Szczęśliwe życie: gwarantuje je stabilizacja, czy zmiany?

Drzewa jak ciała

Każdy z nas bez cienia wątpliwości chciałby prowadzić bardziej szczęśliwe życie. Ale jak to zrobić? Nie jest to zadanie z gatunku trywialnych.

Aby zmienić swoje życie na lepsze, musisz przede wszystkim przyjrzeć się samemu sobie. Jak sam siebie opiszesz? Jako osobę ze skrzydłami u ramion? Albo raczej jako kogoś, kto zapuścił już trwałe korzenie?

Zazwyczaj podjęcie decyzji pomiędzy jednym lub drugim stylem życia, między stabilizacją i ciągłymi zmianami jest niezwykle trudnym zadaniem. Nasze życie nie jest czarno-białe. Wypełniają je liczne odcienie szarości. Życie jest wręcz przepełnione drobnymi okolicznościami, które nieustannie przenoszą nas z jednej obranej przez nas ścieżki na drugą.

Czasami czujemy nieokreśloną chęć rozpostarcia naszych wirtualnych skrzydeł i ucieczki od codzienności, od tego, jak wygląda w danym momencie nasze życie. Chcemy uciec od tego, co aktualnie nas otacza. Nie zawsze możemy to zrobić, ponieważ każdy z nas ma jakiś rodzaj korzeni trzymających go w miejscu – niektóre są głębiej osadzone, inne płycej – utrudniających nam porzucenie naszego dotychczasowego życia.

Pozycja jogi i liście

Tego rodzaju zmiana wymaga wiele determinacji, a nie jest rzeczą łatwą znalezienie w sobie wystarczających jej pokładów. Co w takim przypadku należy uznać za korzystniejsze rozwiązanie? Stabilizację, czy zmiany?

Prawda jest taka, że na postawione powyżej pytanie nie sposób udzielić dobrej odpowiedzi. Tak naprawdę jedyną rzeczą, którą musimy w takim przypadku rozważyć są rzeczywiste “okoliczności.”

Wszystkie te istotne momenty w naszym życiu, co do których musimy podjąć decyzję, czy chcemy je zachować na stałe, czy nieodwracalnie porzucić i udać się na poszukiwanie czegoś zupełnie nowego. Decydujące momenty, w których musimy wykazać się odwagą i samozaparciem.

Życie oparte na zmianach, czy też pełne stabilizacji?

O niektórych ludziach mówi się potocznie, że „nie są w stanie usiedzieć w jednym miejscu”. Nie są oni w stanie znieść dłuższego pobytu w jednym miejscu. Zawsze spoglądają gdzieś przed siebie, próbując sięgnąć wzrokiem poza odległy horyzont… Czują, że muszą iść dalej w poszukiwaniu swoich nowych celów, nowe marzenia wypełniają ich umysły, a serce podsuwa impuls do działania. Bardzo rzadko uzyskują poczucie spełnienia, zawsze do czegoś dążą.

Takie osoby po prostu nie pasują do rutyny dnia codziennego. Życie w ściśle określonych, narzuconych odgórnie ramach wywołuje w nich bunt. Zdecydowanie wolą one podążać własną ścieżką, zostawiając za sobą innych ludzi, wspomnienia, radości, a także i smutki.

Życie potocznie określane jako „na walizkach” nie zawsze potrafi zapewnić prawdziwego szczęścia. Ale w zamian oferuje liczne możliwości pozwalające odszukać swoje prawdziwe „ja” i miejsce w świecie.

Przeczytaj też artykuł: Wiadomość od przyszłości, teraźniejszości i przeszłości

A co z ludźmi, którzy wolą zapuszczać korzenie w jednym miejscu? Czasami są oni opisani jako konformiści. Pasują do typu osobowości dążącego do stabilizacji, ponieważ jest ona synonimem bezpieczeństwa i stałości. To miejsce i moment, w którym życie przebiega spokojne i bez zmian.

Osoby takie nie muszą regularnie stawiać czoła przeciwnościom losu, czy też nieoczekiwanym lub nowym sytuacjom. Znalazły dla siebie idealne miejsce, pełne ciszy i spokoju, w którym mogą nieśpiesznie budować swoje życie według własnych wartości i swojego własnego upodobania.

Spełnienie

Żadna skrajność nie jest dobra

Zatem pora zastanowić się teraz, kto byłby w stanie prowadzić szczęśliwe życie? Czy ktoś, kto jest w ciągłym ruchu i pogoni za czymś? Czy ten, kto odczuwa nieustanną potrzebę jeszcze głębszego osadzenia swoich korzeni? Jeśli weźmiemy pod uwagę obie skrajne postawy, to żadna z nich nie pozwala odpowiedzieć twierdząco na postawione przed chwilą pytanie.

To właśnie w równowadze tych dwóch filozofii znaleźć można życie, jego prawdziwe znaczenie i także definicję szczęścia. Ludzie, którzy na bieżąco szukają odmiany i są w wiecznym pędzie, nie będą w stanie zaznać spokoju i relaksu. Ich życie będzie zawsze wypełnione pytaniami, na które rzadko będą oni w stanie znaleźć odpowiedzi.

Z drugiej jednak strony osoby odczuwające potrzebę stabilności i bezpieczeństwa, mogą doświadczyć sporo bólu i cierpienia, głównie dlatego, że najzwyczajniej w świecie boją się zmienić czegokolwiek w swoim życiu.

Mogą z łatwością wpaść w pułapkę myślenia, że lepiej siedzieć cicho i nie zadawać zbędnych pytania, aby przez przypadek nie odkryć, że istnieją jednak inne, być może lepsze możliwości. Inne opcje, które mogłyby zmienić ich życie całkowicie i wnieść w nie znacznie więcej optymizmu i szczęścia.

Szukanie i znajdowanie równowagi

Nietrudno usłyszeć podczas omawiania tego zagadnienia słowa takie jak: “trudno jest zakochać się w kimś, kto żyje w wiecznym pędzie. Ale równie trudno jest wyrwać czyjeś korzenie”, albo o zbliżonym znaczeniu.

Tym, na co naprawdę warto w życiu sobie pozwolić jest poznawanie i doświadczanie różnych nowych sytuacji zachowując przy tym wrodzoną mądrość i dojrzałość.

Warto jak najszybciej zrozumieć, że życie składa się z szeregu ciągłych, mniejszych lub większych zmian. Musimy być w stanie sprostać wszystkim niespokojnym falom, jakie niesie za sobą codzienne życie. Czasami fale te przynoszą dobre rzeczy, a czasami coś zupełnie przeciwnego.

Ważną rzeczą jest natomiast pozwolić sobie na przeżywanie i czerpanie doświadczenia z każdej z otaczających nas sytuacji. Kiedy odczuwasz szczęście, wkopujesz głębiej swoje korzenie pragnąc, by trwało ono jak najdłużej, jak to tylko możliwe i by nie wymknęło Ci się z rąk.

Wykaż się odwagą i zaakceptuj wyzwanie dotyczące stabilizacji i przynależności do jednego miejsca.

Życie pełnią życia

Jednakże, jeśli w późniejszym czasie okaże się, że szczęście to zostało przysłonięte przez ból i cierpienie, zaakceptuj tę nową rzeczywistość stawiając jej czoła, rozwiń swoje skrzydła i wystartuj do lotu w zupełnie inne miejsce, cechując się dojrzałością i rozsądkiem.

Szczęście jest zawsze niezbędną rzeczą, która najpełniej definiuje całe Twoje życie. Aby prowadzić zdrowe i szczęśliwe życie, potrzebujesz do tego zarówno skrzydeł, jak i korzeni. Klucz do sukcesu leży w równowadze, to prosta, ale niezwykła w swej mądrości i uniwersalna rada.

Scroll to Top