Narcyzm jest cechą osobowości. Powoduje ona, że dana osoba karmi się stałą potrzebą bycia podziwianym i uczuciem wyższości. Jednocześnie osoba taka nie potrafi postawić się w czyjejś sytuacji. Dodajmy do tego niską samoocenę i wrażliwość na krytykę innych, a otrzymamy narcyzm w książkowej formie.
Narcyzi wyolbrzymiają swoje umiejętności i osiągnięcia, dając sobie tym samym poczucie wyższości i wartości. Żyją w świecie przeszytym nieograniczonym sukcesem, splendorem, pięknem i przesadną miłością do samych siebie.
Kiedy byłeś dzieckiem być może zdarzało się, że ktoś kupował dla ciebie czekoladki w kształcie zająca wielkanocnego, lub świętego mikołaja. Były to czekoladki zawinięte w kolorowy, odblaskowy papier. W swojej niewinności miałeś nadzieję, że w środku będzie mnóstwo czekolady, lub jakieś przepyszne nadzienie. Ku twojemu rozczarowaniu, kiedy dostałeś je po raz pierwszy, okazało się, że w środku były one zwyczajnie puste!
Narcyzm – na czym polega?
Narcyzm można opisać w dokładnie ten sam sposób. Ich prezencja jest przyciągająca: są inteligentni, czarujący i popularni, kiedy znajdują się w centrum zainteresowania. Jednak z biegiem czasu odkrywasz, że osoba ta jest tak naprawdę pusta w środku. Nie jest tak interesująca, jak ci się na początku wydawało.
Prawdziwy narcyz nie posiada wewnętrznych wartości niezbędnych w zdrowym związku. Są to wartości takie jak empatia, świadomość moralna, zaufanie, autentyczność, a nawet zdolność do intymności z drugą osobą.
Przebywanie z narcyzami (szczególnie jeśli nie zdajesz sobie sprawy, że nimi są) może powodować spadek poczucia własnej wartości oraz emocjonalne zmęczenie.
Jak zatem możemy rozpoznać narcyzm? Czy musimy czekać, aż nasza relacja zacznie się rozpadać, aby się o tym przekonać? Niekoniecznie…
Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, co do tego że dana osoba może mieć narcystyczne skłonności. Znajdziesz tutaj również negatywny wpływ, jaki może na tobie wywierać.
Prezentują się jako “najbardziej interesującą osobę na świecie”
Narcyz może na początku zaintrygować cię swoją osobą. Pociągnie cię jego wyraźna pewność siebie, przechwałki lub zuchwalstwo. Cechy te będą przebijać się przez historie o jego sukcesach, kontaktach z wpływowymi ludźmi lub rozmowy o ich niezliczonych darach i talentach.
Osoba ta może wydawać się interesująca lub przyciągająca, być może są też w centrum zainteresowania i duszą towarzystwa. Tak naprawdę jednak wszystko to może być fikcją – ich metodą zaspokojenia patologicznej potrzeby chwały i potwierdzenia.
Prędzej czy później odkryjesz, że ich historie są przesadzone (lub całkowicie fikcyjne), a ich pewność siebie sztuczna bądź chwiejna. Ich potrzeba zainteresowania może napędzana być dobrą samooceną i potrzebą kontaktów z innymi.
Nie jesteś tak dobry jak oni
Narcyzm charakteryzuje się dogłębną niską samooceną. Niemal wszystko w ich życiu jest dyrygowane przez potrzebę ukrycia swoich słabości. Daje im to chwilowe poczucie siły i sukcesu. Może to przejawiać się w delikatnych wymówkach, lub komentarzach na temat twojego wyglądu, bądź zachowania. Ich celem jest zachowanie swojego przekonania o własnej wyższości.
Stosują arogancką mowę ciała, zaznaczają swoją wyższość i zdystansowanie. Ich mowa pozbawiona jest emocji, natomiast od innych wymagają by czcili i idealizowali.
Udają ofiary
Narcyzm cechuje się również ekstremalnym egoizmem. Wszystko co wykracza poza doświadczenia narcyzów, lub co jest przeciwstawne ich światopoglądowi jest złe, śmieszne lub szalone. Z tego powodu wszystkie konflikty będą kończyły się niemal zawsze zrzucaniem winy na ciebie.
W oczach narcyza jesteś w pewien sposób odpowiedzialny za swój smutek, gniew lub nawet niemoralne postępowanie. Unikają wszelkiej odpowiedzialności za swoje czyny. Zrzucają ją na innych i wszystko wypaczają, tak by odpowiadało ich własnym potrzebom.
Przeczytaj też: Przyjaciele – jak rozpoznać tych fałszywych?
Wasza relacja jest jednostronna i sztuczna
To mało prawdopodobne, że będziecie dzielić się emocjami lub że doświadczycie intymności w relacji z narcyzem. Ci raczej spędzają z tobą czas, kiedy jest im to na rękę. Wszystko zależy od ich potrzeb emocjonalnych, seksualnych lub fizycznych. Podkopują twoje preferencje, potrzeby i pragnienia. Kiedy przestają być centrum zainteresowania, wtedy też przestają zwracać uwagę na innych ludzi i rzeczy.
Jeśli któryś z tych punktów wydaje się opisywać twoją obecną relację, nie obawiaj się. Tak naprawdę skorzystaj z okazji, by zastanowić się i ponownie ocenić swojego partnera, znajomego lub członka rodziny. Te ostrzeżenia mogą pomóc ci w rzuceniu nowego światła na problem. Dzięki refleksji możesz zacząć podążać w innym kierunku, z dala od cierpienia.
Jeśli chcesz by wszystko miało się dobrze, jest wiele sposobów na narcyzm. Jeśli mieszkasz lub jesteś w związku z taką osobą możesz nawet rozwinąć umiejętności rozwiązywania konfliktów, lub wzmocnić pewność siebie i samoocenę.
Koniec końców wiedza to siła. Bycie świadomym oznak narcyzmu pozwoli ci na przygotowanie się do podejmowania właściwych decyzji w swoich relacjach.