Świat jest pełen wielkich rzeczy, które można zrobić lub osiągnąć. Możesz mieć wspaniałe dary i talenty, możesz mieć wiele nadziei i projektów a jednocześnie wiele obowiązków do spełnienia. Ale nie ma czasu na wszystko. Próba uniknięcia tej prawdy doprowadzi jedynie do desperacji i zniechęcenia. Możesz zrobić wiele, ale nie wszystko.
Być może wydaje ci się, że to niesprawiedliwe, ale tak właśnie jest. Im wcześniej to zaakceptujesz, tym szybciej zaczniesz podejmować decyzje i ustalać priorytety, które doprowadzą cię do sukcesu. Próba zrobienia wszystkiego oznacza, że nie zrobisz nic. Nie możesz zrobić postępów jeśli próbujesz nosić wiele różnych ładunków jednocześnie, ponieważ zostaniesz sparaliżowany przez robienie planów i marzenie o tym, co możesz zrobić.
“Możesz zrobić wiele, ale nie wszystko.”
-David Allen-
Powyższy cytat jest przypomnieniem, że ważne jest, aby po prostu robić, zamiast próbować zrobić wszystko. Możesz robić, co chcesz, ale czas, który masz, jest ograniczony. Dlatego tak ważne jest ustalanie priorytetów.
Nie ma ograniczeń co do tego, co możesz zrobić
Według Davida Allena, twórcy słynnej metody zarządzania osobistego GTD (Getting Things Done), jednym z największych problemów naszych czasów jest to, że nie ma ograniczeń co do potencjalnych informacji, które mogą pomóc ci lepiej wykonywać twoją pracę. To samo można zastosować do wszystkich aspektów życia.
W rzeczywistości, w konkurencyjnym środowisku, które zawsze jest aktualizowane pod względem natychmiastowego dostępu do sieci i nowych technologii, możemy ulec pokusie aby ponownie zrównoważyć obciążenie pracą w oparciu o comiesięczne, cotygodniowe a nawet godzinne stawki. Allen ostrzega, że tak gorączkowe podejście, jeśli będzie niekontrolowane, może powodować niezadowolenie i rozpacz.
Ustalanie priorytetów zgodnie z celami, które chcesz osiągnąć, jest podstawą do awansu i nie gubienia się po drodze. Jednak od czasu do czasu wspomnienie wszystkiego, co mógłbyś robić, może ponownie wkraść się do twojego umysłu. Sposobem na poradzenie sobie z upiorem przeszłości jest utrzymanie skupienia.
Posiadanie zdolności i interesowanie się czymś nie oznacza, że możesz robić wszystko naraz
Zrozumienie tego przyniesie ci ulgę. Często czujemy się winni, że nie robimy więcej, że nie rozwijamy umiejętności, która może nas uczynić lepszymi lub bardziej konkurencyjnymi, że nie uczymy się czegoś, co lubimy i do czego przejawiamy talent.
Poczucie winy może prowadzić do represjonowania siebie, co może sprawić że wpadniesz w pułapkę nadmiernej pracy, co pochłonie dużo twojego czasu zabierając go z innych dziedzin życia, takich jak troska o rodzinę lub siebie samego.
“Wzmocnienie pojawia się naturalnie, gdy ludzie przechodzą z trybu skarg i represji do efektów i zdefiniowanych działań.”
-David Allen-
Jak osiągnąć dużo… ale nie wszystko za jednym zamachem
Wspomnieliśmy już, że pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest ustalenie priorytetów.
Nie możesz iść dalej, dopóki tego nie zrobisz. Jeśli chcesz podróżować do czterech różnych miejsc docelowych, musisz zacząć od jednego. Nie możesz iść do wszystkich w tym samym czasie. Jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami , możesz udać się we wszystkie miejsca jeśli odpowiednio zorganizujesz podróż. Ale jeśli możesz udać się tylko do jednego miejsca, musisz wybrać to, które cię najbardziej interesuje i pozostawić pozostałe na później.
Zrób to samo z działaniami, które chcesz zaplanować. Ale prawda jest taka, że wybór, co robić, nie jest tak prosty jak wybór miejsca na wakacje. W poniższych punktach dowiesz się, jak to zrobić.
1. Podchodź do wszystkiego indywidualnie
Ludzie są irracjonalnie optymistyczni, co może zmienić nas w maszynę niepowodzeń. Jesteśmy zbyt naiwni, jeśli chodzi o utrzymanie celów i oczekiwań, nawet gdy istnieją wyraźne dowody, że nie będziemy w stanie ich osiągnąć, jeśli będziemy nadal używać tego samego schematu zachowań, aby zbliżyć się do nich. Dzieje się tak dlatego, że zbyt ogólnie podchodzimy do wszystkich naszych celów.
Jeśli czegoś chcesz, podejdź do niego indywidualnie. Wybierz jedną rzecz, znajdź właściwa perspektywę, zrób plan i trzymaj się go.
2. Wyeliminuj niepotrzebne rzeczy
Wyeliminuj swoim życiu wszystko, co niepotrzebne. Zacznij od wyrzucania rzeczy, których już nie potrzebujesz. Następnie zrób to samo z działaniami, które nie dają ci żadnej korzyści i tylko zabierają czas.
Znalezienie odrobiny przestrzeni fizycznej i czasu może wydawać się trudne, ale kiedy to zrobisz, łatwiej będzie ci dopasować się do rzeczy, które chcesz robić, nie tylko dlatego, że masz więcej czasu i przestrzeni, ale także dlatego, że łatwiej będzie wtedy zarządzać czasem i przestrzenią bez zbędnych komplikacji.
3. Poproś o pomoc i wyznaczaj zadania
Jest wiele działań, które trzeba wykonać, ale które zarazem ograniczają cię i zabierają czas oraz energię. Ale wiele z tych zadań można przekazać innym osobom. Dotyczy to zarówno spraw osobistych, rodzinnych jak i związanych z pracą.
Od wykonywania prac domowych, przez zarządzanie dokumentami, aż po przydzielanie zadań firmie zewnętrznej – jest wiele rzeczy, które możesz powierzyć innym. Płacenie komuś, by wypełnił niektóre z twoich obowiązków, pozostawi czas na skoncentrowanie się na tym, co naprawdę chcesz zrobić, pamiętając, że jest to przysługa, którą będziesz musiał zwrócić.
4. Bądź wierny sobie
Nie bierz więcej pracy, niż możesz wykonać, i mów “nie” wszystkiemu, czego naprawdę nie możesz zrobić, lub temu, co zmusiłoby cię do odłożenia na później tego, co naprawdę pragniesz robić. I nie czuj się winny.
Niemożność zadowolenia wszystkich nie oznacza, że musisz stawiać siebie na ostatnim miejscu. Skoro nie możesz zadowolić wszystkich, zaspokój przynajmniej własne potrzeby.
5. Wierz w siebie
Wszystko, co chcesz zrobić, będzie wiązało się z pewnymi trudnościami. Napotkasz na drodze problemy i wstrząsy, z których wiele będziesz w stanie przewidzieć, ale wiele pojawi się na twojej drodze niespodziewanie.
Bez względu na to, jak trudne rzeczy się pojawiają, musisz wierzyć w siebie, być pozytywnie nastawionym do życia i nie tracić wiary w swoje umiejętności. Możesz zrobić wszystko, jeśli wierzysz w siebie. To pierwszy krok każdej podróży – bez względu na to czy jest ona długa czy krótka.