Rak to przytłaczająca rzeczywistość. Wszyscy wiemy, czym jest i słyszymy to określenie codziennie. Jednak słowo to nadal może wywołać wiele strachu, niepokoju i stresu. Tym bardziej, gdy dowiadujesz się, że bliska Ci osoba ma raka. Jak zachować spokój w takiej sytuacji?
Częstotliwość występowania raka w obecnej populacji jest niezwykle wysoka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed jej wzrostem. Sugeruje, że 14 milionów obecnie zdiagnozowanych przypadków wzrośnie do około 22 milionów do roku 2030. W związku z tym rak będzie problemem, z którym będzie się zmagać wiele osób, zarówno chorych, jak i ich krewnych.
Kiedy doświadczasz tej choroby osobiście, na przykład wtedy, gdy cierpi na nią bliska Ci osoba, stajesz w obliczu jednego z najtrudniejszych doświadczeń w swoim życiu. Bez wątpienia jest to jedna z najboleśniejszych sytuacji, przez którą może przejść człowiek. Jak zachować spokój w jej obliczu?
Rak powoduje głębokie emocje i całe mnóstwo napięcia. W związku z tym zachowanie spokoju jest podstawą stawienia czoła tej próbie i jej przezwyciężenia.
„Największe odkrycie mojego pokolenia jest takie, że człowiek może zmienić swoje życie zmieniając swoje nastawienie”.
-William James-
Jak zachować spokój w obliczu raka – wpływ diagnozy
Kiedy ktoś otrzymuje diagnozę raka, wpływa to na niego i jego bliskich. Ponieważ, jak wszyscy wiedzą, rak jest niezwykle poważną chorobą. Ponadto rozwój i konsekwencje choroby są nieprzewidywalne.
Pomimo postępu medycyny i rosnącej liczby osób, które przeżyły raka, choroba ta nadal nieuchronnie wywołuje przytłaczające uczucia i myśli o śmierci. Pojawia się też nawał dramatycznych myśli. Wysysają one Twoją energię i jednocześnie sprawiają, że czujesz się ogromnie smutny.
Czujesz się zmęczony, niespokojny, zły i przede wszystkim sfrustrowany. Z tego powodu możesz nie podejmować najlepszych decyzji. Rzeczywiście, często diagnoza powoduje kryzys zarówno u pacjenta, jak i u osób wokół niego. Jak zachować spokój w obliczu takiej sytuacji?
Jak zachować spokój, gdy bliska osoba choruje na raka
- Diagnoza to moment uderzenia. Ponadto, w wielu przypadkach, jest to najbardziej skomplikowany czas. To wtedy rzeczywistość uderza jak wiadro zimnej wody. Aby przetrwać ten zmieniający życie moment, cierpiący będzie potrzebował dużego wsparcia. Z tego powodu, musisz mieć cierpliwość do bliskiej osoby z rakiem. Należy pomóc jej poradzić sobie ze wszystkimi jej wątpliwościami i lękami.
- Poznanie samego siebie jest kluczem do radzenia sobie z emocjami. Według neuronauki generujemy około 60 000 myśli dziennie. Większość z nich jest negatywna, powtarzalna i związana z przeszłością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że masz tendencję do wierzenia w te myśli. Dlatego, gdy ktoś otrzymuje diagnozę raka lub jakiekolwiek negatywne wieści, takie myśli pojawiają się częściej i intensywniej zarówno u pacjenta, jak i członków jego rodziny. Kontrolowanie tego rodzaju myśli oznacza, że będziesz w stanie skuteczniej pomóc cierpiącemu.
- WHO stwierdza, że nasze zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne dla naszego dobrego samopoczucia. Według czasopisma The Lancet Psychiatry około 25 procent osób chorych na raka rozwija zaburzenia nastroju. Dotyczy to również osób z ich otoczenia. Dlatego ważne jest, aby nie zaniedbywać siebie, a to jest coś, co zależy wyłącznie od Ciebie.
- Wiedza to potęga. Z reguły pierwszą reakcją na diagnozę raka jest strach i oszołomienie. Wynika to ze strachu przed nieznanym. Oba te uczucia wynikają z ignorancji. Dlatego pomożesz pacjentowi, opracowując plan na to, co będzie dalej.
- Nieuniknione jest kojarzenie raka ze śmiercią. Tak jest od lat. Jednak liczba osób, które przeżyły raka, rośnie. Niemniej jednak jest to temat, który będzie się pojawiał w myślach pacjenta.
Jeśli tak jest, powinieneś go wysłuchać, nawet jeśli masz ochotę zmienić temat rozmowy. Ponadto, jeśli diagnoza jest śmiertelna, a Twoja opieka staje się paliatywna, Twoja pomoc na tym etapie staje się jeszcze ważniejsza. To ważne, aby ustalić, jak zachować spokój w obliczu takiej sytuacji.
„Kiedy zdiagnozowano u mnie raka, wiedziałam, że jedyną rzeczą, którą mogę kontrolować, jest to, co jem, co piję i o czym myślę”.
-Kris Carr-
Komunikacja i pomoc
Nikt nie uczy nas, jak umierać. W obecnych czasach nie ma żadnych reguł ani standardów, których należy przestrzegać. Możesz jednak udzielić pomocy. Na przykład możesz pomóc pacjentowi pożegnać się w sposób, w jaki chce. Jeśli nie wie, jak chce to zrobić, możesz mu pomóc zdecydować.
Komunikacja w tych najtrudniejszych momentach jest niezwykle ważna. Ma ona wpływ na więź łączącą Cię z chorą osobą. Co więcej, komunikacja z innymi oznacza, że opieka nad pacjentem nie spadnie tylko na jedną osobę.
Kiedy słowo rak pojawia się po raz pierwszy na horyzoncie, nieuchronnie pojawia się uczucie strachu, niepokoju i bezradności. Wynika ono z uznania faktu, że życie może zmienić się na zawsze w ciągu jednej chwili.
Cień raka jest często tak złowieszczy, że trzeba połączyć siły. Oznacza to połączenie sił z lekarzami, pielęgniarkami i psychologami, a także z pacjentem i wszystkimi najbliższymi mu osobami. To naprawdę może wiele zmienić.
„Przede wszystkim rak jest duchową podróżą, która nauczyła mnie odporności i wiary”.
-Kris Carr-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bárez, M. (2002). Relación entre percepción de control y adaptación a la enfermedad en pacientes con càncer de mama. (Tesis doctoral no publicada). Universitat Autònoma de Barcelona, Barcelona. Recuperado de http://hdl.handle.net/10803/4740
- Baider, L. (2003). Cáncer y familia: aspectos teóricos y terapéuticos. Revista Internacional de Psicología Clínica y de la Salud, 3(3), 505-520. Recuperado de http://www.aepc.es/ijchp/articulos_pdf/ijchp-85.pdf