W erze globalizacji wyłączenie się lub odłączenie od rutyny, zwłaszcza od pracy, czasem wydaje się być niewykonalne. Znalezienie równowagi między czasem na pracę a czasem wolnym może wydawać się nieistotne. Nic bardziej mylnego.
Wyłączenie się wydaje się nieistotne w tym sensie, że nie poświęcamy wystarczająco czasu na przemyślenie tego w odpowiedni sposób. Ale prawda jest taka, że wyłączenie się od świata choćby na chwilę zapobiega nagromadzeniu się stresu, który w dłuższej perspektywie przeradza się w lęk. Z kolei te lęki wpływają na nasze zdrowie.
Paradoksalnie, kiedy trzymamy się pracy, sabotujemy nasze życie na rzecz tej obsesji. Jeśli Twój umysł jest zmęczony, jest mniej wydajny, mniej produktywny. W tym momencie im więcej pracujemy, tym gorsze odnosimy wyniki. Nasza frustracja rośnie, a ważne decyzje odkładamy na później lub podejmujemy niewłaściwe wybory.
„Kiedy nie możesz odnaleźć w sobie spokoju, nie znajdziesz go nigdzie indziej”.
–François de la Rochefoucauld–
Ale istotne jest nie tylko wyłączenie się od pracy, ale także od technologicznego bombardowania, którego doświadczamy na co dzień.
W dzisiejszych czasach utrzymujemy relacje społeczne zupełnie inaczej niż kiedyś. Stwarza to sztuczną potrzebę ciągłego pozostawania w kontakcie. To, że zawsze musimy być dostępni, budzi niepewność u ludzi, gdy zmuszeni są odłożyć na chwilę swoje gadżety. Niestety ciągłe pozostawanie online może źle wpływać na nasze emocjonalne samopoczucie.
Wyłączenie się od nowych technologii
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie wolnego czasu. Jeśli nie poświęcisz czasu na odpoczynek, Twoja praca stanie się zbyt stresująca. Praca może stać się uzależnieniem. I jak każde uzależnienie będzie to miało negatywne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest wyłączenie się, odłączenie od wszystkiego.
Nowe technologie poprawiły sposób komunikacji i przepływu informacji. Z drugiej strony technologia przyczyniła się również do pogorszenia jakości życia i zdrowia. Jest to wniosek, który potwierdza wiele badań w dziedzinie medycyny i psychologii.
Oczywiście sposoby błyskawicznej komunikacji są ogromną zaletą naszych czasów, ale jest to także formą niewolnictwa. Nowa technologia, w szczególności sieci społecznościowe, całkowicie nas pochłaniają. Utrudniają ustalanie granic między światem osobistym a światem zawodowym.
Twoje zdrowie i Twoja praca
Z punktu widzenia zdrowia, możesz zorientować się, że jest Ci potrzebne wyłączenie się, jeśli zauważysz u siebie następujące objawy: chroniczne zmęczenie, brak energii i wyczerpanie.
Ograniczona koncentracja przekłada się na ogólny spadek efektywności wykonywanych przez nas czynności. Często nasz stan psychiczny przejawia się w objawami fizycznymi, na przykład w postaci chorób dermatologicznych, żołądkowo-jelitowych lub uporczywych bólów głowy.
W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest odpoczynek. Czas wolny to idealny sposób na wyłączenie się od pracy i zadbanie o siebie. Zajmij się ulubionymi czynnościami, czymś, co Cię odpręża. Aby określić, czy już czas na wyłączenie się, wystarczy ocenić nawyki związane ze snem. Zastanów się szczerze, czy zapewniasz sobie odpowiednią ilość i jakość snu.
Jeśli pozwolisz sobie na wyłączenie się, Twoje życie zacznie przebiegać inną drogą, a Ty bardzo szybko odczujesz poprawę i wyraźne ożywienie. Zarówno pod względem fizycznym, jak i psychologicznym korzyści, jakie daje wyłączenie się są ogromne. Wszystko dlatego, że w Twoim organizmie będzie skumulowane mniej stresu. Położysz kres wyczerpaniu, które pogarsza Twój stan zdrowia.
Oczywiście pomoże Ci to także przywrócić energię i zasoby, dzięki temu poprawi się Twoja wydajność w pracy i w obliczu wymagań stawianych przez społeczeństwo.
Musimy poświęcać trochę wolnego czasu na odpoczynek, zabawę i wykonywanie czynności, które sprawiają nam przyjemność. Skupienie się tylko na codziennych obowiązkach osłabia kreatywność.
Jak się wyłączyć?
Aby się wyłączyć, pamiętaj o następujących kwestiach:
- Śmiech i dobra zabawa powinny znajdować się na szczycie listy obowiązków. Są to podstawowe narzędzia, które pozwalają czerpać z siebie to, co najlepsze. Praca w czasie wolnym może dać Ci fałszywe poczucie produktywności. W rzeczywistości to, co robisz, wyczerpuje Twoją kreatywność, motywację i energię.
- Praca i czas wolny są równie ważne. Kryzys gospodarczy, którego doświadcza wiele krajów, sprawia, że obawiamy się utraty miejsc pracy. Przez to pracujemy jeszcze ciężej. W takiej sytuacji konieczne jest określenie limitu czasu poświęcanego na pracę. Czas, który poświęcasz na dodatkową pracę, musi zostać skompensowany wolnym czasem w weekendy.
- Naucz się przydzielać zadania innym, a także nadawać priorytety swoim działaniom. Zwłaszcza gdy zajmujesz stanowisko kierownicze, Twoim obowiązkiem jest ufać Twojemu zespołowi. W przeciwnym razie przyjmujesz na siebie nadmiarowy ciężar, który jest zbyt trudny do zniesienia w dłuższej perspektywie czasu. Ważne jest planowanie czasu wolnego, szczególnie jeśli będzie miał miejsce poza domem.
- Aby cieszyć się czasem wolnym, najlepiej nie korzystać z urządzeń takich jak telefon komórkowy czy komputer. One wszystko psują. Kiedy umysł jest wolny od nacisku i całej tej nadmiarowej pracy, może swobodnie tworzyć. Ponadto jest to czas, kiedy Twoje spojrzenie na problemy staje się bardziej trzeźwe i zdystansowane.