Wizyta u psychologa: przydatne porady, jak ją najlepiej wykorzystać

Jasność co do tego, czego oczekujesz, znalezienie zrozumienia i zadawanie pytań bez strachu to tylko niektóre z pomysłów, które pomagają uczynić terapię bardziej owocną.

Smutne twarze i uśmiechnięta twarz

Kiedy czujesz, że nie możesz poradzić sobie z problemami i decydujesz się poprosić o pomoc, musisz wiedzieć, jakie masz prawa i co zrobić, aby wizyta u psychologa przyniosła jak najwięcej korzyści. Bez względu na to, czy idziesz do wybranego profesjonalisty raz czy kilka razy.

Właśnie dlatego chcemy Ci przekazać kilka porad, aby Twoja wizyta u psychologa była jak najbardziej owocna. Mamy nadzieję, że pomogą one w pełni wykorzystać Twój czas z psychologiem.

„Największym odkryciem mojego pokolenia jest to, że człowiek może zmienić swoje życie, zmieniając swoje nastawienie”.
-William James-

Wizyta u psychologa – czuj się komfortowo, aby móc zaufać

Wizyta u psychologa wymaga przede wszystkim dobrej atmosfery. Zarówno pacjent, jak i specjalista powinien czuć się dobrze. Jeśli dobrze się czujesz, możesz w pełni wykorzystać czas i rozmawiać o wszystkim, co myślisz.

Otwórz się na specjalistę i pozwól sobie na swobodną rozmowę. Pamiętaj, że psycholog nie będzie Cię osądzał ani oceniał.

Pamiętaj że psychologowie są zobowiązani zachować tajemnicę zawodową, więc nic, co im powiesz, nie zostanie przekazane nikomu innemu.

Nie bój się dyskutować na trudne lub kłopotliwe tematy. Zadaniem psychologa nie jest oskarżanie Cię ani atakowanie Cię, aby Twoje brzemię było jeszcze cięższe.

Naszym najlepiej rozwiniętym zmysłem jako psychologów jest słuch. Jesteśmy tu, aby Cię słuchać.

Mamy narzędzia, które pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na Twoje problemy i zmartwienia. Nie jesteśmy tutaj, aby z Tobą walczyć.

Wizyta u psychologa

Większość psychologów to bardzo otwarci ludzie. Ponadto znamy wiele innych osób, które są bardzo różne, nawet jeśli przechodzą przez takie same sytuacje.

Ale przede wszystkim jesteśmy profesjonalistami. Jesteśmy w stanie odłożyć na bok nasze życie, doświadczenia i pomysły, aby nie włączać ich do dyskusji. Skupiamy się na tym, co nam mówisz.

Wizyta u psychologa to czas, gdy musisz czuć, że psycholog Cię słucha i wiedzieć, że nie jest uprzedzony… Jeśli nie czujesz się komfortowo, masz pełne prawo umówić się do innego specjalisty.

Nawet w przypadku zmiany specjalisty wizyta u psychologa zasługuje na drugą szansę. Nie myśl, że wszyscy jesteśmy tacy sami, ponieważ prawda jest taka, że ​​jak w każdym zawodzie, nie każdy psycholog czuje powołanie.

Jesteś umysłem i ciałem

Wizyta u psychologa to idealny moment, żeby powiedzieć, wyrzucić z siebie nawet najbardziej (pozornie) niezwiązane lub nieistotne rzeczy. Wbrew pozorom one mogą być przydatne.

To prawda, że ​​psychologowie nie są lekarzami. Pamiętaj jednak, że jesteś zarówno umysłem, jak i ciałem, jedną połączoną jednostką. Jeśli nie czujesz się dobrze psychicznie, Twoje ciało także cierpi. I odwrotnie.

Powiedz psychologowi, jeśli masz problemy ze snem, brakiem apetytu, bólami głowy itp. Powiedz też, jeśli danego dnia przydarzyło Ci się coś dziwnego. Poważnie, możesz mu powiedzieć wszystko!

„Niewypowiedziane emocje nigdy nie umrą, zostaną pogrzebane żywcem i wyjdą na światło dzienne w brzydszej postaci”.
Zygmunt Freud

Dwie osoby trzymają się za ręce

Nie ukrywaj ani nie zatrzymuj żadnych informacji. Psycholog nie potrafi czytać Ci w myślach. Wykorzystaj przestrzeń i poufność na swoją korzyść. Temu właśnie służy wizyta u psychologa.

Na początku może być Ci ciężko, szczególnie jeśli to dla Ciebie to coś nowego. Ale pamiętaj, że masz kontrolę nad tym, co mówisz i jak daleko się posuniesz.

Jeśli będziesz mówić półprawdy lub nie opowiesz całej historii, psycholog nie będzie mógł Ci w pełni udzielić pomocy. Będzie mógł Ci pomagać tak samo połowicznie, jak połowicznie opowiadasz mu o swoich problemach.

Wizyta u psychologa może być spowodowana tym, że odczuwasz objawy fizyczne lub trudności. Ale możesz też zdecydować się na nią, ponieważ chcesz lepiej poznać siebie.

Jeśli tak jest, idź ze swoją historią jak najdalej. Aż do najgłębszych, najciemniejszych części Ciebie. Pomoże Ci to poradzić sobie z wszystkim, co życie stawia na Twojej drodze.

Nie musisz mieć poważnego problemu, możesz chcieć wiedzieć, dlaczego zawsze wybierasz osoby, które są dla Ciebie złe, lub dlaczego niektóre rzeczy są dla Ciebie trudne itd. Powszechne przekonanie o tym, że wizyta u psychologa jest dla szalonych osób to tylko mit!

Porozmawiaj z psychologiem o swoich uczuciach i zadaj mu tyle pytań, ile chcesz

Porozmawiaj z psychologiem o swoich uczuciach. Jeśli nie podoba Ci się coś, co Ci odpowiedział, powiedz mu to! Nie ukrywaj, że nie podoba Ci się coś, co mówi Twój psycholog, ponieważ zakłóci to Waszą więź.

Nieporozumienia zdarzają się nawet podczas terapii. Czasami psycholog powie coś, co my zrozumiemy jako coś innego. Ważne jest, aby z nimi rozmawiać i nie trzymać negatywnych emocji w sobie.

Wizyta u psychologa

Jeśli jest coś, czego nie rozumiesz, zadaj tyle pytań, ile potrzebujesz. Nie denerwuj się, ponieważ ogarnia Cię zakłopotanie lub złość.

Psycholog także może popełniać błędy. Wizyta u psychologa, a zwłaszcza jej najważniejsze etapy, są intensywne nie tylko dla pacjenta, ale także dla nas, psychologów.

Ta intensywność może prowadzić do popełnienia błędu. Niemniej błędy te można naprawić, jeśli komunikacja podczas terapii pozostanie otwarta i szczera.

Psychologowie rzadko używają języka medycznego lub psychologicznego. Na ogół nie wyrażają się też nadmiernie złożoną gramatyką.

Zwykle mówimy w taki sposób, aby osoba siedząca przed nami mogła bez problemu nas zrozumieć, niezależnie od tego, ile wie o ludzkim umyśle.

Mimo to, jeśli nas nie zrozumiesz, będziemy szczęśliwi, gdy powiesz nam to otwarcie. Ponieważ wtedy będziemy mieli możliwość dostosowania naszego języka.

Psycholog jest, by słuchać

Zachowaj cierpliwość. Jesteś tym, który nadaje tempo, zmiany przyjdą w Twoim rytmie. Pamiętaj jednak, że „Nie od razu Rzym zbudowano”.

Żyjemy w społeczeństwie, w którym wszystko dzieje się naprawdę szybko. A kiedy odczuwamy pewien dyskomfort, chcemy natychmiast się go pozbyć. Generalnie współczesnym ludziom brakuje cierpliwości i tolerancji.

Z mojego doświadczenia wynika, że wizyta u psychologa, czyli ​​terapia działa o wiele lepiej niż leki (i bez skutków ubocznych), ale trzeba dać jej czas.

Psycholog jest po to, by Cię wysłuchać. Czasem trudno jest znaleźć członków rodziny i przyjaciół, którzy mają czas i potrafią wszystko zrozumieć. Nawet jeśli wątpisz w prawdziwość tych słów, daj szansę i umów się na wizytę.

Spróbuj mówić przez 5 minut o problemie, a zobaczysz, jak większość ludzi (mimo że nie chcą Cię skrzywdzić), zacznie Ci mówić, jak rozwiązać problem.

Opowiedzą Ci historię o kimś, kto miał podobny problem lub o swoich doświadczeniach. Niektórzy ludzie nawet nie będą w stanie sobie z tym poradzić i utną temat, by skierować rozmowę na swoje własne problemy.

Nie osądzaj ich… jeśli zamienilibyście się rolami, Twoje zachowanie prawdopodobnie byłoby takie samo. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do słuchania.

Psycholog Cię wysłucha. Ale nie udzieli Ci porad ani nie rozwiąże Twoich problemów. Tylko Ty znasz odpowiedzi i rozwiązania swoich problemów.

To, co się dzieje wynika z tego, że Twoja powtarzania w kółko samoanaliza nie jest obiektywna i zazwyczaj nie działa. W wielu przypadkach nie mówimy też o naszych problemach przyjaciołom i rodzinie. Dlatego czasem wizyta u psychologa jest niezbędna.

„Ciekawym paradoksem jest to, że kiedy akceptuję siebie takim, jakim jestem, potrafię się zmienić”.
-Carl Rogers-

Jeśli masz ochotę sprawdzić, czym jest wizyta u psychologa, umów się na jedną. Nie angażuj się w nic. Być może, będzie to dokładnie to, czego szukasz.

Scroll to Top