Stres i niepokój: nasi najwięksi wrogowie

czas - klepsydra

Spłacić kredyt, ugotować obiad, odebrać dzieci ze szkoły, pamiętać o urodzinach przyjaciela, oddać raport w biurze, nie spóźnić się na spotkanie…Tak wygląda dzień wielu z nas. Stres i niepokój jaki doświadczamy z powodu tych codziennych sytuacji jest toksyczny zarówno dla naszego umysłu, jak i ciała.

Stres pojawia się kiedy postrzegamy jakąś sytuację lub wydarzenie jako zagrażające lub przerastające nas. Często sytuacje te związane są ze zmianami związanymi z nadmiernym wysiłkiem oraz stawianiem swojego dobrego samopoczucia w zagrożeniu. 

“Pozbądź się ze swojego życia wszystkiego, co powoduje stres oraz zdejmuje uśmiech z twarzy.”

-Paulo Coelho-

Niepokój natomiast to naturalna reakcja, której nie wywołuje jakieś konkretne wydarzenie, lecz pojawia się nawet kiedy problemy już zniknęły. Nadal czujemy panikę lub negatywne emocje związane z naszą pracą, związkiem miłosnym, czy jakąkolwiek inną rzeczą. Niepokój pojawia się, kiedy przez długi czas dokucza Ci nadmierny stres rodząc negatywne uczucia, które wpływają na nasze zdrowie.

Stres a emocje

Neurobiolodzy z Uniwersytetu Nowego Yorku przeprowadzili badania, które wykazały, że terapie zajmujące się problemami emocjonalnymi, takimi jak lęki czy niepokój, mogą mieć bardzo ograniczone rezultaty z powodu nawet umiarkowanego stresu. Elizabeth Phelps, główny naukowiec, wyjaśnia, że już od długiego czasu podejrzewano, iż stres może obniżać naszą zdolność do radzenia sobie z emocjami. 

stres

Podczas leczenia problemów emocjonalnych terapeuci stosują czasami metody restrukturyzacji poznawczej, które pomagają pacjentom myśleć oraz zachowywać się na różny sposób, aby mogli modyfikować swoje reakcje emocjonalne. Eksperymenty na nowojorskim uniwersytecie opierały się na określeniu czy owe techniki funkcjonowałyby w normalnym życiu pod wpływem codziennego stresu.

Aby to zrobić, naukowcy wywołali strach wśród badanych poprzez pokazywanie im zdjęć węży i pająków. Niektórym z nich towarzyszył lekki impuls elektryczny. W ten sposób uwarunkowano badanych, by czuli strach patrząc na owe fotografie. Następnie pokazano uczestnikom techniki na złagodzenie lęku spowodowanego przez eksperyment.

Następnego dnia uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: jedna nazywała się grupą stresu, a druga grupą kontroli. Grupa stresu zanurzyła dłonie w lodowatej wodzie na trzy minuty, a grupa kontroli w ciepłej wodzie. Następnie zbadano poziom kortyzolu i każdego z uczestników.

Kortyzol produkowany jest w reakcji na stres. Uczestnicy grupy stresu wykazali wyższy poziom kortyzolu. Dodatkowo, kiedy ponownie spojrzeli na zdjęcia węży i pająków, grupa kontroli wykazała mniejszy strach. 

Jak złagodzić stres i niepokój

My wszyscy doświadczamy stresu w naszym codziennym życiu. Biegamy z jednego miejsca na drugie, męczymy się, wracamy do domu późno. Jednak to, co jest ważne to łagodzenie stresu i niepokoju oraz zapobieganie, by przerodziły się w coś poważniejszego.

Poniżej przedstawiamy kilka technik na to jak radzić sobie ze stresem i niepokojem, co może znacząco wpłynąć na stan naszego zdrowia.

  • Uprawiaj sport. Jednym z głównych zaleceń na obniżenie stresu jest uprawianie jakiegoś sportu. I nie chodzi o przebywanie godzinami na siłowni, lecz raczej poruszanie się, chodzenie szybkim krokiem, bieganie, wychodzenie na spacer. Pomyśl o tym co lubisz oraz zacznij to robić. Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny znane również jako “hormony szczęścia, co pomoże Ci poczuć się lepiej oraz pozbyć się stresu.
  • Zarządzaj czasem. My wszyscy mamy wiele obowiązków w ciągu tygodnia. Kiedy nie organizujemy sobie czasu mamy wrażenie, że niczego nie zrobiliśmy. Chodzi o to, żeby ustalić tygodniowy plan oraz przypisać każdej czynności określony czas. Pamiętaj, że podczas wykonywania zadań nie powinieneś rozpraszać się pisaniem wiadomości tekstowych, rozmową telefoniczną etc. Czasami pojawiają się wyjątkowe sytuacje, lecz nie codziennie.

planowanie

  • Naucz się mówić “nie”. Czasami obawiamy się powiedzieć “nie”, aby kogoś nie zranić lub obawiając się czyjejś reakcji. W rzeczywistości najbardziej ranimy siebie robiąc rzeczy, na które nie mamy ochoty. Naucz się jak odmawiać rzeczom, które tylko zabierają Twój czas, a niczego nie wnoszą. Nie bój się, ponieważ ludzie zwykle rozumieją oraz szanują naszą decyzję.
  • Wyznaczaj priorytety. Następnym błędem, który popełniamy w życiu codziennym jest brak ustalanie priorytetów tym zadaniom, które mogą poczekać, a które nie. W ten sposób umiejętność wyznaczania priorytetów pozwoli nam działać w sposób, by uniknąć stresu, jaki wiąże się z wykonywaniem tysiąca rzeczy naraz.
Scroll to Top