Odwal się od kotów: polowanie na internetowego mordercę

Odwal się od kotów: polowanie na internetowego mordercę
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dzisiejszy artykuł (uwaga: zawiera spojlery!) dotyczy trzymającego w napięciu thrillera “Odwal się od kotów: polowanie na internetowego mordercę”, który powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń.  Część internautów monitorowała działania tej osoby i starała się prowadzić śledztwo na własną rękę.

Odwal się od kotów: polowanie na internetowego mordercę” to doskonale dobrany tytuł jak na tak wciągający serial z gatunku thrillerów. Pewnego razu w Internecie pojawiły się mrożące krew w żyłach filmiki przedstawiające dręczenie kotów, które oburzyły internautów.

Dlatego połączyli swoje siły i rozpoczęli śledztwo, aby odkryć, kto stoi za takimi bestialskimi czynami. Okazało się, że udało im się odkryć o wiele więcej niż policji.

Ten serial stworzono na podstawie prawdziwych wydarzeń. Oglądając go poznasz historię kanadyjskiego zabójcy Luki Magnotty, która powiada jak grupa internautów podjęła działania prowadzące do jego schwytania.

“Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa (leżąca tak głęboko, że wymyka się naszemu wzrokowi) polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt. I tu właśnie doszło do podstawowej winy człowieka, tak podstawowej, że z niej właśnie wypływa wszystko inne.”

-Milan Kundera-

Internetowy morderca: kim jest Luka Magnotta?

Magnotta, urodzony jako Eric Kirk Newman, to syn nastoletnich rodziców mieszkających w TorontoJego rodzice rozeszli się, a o jego dzieciństwie krążą liczne i sprzeczne historie.

Osoba pisząca na klawiaturze

Matka Luki, Anna Yourkin, opisywała jego ojca jako “dumnego nazistę” i twierdziła, że jej mąż się nad nią znęca. Ojciec Luki, który zeznawał podczas procesu swojego syna, opisał siebie jako schizofrenika. Przemoc w rodzinie przypisywał swojej byłej żonie, matce Luki Magnotty.

Rodzina bez struktury i znęcanie się

Matka Luki wyszła ponownie za mąż i ponownie twierdziła, że jej nowy mąż ma tendencję do znęcania się nad innymi. Magnotta, uczący się w domu przez całe liceum, był przedmiotem licznych prześladowań, gdy pojawiał się w szkole. Doszło do tego, że rzucił szkołę zanim uzyskał świadectwo jej ukończenia.

Poza tym przebywał w szpitalach psychiatrycznych, a nawet mieszkał w domu opieki. Podczas wizyty w szpitalu, gdy był jeszcze nastolatkiem, Magnotta stwierdził, że ma halucynacje. Z tego powodu lekarze zdiagnozowali u niego schizofrenię paranoidalną.

Jedna z jego pierwszych udokumentowanych zbrodni to oszustwo w 2004 r., za które Magnotta otrzymał wyrok skazujący. Ukradł kartę kredytową swojego przyjaciela i wykonał z jej pomocą transakcje na około 17 000 dolarów. Rozpoczął nieudaną karierę jako aktor, model, striptizer, ochroniarz i aktor w filmach pornograficznych.

“Odwal się od kotów”

To, co zaskakuje w tym serialu dokumentalnym to fakt, że rozwija się jak prawdziwy thriller. Pojawiają się w nim zwroty akcji, których nikt się nie spodziewa, jak również obsada internetowych bohaterów, których spryt Cię zadziwi. Poza tym jest również zabójca, którego prawdziwa tożsamość wprawi Cię w osłupienie.

Jedno dziecko, dwa koty

Wszystko zaczyna się od Deanny Thompson, analityczki danych pracującej w kasynie w Las Vegas, która ma fioła na punkcie Internetu. W 2010 r. znalazła filmik noszący tytuł “1 chłopiec, 2 kociaki” (“1 boy, 2 kittens“). Przedstawiał on młodego mężczyznę w bluzie z kapturem, który zabija dwa kociaki i umieszcza je w zamykanej próżniowo torebce.

Przerażona tym, co ujrzała, rozpoczęła protest online i stworzyła grupę, aby znaleźć bezwzględnego zabójcę. Dzięki grupie założonej na Facebooku skontaktowała się z Johnem Greenem, mężczyzną z Los Angeles, który również był oburzony tym filmikiem.

Nienawiść do kotów

Ten mody mężczyzna nie poprzestał na opublikowaniu jednego filmiku. Drugie zamieszczone przez niego wideo pokazywało jak karmi pytona bezbronnym kotkiem. Potem opublikował trzeci filmik, ukazujący jak topi nowo narodzone kocięta. Deanna Thompson i John Green wiedzieli, że trzeba go aresztować zanim przerzuci się na kolejną ofiarę, którą tym razem mógł być człowiek.

Wykorzystując takie technologie jak Google Maps i dane GPS zakodowane w zdjęciu, w końcu udało im się znaleźć nazwę i miejsce: Luka Magnotta z Toronto w Kanadzie. Jednak musieli walczyć z czasem. Ten młody mężczyzna był gotów, aby katować zwierzęta po raz kolejny, a policja nie zwracała uwagi na skargi wielu internautów.

Internetowy zabójca: jeden lunatyk, jeden szpikulec do lodu

W 2012 r. Luka Magnotta zabrał Jun Lina, chińskiego studenta inżynierii, do swojego mieszkania w Montrealu. Następnie zgwałcił go, dźgnął kilka razy nożem, a potem poćwiartował. Co więcej, nagrał jak je kilka części jego ciała, a następnie umieścił swoje nagranie w Internecie.

Blond mężczyzna

Potem policja znalazła poćwiartowane ciało Jun Lina oraz różne obciążające go dowody. Poza tym Magnotta wysłał rękę i stopę mężczyzny do głównej siedziby Konserwatywnej Partii Kanady.

Serial opowiada o tym, jak udało się go zatrzymać, więc nie będziemy tego streszczać. Powiemy jedynie, że powiodło się to jedynie dzięki niesamowitej odwadze i inteligencji internautów.

Gdzie jest teraz Luka Magnotta?

Luka Magnotta twierdził, że jest jedynie ofiarą i że za wszystkim stoi inna osoba, którą nazywał “Manny”. Jednak śledztwo nie potwierdziło istnienia tego mężczyzny i ustalono, że za wszystko odpowiada Magnotta. W grudniu 2014 r. skazano go za morderstwo pierwszego stopnia, a ława przysięgłych zdecydowała, że spędzi resztę życia w więzieniu.

Magnotta odsiaduje obecnie swój wyrok w więzieniu Port-Cartier w Quebec. W 2017 r. wziął ślub z innym więźniem, również mordercą.

W serialu telewizyjnym “Odwal się od kotów: polowanie na internetowego mordercę” Netfliksa śledczy policyjni i amatorscy sieciowi detektywi snuli teorie, że Magnotta uwielbiał seryjnych morderców i filmy o nich, takie jak “Nagi instynkt” i “American Psycho”.

Jednak koniec końców popełnił swoje zbrodnie z perwersyjnego pragnienia zyskania rozgłosu i sławy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.