Zazdrość - poznaj jej dwa oblicza

Zazdrość - poznaj jej dwa oblicza

Ostatnia aktualizacja: 29 listopada, 2017

W kulturze zachodniej zazdrość jest emocją, do której nikt nie chce się przyznać, nawet w najmniejszym stopniu. W chwili gdy, kobiety musiały przez całą historię ludzkości dźwigać ciężar “oszukiwania Adama”, zazdrość została napiętnowana jako powód, dla którego Kain zabił Abla.

Codziennie używa się frazy “Jesteś gorszy od Kaina“. Jest to wyrażenie, które zwykle się używa w stosunku do małych dzieci, niezależnie od tego, czy ma się na celu potępić ich zachowanie, czy opisać dziecko osobie trzeciej.

Ponadto zazdrość jest uważana za jeden z głównych grzechów i jest ściśle powiązana z chciwością. Wykraczając poza kontekst religijny, historie życia dworskiego z lat średniowiecza są pełne morderstw popełnionych na podstawie zawiści wobec stanowiska czy władzy innej osoby.

Nie musimy nawet sięgać zbyt daleko. Zazdrość jest jedną z tych emocji, których często się doświadczamy na przyjęciach bądź spotkaniach, gdy widzimy znajomych opowiadających o swoich wspaniałych przygodach.

“Zawiść to deklaracja niższości.”

-Napoleon-

Marmurowa statua

Skoro zazdrość jest taka zła, dlaczego nie została jeszcze wykorzeniona?

Są dwa powody, które mogą uzasadnić ten fakt, że zawiść przetrwała i dalej pełni rolę jednego z najpotężniejszych czynników pobudzających.

Pierwsza przyczyna wiąże się z bezpośrednio z jej użyteczności w ustalaniu celów. Zazdrość działa jako fluorescencyjny zakreślacz, który zwraca naszą uwagę na to, czego pragniemy. A w rzadkich przypadkach również na to, czego potrzebujemy.

Więc, zazdrość wobec czyjegoś stanowiska może wskazywać, że jest to naszym powołaniem. Ponieważ tak bardzo kochamy to, czym się zajmuje i co ma inna osoba.

Zazdrość to nie tylko pragnienie posiadania rzeczy, ale również zdolności, nastawienia czy sposobu zachowania. Niektórzy ludzie mają talent do wpasowania się w każdy rodzaj otoczenia. Są też ci, którzy potrafią oświetlić miejsce swoją obecnością. Inni mają bardzo uspokajający wpływ na wszystko wokół, a inni po prostu potrafią słuchać.

Dostrzeganie efektu od pewnego sposobu bycia może pomóc nam ustawić kurs na jego naśladowanie.

Wraz ze strachem przed utratą, uczucie zazdrości wskazuje na to, że potrzebujemy uwagi ludzi dookoła nas. Potrzebowaliśmy jej jeszcze od czasów dzieciństwa. Oznacza to, że szczególnie ciężko radzić sobie z zawiścią w momencie, gdy w Twojej rodzinie pojawia się mowy członek.

Zazdrość jednej dziewczyny o pierścionek drugiej

Zazdrość jako motywacja

Tym samym przechodzimy do drugiego powodu istnienia zazdrości. Ta przyczyna polega na motywacji. Możesz uważać, że nie jest to szlachetnym rodzajem motywacji, gdyż sugeruje egoizm. Ale tak czy siak zawiść jest potężnym motywatorem.

Jak już wcześniej powiedzieliśmy, widzimy zachowanie innej osoby i możemy być zazdrośni o jej nastawienie i sposób reagowania. Zatem porównanie skutków takiego rodzaju zachowania z rzeczywistością może zmotywować nas do pracy w celu poprawy życia innych ludzi.

Oczywiście, taka postawa niekoniecznie musi być pozytywna. Na przykład, jakiś człowiek, spędzając dużo godzin w pracy za tą pensję, którą dostaje, może zacząć dostrzegać fakt, że większość jego kolegów wychodzi z pracy wcześniej bez żadnych konsekwencji. Zatem nic dziwnego, że z czasem zaczyna naśladować ich zachowanie.

Często zazdrość nie pojawia się w skutek pożądanego przedmiotu jako takiego, tylko raczej z powodu znaczenia tego elementu w rzeczywistości. Na przykład, są ludzie, którzy zazdroszczą innym ich nowego samochodu.

Ale tak naprawdę nie są zazdrośni o auto tylko o status, który ten samochód posiada i nadaje swoim właścicielom. Zazdroszczą posiadania tego przedmiotu, który mówi światu, że mają potęgę i pieniądze.

Zostały przeprowadzone badania, które mówią nam, iż jest dużo ludzi, którzy nie kupiliby telefonu pewnej marki, gdyby byli zobowiązani nosić go w pokrowcu tak aby nie było widać nazwy firmy-producenta. 

Jest to coś trudnego do zrozumienia, ponieważ, tak samo jak w przypadku zazdrości, chcęć do bycia kojarzonym z pewną marką mówi o naszej istocie emocjonalnej, gdy jedyne czego pragniemy to być istotą racjonalną.

Para z psem

Generalnie rzecz biorąc, wiele z uzasadnień, które nadajemy własnemu zachowaniu, są dalekie od bycia prawdziwymi czynnikami motywacyjnymi takiego zachowania. Przed zakupem nie zwróciliśmy żadnej uwagi na to, jak długo wytrzyma bateria. Nawet jeżeli zostało to zaznaczone w specyfikacji.

Tak czy inaczej, jeśli później okaże się, że pojemność baterii jest wystarczająca dla nas, nasz umysł z łatwością wykorzysta to jako motywację do dokonania zakupu.

Duży problem z zazdrością

Jednym z największych problemów tej emocji jest to, że przeszkadza nam poczuć się w pełni zadowolonymi z tego, co mamy. Może przykuć naszą uwagę do punktu, w którym wymyka nam się z oczu cały las i jesteśmy w stanie dostrzec tylko jedno drzewo.

Ponadto, zazdrość potrafi pogłębiać uczucie niezadowolenia, które w ten czy inny sposób znajduje się w każdym z nas. Zamienia się w kornika naszego życia. Konieczność ciągłego działania, ścigania się, kontynuowania codziennej wspinaczki jest zwykle motywowana zazdrością.

Zawiść to uczucie, które podobnie jak inne daje nam również energię oraz informację, by móc ją regulować. Tak więc, zazdrość staje się zjawiskiem negatywnym, gdy przejmuje kontrolę i zaciemnia nasz umysł, tym samym uniemożliwiając nam czerpanie przyjemności z tego, co mamy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.