W ostatnich latach panowało przekonanie, że rozsądne myślenie jest ważniejsze niż emocje. W związku z tym zostaliśmy wychowani tak, aby zmniejszać znaczenie emocji i odpowiednich sposobów ekspresji, a tłumienie emocji stało się pożądaną umiejętnością. Ludzie mają skłonność do przystosowania swojej emocjonalnej ekspresji do społecznie akceptowanych norm. Przez to normalnym staje się tłumienie emocji i zaprzeczanie pewnym emocjom.
Niektóre emocje zostały sklasyfikowane przez społeczeństwo jako negatywne. Są nimi na przykład gniew, smutek, ból i strach. Przykład tego można znaleźć w niektórych zwrotach, które wszyscy słyszeliśmy w dzieciństwie. Słowa te są przekazywane kulturowo i stały się częścią naszych najgłębszych przekonań o tym, że tłumienie emocji jest czymś, co należy robić.
Często słyszy się takie wyrażenia, jak: „Jeśli zobaczą, że płaczesz, pomyślą, że jesteś słaby”. Albo „Jeśli zobaczą, że się złościsz, pomyślą, że jesteś zgorzkniałą osobą”. „Panuj nad sobą, nie płacz”. „Mężczyźni nie płaczą” itp. Przekonania te zostały przekształcone w dogmaty, przez które zniekształciliśmy ekspresję naszych własnych uczuć. W rezultacie wystawiliśmy się na ryzyko zachorowania na pewne choroby fizyczne, m.in. na choroby wątroby.
„Jeśli zamkniesz swoje serce na uczucia i emocje, będziesz przebywać z dala od prawdy”.
-Vivaracho-
Tłumienie emocji szkodzi zdrowiu fizycznemu
Odrzucanie lub tłumienie emocji krytykowanych przez społeczeństwo, takich jak strach, smutek lub gniew, nie sprawi, że te emocje znikną. Bez względu na to, jak bardzo obrzucisz je błotem, pozostaną. Tłumienie emocji poprzez hamowanie ich swobodnej ekspresji powoduje, że siła z jaką powinny zostać wyrażone zostaje zahamowana i zwrócona w kierunku nas samych.
Tak więc, na przykład tłumienie emocji, takich jak wściekłość czy strach, najczęściej objawia się napięciem mięśni zewnętrznych twarzy. Normalnie mięśnie te ingerują w typową reakcję obronną lub unikającą. Zamiast tego napięcie jest przekierowywane do wewnątrz, a następnie przekazywane do mięśni wewnętrznych.
Z czasem nagromadzone napięcie towarzyszące emocjom, które zostały stłumione przejawia się w innej formie. Mogą to być na przykład skurcze lub sztywność mięśni, bóle szyi i pleców, choroby żołądka, bóle głowy, a nawet choroby wątroby.
Emocje, które są uwięzione wewnątrz nas szukają drogi ucieczki i ekspresji. Stanowi to część natury emocji, ponieważ istnieją one po to, aby je odczuwać i wyrażać.
Kontrolowanie emocji w pewnych okolicznościach jest nieco iluzorycznym doświadczeniem. Również efekty, jakie przynosi są bardzo zwodnicze. Za fasadą „kontroli”, którą zbudowała dana osoba kryje się wysoce niestabilna równowaga. Próba utrzymania kontroli prowadzi jedynie do przejściowej transformacji skrajnego zachowania. Prędzej czy później stłumione emocje znajdą ujście.
Tłumienie emocji nie czyni nas silniejszymi. Czyni nas bardziej wrażliwymi w obliczu przeciwności losu.
-Demente Nano Silhy-
Emocje, które atakują Twoją wątrobę
Znajdująca się pod przeponą wątroba jest narządem odpowiedzialnym za detoksykację. Wątroba odgrywa istotną rolę we wszystkich podstawowych funkcjach podtrzymania życia. Nie tylko filtruje i eliminuje odpady, ale jest również odpowiedzialna za neutralizowanie trucizn, toksyn, drobnoustrojów i substancji rakotwórczych. Uszkodzenie tego narządu prowadzi do pojawienia się wielu patologii wewnątrz i na zewnątrz wątroby, które wpływają także na inne narządy.
Każdy rodzaj stresu lub ciśnienia blokuje funkcje wątroby w taki czy inny sposób. Dzieje się tak dlatego, że kiedy ciało zostaje poddane napięciu, skupia swoją uwagę na wyeliminowaniu tego, co je przytłacza i wywołuje stres. Do pewnego stopnia jest to normalny i zdrowy odruch. Ale gdy stres jest częsty i silny, wątroba chronicznie blokuje swoją aktywność i staje się podatna na zatory.
Wściekłość jest emocją, która jest najmocniej związana z problemami z wątrobą. Termin wściekłość należy interpretować w jego najszerszym znaczeniu. Obejmuje to stany emocjonalne, takie jak uraz, gniew, frustracja, irytacja, gniew, oburzenie, wrogość lub gorycz. Jeśli te stany utrzymają się przez długi czas, może to potencjalnie wpłynąć na wątrobę, wywołując stagnację.
Warto przestać praktykować tłumienie emocji i spojrzeć poza charakterystykę negatywnych emocji stworzoną przez społeczeństwo. Pomoże to uniknąć ewentualnych problemów z wątrobą i utrzyma ją w doskonałym stanie.
Zamiast unikać wściekłości i frustracji, lepiej skonfrontować się z sytuacjami, które wywołują te emocje. Możemy to zrobić, rozmawiając o tematach, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo i rozwiązując stresujące sytuacje.
Cały organizm zależy od prawidłowego funkcjonowania wątroby.