazu i zatrzymanie samochodu na pasie awaryjnym zatrzymując przy tym maksymalną ostrożność. Ewentualnie, jeśli ta warstwa mgły nie jest zbyt gęsta, będziemy mogli kontynuować jazdę, jednak ze znacznie mniejszą prędkością i przy uważnym wypatrywaniu przeszkód przed sobą.

Sposób, w jaki postępujemy w takiej sytuacji, jest bardzo charakterystyczny. I możemy faktycznie zastosować go jako technikę, która może poprawić także nasze umiejętności społeczne. W końcu każdy z nas w jakimś momencie swego życia znalazł się lub znajdzie się w jakimś kłopotliwym położeniu. Każdego z nas spotkała na przykład niespodziewana krytyka lub zostaliśmy wciągnięciu w jakiś konflikt, którego nie chcieliśmy wcześniej wziąć pod uwagę.

Dobrą wiadomością jest to, że możemy użyć w takiej sytuacji czegoś, co nazwalibyśmy “techniką typu warstwa mgły”. Jeśli to zrobimy poprawnie, będziemy w stanie wyjść z tych wszystkich sytuacji bez żadnego szwanku.

“Zanim zareagujesz na cokolwiek, zwolnij. Głęboko odetchnij trzy razy, uśmiechnij się i odpowiedz ze współczuciem”.
Deepak Chopra

Warstwa mgły, czyli znaczenie dawania sobie czasu na reakcję

Technika o nazwie warstwa mgły zachęca nas do zatrzymania się na chwilę. Aby spowolnić emocje, które odczuwamy. Jest ona o tyle przydatna, że nasza własna natura zmusza nas do reagowania w impulsywny sposób na wszystkie sytuacje, które nie toczą się dokładnie po naszej myśli.

Załóżmy na przykład, że ktoś nas nieoczekiwanie zacznie krytykować. Możemy wtedy poczuć złość i pokusę, aby zareagować dość ostro. Inaczej mówiąc, w taki sposób, w jaki tak naprawdę nie chcielibyśmy postąpić, ale emocje przejmą nad nami kontrolę.

Upokarzające, krępujące lub sprzeczne sytuacje mogą wydobyć z nas tę ciemną stronę naszej osobowości, którą uważamy za niemożliwą do kontrolowania. Niemniej jednak warto wiedzieć o tym, że ta ciemna strona chce po prostu nas ochronić w taki sposób, w jaki potrafi.

Niezależnie od tego, czy dana sytuacja jest prawdą, czy też jest to coś, co tylko uznajemy jako atak, czy może ktoś nas tylko wzywa, to jednak w naszej psychice pojawia się dość konkretna reakcja. Są to myśli typu “ktoś mnie osądza” lub “nie szanuje mnie i nie docenia”, czy też nawet “chce mnie upokorzyć”. Takie myśli będą wywoływać reakcję opartą na naszych nerwach i naszych emocjach.

Kobieta z piórem

Ale co się dzieje, gdy pozwalamy targającym nami emocjom przejąć całkowitą kontrolę nad naszym postępowaniem? Cóż, w efekcie później wyrywamy sobie włosy z głowy widząc tego efekty. Wynika to z tego, że nasze emocje popychały nas do zachowania, co do którego z perspektywy czasu wiemy doskonale, że powinniśmy zrobić to inaczej. I tutaj właśnie w grę wchodzi wspomniana przez nas powyżej technika o nazwie “warstwa mgły”.

Dzięki temu, co oferuje warstwa mgły uświadomimy sobie, jak ważne jest spowolnienie naszych działań i ochłonięcie. Wystarczy tylko dojść do momentu, w którym przynajmniej będziemy w stanie ujrzeć całą sytuację znacznie bardziej wyraźnie.

Technika ta pomoże nam również obserwować nasze emocje. Jeśli to zrobimy, będziemy w stanie skutecznie wykorzystać ich energię i przekaz w najbardziej korzystny dla nas sposób. Dzięki temu nasze umiejętności społeczne będą coraz lepsze i nie będziemy musieli ciągle przepraszać za to, co zrobiliśmy lub powiedzieliśmy.

“Zanim zaczniesz działać, wysłuchaj. Zanim przeczytasz, pomyśl. Zanim skrytykujesz, poczekaj. Zanim zrezygnujesz, spróbuj. ”
Ernest Hemingway

Nie musimy reagować od razu

Istnieje jedna szczególnie zdradziecka pokusa. To pokusa polegająca na tym, by natychmiast zareagować na to, co nas zaskoczyło. To “cokolwiek” może być na przykład dowolnego rodzaju konfliktem lub krytyką.

Często nie poświęcamy sobie czasu i nie używamy techniki “warstwa mgły”. To tak, jakby coś w nas krzyczało “nie możesz czekać ani chwili”. Słuchamy, rozmawiamy, kłócimy się, nie zgadzamy się lub usprawiedliwiamy. Jednak reagujemy zawsze natychmiast, bez chwili zawahania lub zastanowienia.

Otwarty umysł

W dzisiejszym świecie większość tego typu “niespodzianek” pojawia się w kontekście społecznym, a nie polega na bezpośrednim zagrożeniu życia lub niebezpieczeństwie śmierci. Innymi słowy, bardzo rzadko spotykamy się oko w oko z lwem, gdy idziemy ulicą przez centrum miasta. Oznacza to, że mało kiedy coś może wymagać szybkiej reakcji z naszej strony.

Mówiąc inaczej, przez większość życia mamy wystarczająco dużo czasu, aby rozproszyć emocjonalną chmurę, jaka pojawiła się wokół nas. Wtedy i tylko wtedy możemy wykazać się bardziej skuteczną odpowiedzią lub reakcją, która nie zaszkodzi nam na dłuższą metę. I na tym właśnie polega ta warstwa mgły.

Warstwa mgły: przykład wykorzystania tej techniki

Oto przykład zastosowania techniki o nazwie warstwa mgły w praktyce. Załóżmy teraz, że nasz przyjaciel wyrzuca nam prosto w twarz to, że nie zawsze możemy się z nim spotykać. Może to być spowodowane nawałem pracy lub innymi obowiązkami.

Ale używając będącej bohaterem tego artykułu techniki, nie powinniśmy się z nim kłócić. Nie powiedzielibyśmy w takim przypadku, że on także nie zawsze jest dostępny na każde nasze skinięcie palcem (używając głośnej mowy, z wyraźnie zirytowanym i negatywnym tonem).

To byłaby instynktowna, emocjonalna reakcja, by to ująć w prosty sposób. Ale dzięki technice o nazwie warstwa mgły, sposób, w jaki do tej sytuacji podejdziemy, prawdopodobnie byłby zupełnie inny.

Mężczyzna

Kiedy nasz przyjaciel wygłosi to właśnie oskarżenie, powinniśmy wtedy za wszelką cenę wygasić nasze emocje. Gdy tak już się stanie, możemy powiedzieć coś w stylu “rozumiem to, że jesteś na mnie zły, bo myślisz, że nigdy nie będę mieć dla Ciebie czasu”. Nie mówimy wtedy, że się z nim zgadzamy lub nie. Ale zamiast tego, wysyłamy jakąś wiadomość dla naszego przyjaciela. Rozumiemy, co jego zdaniem się dzieje, więc przynajmniej mamy szansę, że to zrozumie i się uspokoi.

Daje nam to czas na zastanowienie się nad sytuacją i podjęcie rozmowy na ten temat. Jest to optymalny sposób nawiązania porozumienia, kiedy żadna ze stron nie jest zła lub zirytowana. W ten sposób możemy sprawić, że nasz przyjaciel zrozumie, że wspólne spotkania raz na jakiś czas to nie to samo, to nigdy. I że wciąż jest on ważną częścią naszego życia, nawet jeśli mamy także swoją pracę i inne obowiązki.

“Wybierz uważnie swoje myśli, zamiast reagować w oparciu o swoje emocje.”
Robert Kiyosaki

Jak widzieliśmy na powyższym przykładzie, warstwa mgły jest tym, czego wszyscy powinniśmy używać, aby poprawić nasze własne umiejętności społeczne. Przynajmniej w tych wszystkich sytuacjach, które mogą nam najbardziej zaszkodzić.

Spróbuj na własną rękę i przekonaj się samemu, jaka jest ona efektywna. Zobacz, jak dobrze jest pomóc samemu sobie nawiązać relacje w zdrowszy sposób. I ostatecznie, w jaki sposób warstwa mgły pomaga Ci lepiej przetwarzać Twoje własne emocje i zarządzać nimi.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Covey. R Stephen (2011) Los 7 hábitos de la gente altamente efectiva. Paidos Ibérica
  • Manuel J. Smith (1997) Cuando digo no me siento culpable. DeBolsillo
Scroll to Top